ימים של הכרעות: הסדרי חוב בהיקף עצום של 12 מיליארד שקל (כספי ציבור!) לקראת סגירה, הנה 'הרשימה השחורה'

ביום א' ימליץ אייל גבאי לביהמ"ש להעביר את השליטה באידיבי לנושים, אבל זו רק ההתחלה, Bizportal ממפה את 5 התספורות הגדולות
|
(31)
נוחי דנקנר מוטי זיסר עידן עופר, צילום: בוצ'צ'ו

בחודשי יולי-אוגוסט החמים נהוג להסתפר אולי אפילו יותר קצר מהרגיל. הקיץ הזה המשקיעים בחברות ציבוריות במשק עומדים לספוג תספורות ענק בהיקף של יותר מ-12 מיליארד שקל. Bizportal מציג את הסדרי החוב הגדולים שצפויים להיות מוכרעים בימים הקרובים: מהרצל חבס עד נוחי דנקנר - הנה רשימת שומטי החובות.

בראש הרשימה עומד מי שייחסו לו גאונות פיננסית ועוד הרבה מחמאות - נוחי דנקנר שרכש בשנת 2003 את קונצרן {אידיבי אחזקות} מידי משפחת רקנאטי במחיר שפל. תחילת הדרך נראתה מצוינת: דנקנר נפטר מחברות כושלות והשביח את החברות שנותרו ושנרכשו. כל החברות בקבוצה נרתמו למשימה אחת - חלוקת דיבידנדים שיעלו במעלה הפירמידה בכדי שדנקנר ושותפיו יוכלו לשרת את חובות העתק לבנקים ומחזיקי .

הסדרי החוב הגדולים שיוכרעו בקרוב
הסדרי החוב הגדולים שיוכרעו בקרוב

ביום א' ימליץ אייל גבאי לביהמ"ש להעביר את השליטה באידיבי לנושים
דנקנר צלח את הגל הראשון של המשבר הנוכחי, אך הגל השני תפס אותו עם המכנסיים למטה - החברות בקבוצה חטפו מכל הכיוונים, שווין ירד, ההפסדים גדלו וחגיגת הדיבידנדים הגיעה לקיצה. סלקום נפגעה מהרפורמות של שר התקשורת לשעבר משה כחלון, בנק קרדיט סוויס מהמשבר באירופה, שופרסל מהתחרות הקשה והמחאה החברתית, נכסים ובנין מההשקעות הגרנדיוזיות שירדו לטמיון בלאס ווגאס וכך הלאה שאר החברות בקבוצה.

קשה להעריך עד כמה דנקנר הפנים את הסיכוי הגבוה שלו לאבד את השליטה בקונצרן הגדול במשק, אך הוא בוודאי מתנהל לא נכון מול הנושים הרבים שלו. המשרדים המפוארים במגדלי עזריאלי, רכבי היוקרה, הנפוטיזם, משכורות העתק למנהלים בקבוצה ודנקנר עצמו שמושך את הזמן יותר מדי מבלי להבין שניסים כבר לא יקרו כאן כנראה.

שעון החול של דנקנר בקבוצת אידיבי הולך ואוזל כשמולו ניצב פיטבול - ג'רמי בלנק, נציג קרן יורק בישראל שרכש נתח נכבד בהאג"ח של אידיבי פיתוח. אחרי שהמשקיע היהודי ארגנטינאי, אדוארדו אלשטיין, נס על נפשו, התחייב דנקנר למצוא עד יום ה' משקיע אלטרנטיבי שיסכים להזרים 500 מיליון שקל. ביום ראשון צפוי אייל גבאי להמליץ לביהמ"ש המחוזי בת"א על מתווה להסדר חוב שבמסגרתו יאבד דנקנר את השליטה באידיבי.

אלביט נסחרה בשיאה בשווי של כמעט 6 מיליארד שקל, אך זיסר לא מכר מניות
אלביט הדמיה עוסקת במרכזים מסחרים על ידי חברת הבת פלאזה סנטרס ובמוצרים רפואיים ע"י חברת אלביט מדיקל. זיסר הוא יזם בנשמתו ומאחוריו שורה של הצלחות ענק בהקמת מרכזים מסחריים במזרח אירופה, הרבה לפני שמרבית הישראלים גילו את האזור.

כשהחברה נסחרה בשיאה בשנת 2007 בשווי של כמעט 6 מיליארד שקל, זיסר יכול היה למכור חלק מאחזקותיו ולהיפטר מחוב ענק פרטי לבנק הפועלים בגובה של 1 מיליארד שקל. אלא שזיסר הרכיב משקפיים ורודים והמשיך להתגלגל עם ההלוואה.

עם פרוץ המשבר שווי הנכסים של אלביט הדמיה קרס, המימון נעצר ולא ניתן היה להמשיך לחלק דיבידנדים כדי לשרת את החוב של חברת אירופה ישראל הפרטית. הסכסוך הסמוי בין זיסר לבנק הפועלים הפך להיות גלוי ורווי יצרים ולאחרונה אושר לבנק למכור את מניות אלביט הדמיה ששועבדו לטובתו.

במקביל להליך האישי של זיסר מול בנק הפועלים מתנהל מו"מ להסדר חוב בין אלביט הדמיה למחזיקי האג"ח שלה להם חוב של כ-2.5 מיליארד שקל.
השבוע הצביעו מחזיקי האג"ח על מתווה להסדר חוב, אך עדיין אין הכרעה מסיבות טכניות. השופטת ורדה אלשיך תחליט בימים הקרובים באיזה דרך ייספרו הקולות וכך יוחלט האם לקבל את המתווה של החברה, שנכתב ביחד עם הקרנות הזרות יורק ו-DK פרטנרס.

מול הקרנות שרכשו 35% מהיקף האג"ח של אלביט הדמיה ניצבים המוסדיים הישראלים ומחזיקי אג"ח פרטיים שמתנגדים למתווה ומציעים מתווה יותר לוחמני. כך או אחרת ימיו הגדולים של זיסר מאחוריו ועתידה של אלביט הדמיה לוט בערפל.

דיוויד פדרמן: מכבי ת"א הפסידה. וגם פטרוכימיים
מכבי תל-אביב הפסידה בחודש שעבר את האליפות למכבי חיפה, אך המכה הגדולה של דיוויד פדרמן השנה היא ככל הנראה המשבר בחברת פטרוכימיים -13.87% פטרוכימיים 221.6 -13.87% פטרוכימיים בסיס:257.3 פתיחה:257.3 גבוה:227 נמוך:219.8 תמורה:55,443 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . מפעלים פטרוכימיים בישראל שולטת בחברת בזן ונסחרת לפי שווי של 75 מיליון שקל בלבד אחרי שהמניה צנחה ב-60% מתחילת השנה. פדרמן שולט בחברה לצד יעקב גוטשטיין ואלכס פסל, אך שלושתם הבהירו שאין בכוונתם להזרים הון במסגרת הסדר חוב.

עד שמגמה זאת לא תשתנה מחזיקי האג"ח של פטרוכיימיים נתכוונים לנקוט בעמדה תקיפה ביותר וזה משתלם להם מאוד - הנכס המרכזי של פטרוכימיים הוא כאמור אחזקה של 31% בחבת בזן הנסחרת בשווי של כ-4 מיליארד שקל, כלומר שווי האחזקה כ-1.2 מיליארד שקל.

הצדדים החלו לנהל מו"מ להסדר חוב, אך ללא הצלחה יתרה ובינתיים החברה החליטה באופן חד צדדי על השהיית השתלומים למחזיקי האג"ח. פטרוכימיים מבקשת דחיית מועדי תשלומי קרן תוך תשלום ריביות שוטפות תמורת פיצוי למחזיקי האג"ח וקיצוץ הוצאות המטה.

פטרוכימים מגבשת מתווה מפורט להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח ונושים נוספים (כמו בנק הפועלים וקרן בראשית) ובמקביל היא מתכוונת לפנות לבית המשפט ולבקש מיני של מומחה שילווה את הסדר החוב.

גם במקרה של פטרוכימיים הבעיה של חברת האחזקות היא שנכס הבסיס הפסיק לחלק דגיבידנדים. מצבה של בזן אינו מזהיר בגלל שילוב של מספר גורמים: השקעות ענק, הפסקת הזרמת הגז ממצריים, תנודתיות גבוהה במחירי הנפט והמשבר העולמי.

משפחת עופר יכולה לפתוח מספרה
נקודה מעניינת היא המעורבות הגדולה של משפחת עופר בהסדרי חוב של חברות שנקלעו למשבר קשה. צים היא חברה בת בבעלות מלאה של החברה לישראל הנמצאת בשליטתם ובחברת חבס מחזיקה משפחת עופר 23%. חברת בזן (בתי זקוק לנפט) מוחזקת על ידי פטרוכימיים (31%) והחברה לישראל (37%) והיא המקור לבעיות של פטרוכיימיים.

משפחת עופר הייתה מעורבת בשנים האחרונות במספר הסדרי חוב שהיקפי ענק, חלקם עם מחזיקי אג"ח של חברות שבשליטתם וחלקם עם בנקים. השנה קרסה חברת בטר פלייס והותירה אחריה שורה ארוכה של נושים שלא יזכו לראות את מלוא כספם בחזרה. בשנת 2009 צים חתמה על הסדר חוב ראשון עם מחזיקי האג"ח שלה ובשנת 2008 חתמה טאואר מקבוצת החברה לישראל על הסדר חוב עם הבנקים לאומי והפועלים.

התקווה הייתה שהמשק העולמי ייצא מהמשבר הכלכלי, אך זה לא קרה עד היום וצים נדרשת שוב להסדר חוב. את הרבעון של השנה סיימה בהפסד של 112 מיליון דולר לעומת הפסד של 163 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2012.

מחזיקי האג"ח של צים סרבו לבקשת החברה לדחות קבלת בטוחה של 25 מיליון דולר שאמורה הייתה להינתן להם עד יום חמישי (25.7), לסוף 2014.
בחודש שעבר הציעה צים לנושיה תוכנית להמיר חוב של 1.4 מיליארד דולר (מתוך חוב של 3 מיליארד דולר) ל-100% ממניות צים - כלומר ויתור על השליטה בחברה.

חבס: כל הדרך משווי של 530 מיליון שקל לכ-5 מיליון שקל
משפחת חבס נחשבה במשך שנים רבות למשפחת קבלנים עשירה שאי עמידה בתשלומים רחוקה ממנה כמרחק הקומה האחרונה ברוטשילד 1 למדרכה. בדומה לנוחי דנקנר צלחה החברה את החלק הראשון של המשבר, אך קרסה בהמשכו בגלל השקעת ענק בחו"ל.

חבס נסחרה בתחילת 2010 בשווי של יותר מחצי מיליארד שקל לעומת שווי של יותר מ-5 מיליון שקל היום. הרצל חבס התמקד בתחום דירות היוקרה בתל-אביב בתקופה של עליות מחירים. שני הפרויקטים המובילים של החברה היו שני מגדלי Yoo בפארק צמרת ומגדל רוטשילד 1.

הנפילה הכלכלית של חבס הגיעה מחו"ל, בשנת 2007 נכנסה החברה להשקעת ענק של כ-1 מיליארד שקל בקרן ריט הולנדית בשם NSI. ההשקעה בוצעה ביחד עם יעקב , בעלי יבואנית הרכב "קבוצת מאיר" ומועדון מכבי חיפה.

באותם ימים ההשקעה הממונפת נחשבה לסולידית יחסית. מה כבר יכול לקרות לנדל"ן במדינה מערב אירופאית עם כלכלה חזקה. אלא שכמעט הכול השתבש והולנד נקלעה למשבר כלכלי שחלק מסימניו ירידה בתפוסה ובשווי של נכסים.

כמעט רבעון אחרי רבעון נאלצה חבס לבצע מחיקות בדוחות הכספיים שלה בגלל ההשקעה ב-NSI עד שבחודש מארס התייצב הרצל חבס מול מחזיקי האג"ח ובפנים חיוורות אמר "נפלה עלינו פצצת אטום".

מאז מנהלים הצדדים מו"מ להסדר חוב, תוך הכנסת משקיע חדש, אך ללא הצלחה. חברת אספן, הנמצאת בשליטת רוני צארום, ביטלה את תוכניתה להשקיע בחבס.

מחזיקי האג"ח של חבס כאילו מחזיקים בידיהם מעין על מניית NSI, שגם אותה הם עלולים לאבד אם מניית NSI תמשיך לרדת והבנקים המלווים יחלטו את הבטוחה - מניות NSI.

תגובות לכתבה(31):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 22.
  2000 עובדי מעריב בלי פנסיה ו פיצויים
  תושב ביבילנד 30/07/2013 12:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  גנבים גנבו לכם את כספי פנסיה-זה פלילי-איפה מישטרה?
  סגור
 • 21.
  למה לא חוקרים תשובה על גניבות מדלק נדלן שהביא לפשיטת רג
  אנונימי 29/07/2013 17:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  דלק נדלן רכשה חברות יקרות ומכרה אותם בזול לחברות אחרות של תשובה . כך החברה פשתה רגל והפשרה לתשובה לא לשלם חובות שלקח .
  סגור
 • 20.
  יש זוג שאחראי לתספורות ולרכוזיות
  ורדה 28/07/2013 21:29
  הגב לתגובה זו
  1 4
  הנה הזוג שהזיק לעם ישראל מכל גורם אחר ויותר מארגוני החבלה האישה בתפקיד שופטת מחוזית מונעת תחרות, מחסלת מפעלים בשרות חבריה ובעלה מביא את הכסף!!!כולנו משלמים לפחות 24000 יותר על מזון לשנה בגלל הזוג הזה!!!לאחרונה היא עסקה גם בתספורות/קרחת וכך הקטינה את הפנסיות ובעלה אוסף את הכסף!!!
  סגור
 • 19.
  תשובה הגנב הגדול וגם אלראוי חתנו
  ריל 28/07/2013 12:46
  הגב לתגובה זו
  2 2
  תשובה רמאי טינופת גנב גזל את כל כספי המשקיעים שנתנו בו אמון אני מתפללת יום יום לקדוש ברוך הוא שיעניש אותך תשובה בבריאותך בחייך בנכסיך בהונך שלא תרא אור יום אתה ילדיך נכדיך וכל בני ביתך מיתן שתהפך תשובה למסכן ביותר במדינת ישראל שהאל יגמול לך על כל הרוע לב שלך ועל האימ התחשבות שלך בכל מי שהשקיע את כספו באגרות יוב של דלק נדלן הרסת משפחות ובתים השם יהרוס אותך וגם את אלראוי מקמן החזקות את אישתו וילדיו אמן תשובה תפסיק לחלק מלגות בממכללת נתניה שלם את חובך איפה אגרות חוב דלק נדלן בשם אפריל אלוהים איפה אתה איך אפשר להמשיך לתת לתשובה להנות לגנוב ולרמות
  סגור
 • תשובה הנוכל
  אורי 28/07/2013 14:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כן יהי רצון מאחל לו את הכי רע על שגנב כספי משקיעים באגח שלו כשהוא טובל בעושר רב.
  סגור
 • טען עוד
 • 18.
  יצחק תשובה זרע את זרע הפורענות!!!
  אני 28/07/2013 10:45
  הגב לתגובה זו
  4 1
  עד יצחק תשובה, החייבים עוד ניסו להגיע להסדרי חוב ראויים פחות או יותר, ואולי גם להביא כסף מהבית. אחרי שכולם ראו שתשובה, שהכיסים שלו מלאים בגז (וב $$$) מחק 2 מיליארד ש"ח חובות בדלק נדלן (כמובן אחרי שהוציא את השיקוץ- דלק נדלן- מיתר חברות הקבוצה...)ונתן גרושים לבעלי האגח בהסדר בזיוני, כולם ראו כי טוב "ואם מותר לתשובה, אז לי בטח מותר". מאז כולם עומדים בתור בעזות מצח בבית המשפט וטוענים "אכלו לי, שתו לי" ואין לי כסף לשלם, שלא לדבר על להביא כסף מהבית. ב-י-ז-י-ו-ן!!!!
  סגור
 • שחכת את לבייב
  מיקי 28/07/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  2 3
  זרע התספורות התחיל עם לבייב לפני תשובה
  סגור
 • 17.
  ואיפה החובות של האדון אילן בן חוב?
  עמיר 28/07/2013 09:32
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סאני, סקיאליקס, טאו וכו... האדם הממונף בתבל?
  סגור
 • 16.
  המספרה מודה לעם ישראל שלא הפריע לתיספורת ולספרים
  מספרת הטייקונים 27/07/2013 18:46
  הגב לתגובה זו
  4 1
  המספרה מודה לעם ישראל שלא הפריע לתיספורת וכן לכל המפקחים שעשו את עבודתם נאמנה ושתקו . לספרים יישר כוח כך צריך לפתח את מדינות מזרח אירופה רוסיה וכו . תודה נתראה בקרחת
  סגור
 • 15.
  היה צריך לקחת את מוסדיים מנהלים ובעלי בית ולזרוק לכלא ל
  תום 27/07/2013 18:10
  הגב לתגובה זו
  8 1
  15 שנה על בזיזת הכסף הציבורי ולהוסיף גם את הממונה על שוק ההון והבנקים בדרך
  סגור
 • 14.
  תשובה
  רמי 27/07/2013 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 2
  תשובה עשה את זה בסכין רגילה יחסית למניות שיש לא נוחי זה בכול החברותזה עם סכין מטבח הבן זונה של דנקנר וזיסר סכין של קצבים שפכו לי את הדם כאילו זה מים אני מאחל להם סרטן בשררים בעצמות
  סגור
 • 13.
  אידבי וזיסר
  רמי 27/07/2013 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 5
  שנני אשכנזים מזדינים? שגנבו למשקעים את הכסף גנבו גנבו גזר דין מוות הייתי נותן במיוחד לנחי המניאק איפו בדיוק הכסף משנת 2009 של המשקעים מי אכל אותם בדיוק המניות היו בפערים של מאות אחוזים לאן הלך הכסף של המשקעים תסבירו לי מי אכל את כול הכסף ומספר לך שהוא במשבר ושם מליארדים בכיס חושבים המשקעים מטומטמים אה אוכלים את כול הסיפור של החברות של המניאק נוחי שצריך להוצי אותו להורג לי לבד הןא לקח 300 אלף שקל זה לא ירד לך טוב יבן שרמוטה למראות שהשופטים איתך והאנליסטים הלבנים ככמוך איתךה איפו השקעתה והרחתה את הכסף יבן אלף זונות
  סגור
 • 12.
  פשעים נגד העם היהודי.
  קליפ 27/07/2013 16:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  חבורה של פושעי מילחמה ברשות החוק וח"כ נכבדים בזזה עד תום אומה שלמה של יהודים.מזעזע לחשוב מה הפתרון הסופי שהם מייעדים לשורדים...?מי שגונב מכל האומה מבצע פשעים נגד האנושות.
  סגור
 • 11.
  הם לא אשמים
  מורפי 27/07/2013 11:30
  הגב לתגובה זו
  6 3
  אנחנו קנינו אגחים במלצת יועצי השקעות ופנסיה כולל אנליסטים ומחלקות מחקר של בנקים וקרנות למיניהם נלמד לקח וכל אחד מאיתנו יסיק מסקנות להבא....
  סגור
 • מי אתה?
  חזי 28/07/2013 07:23
  הגב לתגובה זו
  0 3
  אתה חבר של דנקנר?
  סגור
 • לא אשמים
  רמי 27/07/2013 16:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  איזה לא אשמים יהזוי? אתה חי בסרט הם גנבו את כול הכסף אני אז הייתי חדש בבורסה תחשוב בהגיון איפו הכסף הבריחו אותו במיוחד דנקנר מליארדים תראה את השערים של אז תראה את של היום תסתכל על כמות הכסף שנכנסה להם ותגיד לי איפו הכסף
  סגור
 • 10.
  OPM other people money
  במרכז 27/07/2013 08:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הם שיחקו בכסף לא שלהם - מי יתן את הדין על הפנסיה שלי?
  סגור
 • 9.
  צריך להעלות את מס ריווחי ההון כדי להציל את הטייקונים (ל"ת)
  אלי 26/07/2013 22:37
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • עוד חולה נפש
  רמי 27/07/2013 16:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  צריך לעשות חרם על המניות שלהם
  סגור
 • 8.
  שכחתם את סנטראל יורופיאן -משפחת עופר
  משקיע באג"ח של יולי 26/07/2013 17:44
  הגב לתגובה זו
  9 1
  מי עושה תספורת לפנסיות ועניי העם? - המיליארדרים של משפחת עופר על שלוחותיהם... הם התעשרו מגניבה ונפטרו מבלי לפרוע את חובם. כספי האג"ח הלכו לאלמנתו, לבתו (חברת מליסרון) ולבנו. כמה כסף יש שם...אני צריך לממן השכלה לילדי שהשתחררו מהצבא...וכספי הלך ולא יחזור! התנהגות חזירית!!!!!
  סגור
 • יולי עופר הבטיח בחייב להחזיר את החוב! לאחר מותו בתו
  עמך 30/07/2013 10:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מתעלמת מרצון אביה! קורה לה לחזור לשפיות ולמלא את רצון אביה! כבודו ורצונו של יולי עופר לא נשווה יותר? עופרה התעשתי וחזרי לשפיות!
  סגור
 • 7.
  תשובה השפל מכולם ! (ל"ת)
  אנונימי 26/07/2013 17:03
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • המושחתים המניאקים
  רמי 27/07/2013 16:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  התם מעלים מה שנוח לכם אה יבני זונות שיקולי המערכת התם כותבים בספר המתים צריך לכתוב אותכם
  סגור
 • הטיקונים
  רמי 27/07/2013 16:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש לךה טעות נוחי הכי שפל שיכול להיות כנראה שאתה מסתכל על מניה ספצפית נוחי בכו המניות
  סגור
 • 6.
  ומה עם אלרואי \תשובה ? (ל"ת)
  איציק 26/07/2013 16:47
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • 5.
  הכי מרשים זה חבס...גייס אג"ח והימר איתו על חברה
  אבי 26/07/2013 16:30
  הגב לתגובה זו
  8 0
  אני אומר - גאון ומי שנתנו לו הלואה אידיוטים. אם זה כספי ציבור - לשלוח את העובדים לדמי אבטלה. ושהוא לא חייב להם כלום.
  סגור
 • 4.
  הפעם פדרמן ישאר בלי כלום! (ל"ת)
  שטראוס 26/07/2013 15:55
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • 3.
  עוד לא למדתם את קצה קצהו של התחכום של דנקנר
  אחד 26/07/2013 15:31
  הגב לתגובה זו
  9 0
  כולם יצאו נקיים מכספם והוא ישאר בעל השליטה חכו השיעור מתחיל בקרוב
  סגור
 • 2.
  גאוני הדור
  אהרון 26/07/2013 15:21
  הגב לתגובה זו
  14 1
  כל גאוני הדור מתגלים כחגבים כאשר מפלס המיים יורד מתחת לברכיים
  סגור
 • חהחגבים משכו את הכסף בדיבידנדים חה חה חה
  חבר של נוחי 26/07/2013 18:06
  הגב לתגובה זו
  7 0
  דנקנר, זיסר, פדרמן, חבס, בן דב,יולי עופר(חילק את הכסף בצוואה). קופות הפנסיה כולל המנכ"לים המטומטמים שלהם שמרויחים 10 מיליון לשנה-לכלא!!!!!!!
  סגור
 • 1.
  תודה לטייקונים
  אריאל 26/07/2013 15:12
  הגב לתגובה זו
  14 1
  מחמם את הלב. אני בטוח שפרסומים מעין אלה יעודדו את המשקיעים הישראלים פרטיים ומוסדיים להשקיע בבורסה הישראלית. אפשר גם להעלות קצת יותר את המס על הבורסה כדי שממש לא יהיה שום סיכוי להרוויח ולו אגורה שחוקה אחת
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות