חנן מור משבח את פעולות כחלון - ומסמן מתי מחירי הדירות יחזרו לשיווי משקל

"הנדל"ן הוא הבעיה הכי קשה של ישראל - חייבים להביא חברה כמו מקינזי שתעשה רביזיה במשרדי הממשלה"
|
(40)
חנן מור, צילום: יח"צ

לאחרונה הזהירה קרן המטבע העולמית כי התחממות היתר של שוק הדירות הישראלי טומנת בחובה סכנות פוטנציאליות למשק וציינה שמחירי הדירות גבוהים ב-30% משיווי המשקל ארוך השנים. בקרן הסבירו כי המחסור בדירות בישראל ממשי וכי לא מדובר בבועה.

Bizportal שוחח עם יזם הנדל"ן חנן מור, בעלי חברת חנן מור, על מצב שוק הנדל"ן בעת הנוכחית לאחר כניסתם לתפקיד של שר האוצר משה כחלון ושר השיכון והבינוי יואב גלנט.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

האם אתה רואה שינוי תפישה בקרב מקבלי ההחלטות ביחס לניהול שוק הדירות?
"אני רואה אור בקצה המנהרה שנובע קודם כל מעשייה - בשורה התחתונה יש היום ביצוע של החלטות ומשימות, מה שאומרים קורה, חלק בסדר חלק פחות בסדר. יש רצון, מטרה ותגובת ביצוע מהירה יחסית לאמירות, בשונה לנעשה בעבר. רואים את התוצאה של ריכוז סמכויות במקום אחד שמאפשר הורדה לביצוע של הנחיות הקבינט. בעייני הכיוון מאוד חיובי. הבאת עובדים סינים לישראל לדוגמה היא אחד מהמעשים הכי נכונים ונדרשים המהלך יוריד את מחירי הביצוע, יעלה את איכות ויקצר את לוחות הזמנים. לפני כעשור בניתי עם עובדים סינים בניין של 9 קומות, בשנה וחודשיים, היום זה לוקח שנתיים. המשמעות היא עלות כספית אדירה על מחיר הבנייה."

ועדיין, הרשויות המקומיות לא ממש מוכנות שייבנו דירות בשטחן
הבעייה היא שיטת הארנונה בישראל, הגיעה העת לשנות אותה - היא נגד בנייה למגורים. אומרים לרשויות להסתדר בעצמן, אבל הן צריכות להגיע לאיזון אחרת ישימו עליהן ועדה ממונה לכן יש לשנות את כל הכללים, היסטורית אין איזון ולכן לרשויות מקומיות אין ממש ברירה וכדי להתקיים הן חייבות להקים הרבה יותר מבני משרדים ומסחר. לדעתי יש גם לשנות את מבנה תשלום הארנונה לדירה ברמת האזרח הפשוט לא הגיוני שמי שיש לו דירת יוקרה של 10 מיליון שקל ישלם על מ"ר פחות מבעל דירה רגילה בנס ציונה. יש להפוך את כל שיטת הארנונה לשיטה דפרנציאלית ממחיר הדירה".

מצד אחד המדינה חותכת את מחיר הקרקע, אבל גם מגדילה משמעותית את היטלי הפיתוח, כך שהמחיר הכולל נותר זהה ואף גבוה יותר. מעבר לזה, לא ברור מדוע עלות הקמתם של מרפאות, בתי ספר וכבישים מוטלת על רוכשי הדירות ולא ממומנת באמצעות כספי ארנונה ומס הכנסה
"היטלי הפיתוח והמיסוי גדלו בצורה לא פרופרציונלית - כל מערך הכללים של גביית מיסים ישירים ועקיפים, מיסוי מוניציפאלי, מיסוי דרך היטלים, לעומת מיסוי דרך מס הכנסה, ביטוח לאומי, המערכת צריכה לעבור שינוי והתאמה. בטעות ענקית הסיתו את רוב המיסוי לנדל"ן ודירות, זה הוביל ליוקר מחייה אדיר בתחום הדיור וכתוצאה מכך הכסף הפנוי של האזרח קטן וכל המשק נכנס לשחרור. יש לעשות רביזיה בכל מערכת המיסוי ולהפחית מיסוי מיוקר שירותי הדיור כדי לאפשר יותר כסף פנוי לזוגות הצעירים ולמשפחות לחינוך ולצריכה אישית".

מאוד קשה להבין כיצד זוג צעיר באמצע שנות ה-30 לחייו מצליח להשיג הון עצמי של חצי מיליון שקל לדירה, האם אנחנו לא מתקרבים לקצה גבול היכולת?
"לזוגות צעירים יש כיום אלטרנטיבות, קמים ישובים ואזורים עם הזדמנויות אדירות שהם צריכים לנצל. לקנות היום דירת 4 חדרים בחריש עם מפרט טכני גבוה עם מרפסת שמש, במחיר של 900 שקל זו הזדמנות".

על הנייר זה נשמע מושלם, אבל יש כאן מילכוד מאוד גדול - מדובר בלפחות שעה וחצי נסיעה לעבודה במרכז לכיוון, הרבה מאוד זוגות צעירים לא יסכימו לשאת בנטל הזה. יש לזוגות ילדים שהם צריכים לקחת להורים ברעננה או ברמת גן
"בסוף היום, כשאנחנו מחליטים על סביבת המגורים שלנו מה שקובע זה מקום העבודה בסביבת אנשים כמונו וקרבה להורים. אם מסתכלים על הישוב חריש הוא קרוב לפארק העסקים בקיסריה ולאזורי התעסוקה ברעננה ובכפר סבא. צריך לזכור שמתפתחות שיטות העבודה דרך האינטרנט, לא חייבים להיות תמיד במקום העבודה בתל אביב, המגמה הזאת רק תגדל".

בהונגריה, מדינה הרבה פחות מפותחת מישראל, עוד לפני הקמת הבלוק הראשון בשכונה או בעיר חדשה מקימים רשת של חשמליות, כאן לא חשבו על זה כלל לפני שהקימו את חריש או מודיעין
"אם היה משרד ממשלתי אחוד שמתכנן את כל מכלול העבודות זה היה קורה, אם המגזר הציבורי ומשרדי הממשלה לא יבצעו תכנית לשדרוג לתהליכי העבודה אנחנו נשאר בתקופה של פעם, לא נהיה תחרותיים לעולם, במיוחד עם משרד תחבורה כה ארכאי ומיושן. אף אחד בעולם התכנון והבנייה לא ישב עם משרד התחבורה, אין תהליכי עבודה מובנים ולכן יש להביא חברה כמו מקינזי שתעזור ליישם תוכנית התייעלות בכללי העבודה כדי שהמדינה הזאת תתקדם. היכן שאין רגולציה המדינה פורחת וצועדת קדימה, כמו בהייטק, כשיש רגולציה הכול מעוכב. יש אנשים מצויינים במשרדי הממשלה, אבל צריך לעשות רביזיה. נדל"ן הולך להיות הבעיה הכי קשה בישראל, יש להגדיל פי 10, בשנה שעברה נולדו 180 אלף תינוקות חדשים, גידול של 20% שנפגוש בעוד 20 שנה".

לא נראה הצפה של דירות להשקעה שישוחררו לשוק ברגע שהריבית תתחיל לעלות?
"נהפוך הוא, הייתי מעודד משקיעים לקנות הרבה דירות, הם מייצרים פתרונות דיור. אם יהיו הרבה דירות להשקעה שכר הדירה יירד".

אומרים שחסרות דירות, אני לא רואה כזה מחסור בדירות בעפולה, בקריות, בקריית גת בעכו
"האתגר יהיה פיזור הביקושים, יהיו מקומות בישראל שיהיה בהם עודף היצע על ביקוש נקודתי, אבל לא נראה קריסת מחירים באזורים אלה. גם לאזורים שיסבלו מעודף היצע נראה גידול בביקושים , אני צופה יציבות מחירים".

אז מתי נראה את שינוי הכיוון במחירים? אין דבר כזה מחירים שעולים לעד
"חוקי הכלכלה אומרים שהמחיר הוא מפגש של היצע וביקוש, המחירים גבוהים ביחס להשתכרות של זוגות בישראל, השיווי משקל יכול להתאפשר רק בביצוע פעולות הרבה יותר חריפות. בגלל שתהליכי הנדל"ן הם תהליכים של שנים רבות, נוכל להגיע לשיווי משקל ראוי רק בעוד 7-10 שנים, מחירי הדירות ייכנסו אז לקצב רגיל וההשתכרות תוכל לגדול כתוצאה מצמיחת המשק. כדי להגיע לשיווי משקל ראוי חייבים לעזור לזוגות צעירים להגיע לדירה היום ולייצר יותר היצע וכלכלת נדל"ן נכונה. במידה ויבוצעו פעולות הרבה יותר מאסיביות נוכל אולי להפגש לשיווי משקל שיתאים לכושר ההשתכרות שיעלה בעתיד. להגדיל את ההיצע ואת השכר".

תגובות לכתבה(40):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 26.
  תקראו בגוגל מאמר בשם "דירה להשקעה וחוש עסקי"******
  דירה להשקעה חוש עסקי 29/09/2015 09:36
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לכל אלה שמנסים לצפות קדימה
  סגור
 • אסור לפחד אחרת לא עושים (ל"ת)
  קראתי ולמדתי הרבה 29/09/2015 09:46
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 25.
  KISS MY ASS ! אני יורד מהארץ ! בלי לחכות 10 שנים
  רן 28/09/2015 14:39
  הגב לתגובה זו
  7 2
  KISS MY ASS ! אני יורד מהארץ ! בלי לחכות 10 שנים
  סגור
 • משאה בלע רזא
  משה 01/10/2015 18:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתרגום ממרוקאית תלך ואל תחזור
  סגור
 • 24.
  מחירי הדירות בשיווי משקל הבעיה היא בשכר הנמוך והדולר
  אלי 27/09/2015 20:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הגבוה מאוד. הכל יקר בארצנו היקרה? כי המיסוי גבוה ! אי אפשר לנשוםםםםםםם
  סגור
 • טען עוד
 • 23.
  מאז שכחלון שר אוצר המחירים עלו עוד 10 אחוז
  אשליית כחלון 27/09/2015 18:58
  הגב לתגובה זו
  6 1
  האמת
  סגור
 • 22.
  תגובה 14- תקנה דירה בישראל ביבי אוהבת כמוך
  למשה מרשל"צ 27/09/2015 17:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  טיפשים כנועים .קח חינם את העיתון של ביבי ישראל מחר שטיפת מוח לחלולי מוח. למה אתה גר ברשל"צ לך תתנחל בשועפט בחינם או בשכונת וורבי החדשה ברמאלה רק 600 אלף לדירה בשכונה הכי יפה בישראל ובשטחים.אלא אם כן אתה מעדיף לשלם פי 3 ברשל"צ .סתום
  סגור
 • 21.
  הישראלים חושבים שהם מצאו זהב בתוך הבלוקים שלהם
  דודו 27/09/2015 17:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כי אחרת אין לי הסבר למחירים היום.
  סגור
 • 20.
  ברגע שהריבית תעלה בעולם היא תהיה חייבת לעלות בישראל...
  שונר 27/09/2015 13:08
  הגב לתגובה זו
  10 0
  כל כלכלן מתחיל יודע שבועות סופם להתפוצץ ריבית אפסית משרתת רק את המדינות ובעלי ההון כדי שיוכלו לקבל כסף זול וגם לדחוף את "הכבשים" לסיכונים מיותרים כמו נדל"ן וניירות ערך במחיר מופקע .אך גם "החזירים" יודעים שחגיגה סופה להיגמר .אם היא נגמרת בזמן ולא מושכים אותה יתר על המידה כמות "הפצועים" תהיה מועטה אךךך אם הם מגזימים השטח יהיה מפוזר בהרוגים פצועים ואם הלם .לכן הנגידה וחבריה הגזימו והפצועים יהיו רבים ברגע שהריבית בעולם תחל לעלות בקרוב .אם לא השנה אזי בשנה הבאה .תכינו את הגנות עד לסוף השנה מקסימום כי הגרפים מראים מפולת אדירה...
  סגור
 • 19.
  המדינה לא מעוניינת להוריד מחיר,היא רוצה מיסים
  אורי 27/09/2015 09:12
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אם באמת רוצים לעזור לזוגות צעירים,ראו כמה זה פשוט. לקבוע קריטריונים לזכאות לדירה ראשונה. 20% מערך הדירה תוחזר לרוכשים בסוף תקופת המשכנתה. מי שרכש מכספו המלא יוחזר לו 10%. הממשלה לא תעשה את זה,אתם יודעים למה? כי הם רוצים את ההון שההורים חסכו כל חייהם.
  סגור
 • 18.
  אינטרסנט.
  רונן כהן 27/09/2015 00:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  קשקשן שמרוויח הון ממכירת דירות כך שברור שדבריו מכוונים לאינטרס האישי של המיליונר הזה.
  סגור
 • 17.
  הממשלה צריכה להתערב באופן ישיר בשוק לזמן מוגבל.להקצות
  משקיף 26/09/2015 17:25
  הגב לתגובה זו
  9 3
  קרקעות שיהיו בחזקת המדינה לקבלנים ועובדים סינים. הם יבנו לפי תקנים בינלאומיים מהר וזול באיזורים ובכמויות שתחליט המדינה ואלה ימכרו ע"י המדינה עפ"י קריטריונים מוסכמים במחירי עלות.כך יפסיקו הקבלנים הבכיינם את החגיגות על חשבון העם. אבל ביבי בעל האינטרסים יפסול רעיון זה על הסף ויקרא לזה קומוניזם למרות שמדינות במערב פעלו כך והצליחו!!!
  סגור
 • שום דבר
  טרטר 26/09/2015 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלום לוא יעזור לנצח נוכל חרה
  סגור
 • 16.
  חנן מור, עוד אחד שעושה הון על בנייה מעבר לקו הירוק
  מוריה 26/09/2015 15:05
  הגב לתגובה זו
  6 4
  שם הקרקע זולה והמחיר כבר מתקרב למחירי אזור המרכז.
  סגור
 • כל א"י לא לגיטימית ליהודים לפי הישראלים
  קוו צבעוני 26/09/2015 23:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הערבים. לפי השמאל. לפי העיתונות הקיצונית(הארץ,ידיעות) וכמבון לפי אירופה המוסלמית וחוסיין אובמה המוסלמי. אתה בוודאי גר בשטח שהיה שייך לערבים( ת"א)
  סגור
 • 15.
  מה לא נאמר על פמפום הנדל"ן ע" קבלנים. (ל"ת)
  מוטי 26/09/2015 12:23
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
 • 14.
  המשקיעים צריכים למכור הכל ולקנות דירות בחו"ל
  לפוצץ את הבועה 25/09/2015 11:50
  הגב לתגובה זו
  19 3
  גם ככה הם יפסידו את כספם . יגיע היום שזה יתפוצץ לבד. ביבי הרי לא יעשה כלום הוא לא רוצה ולא מסוגל הוא אוהב לשמר את המצב או להקפיא או לתקוע הוא הפך את זה למומחיות שלו בעתיד שהוא יפרוש מהפוליטקה הוא יפתח מפעל בקיסריה לקופסאות שימורים עם הדיוקן של ביבי אמן השימורים. ושרה בצד שני מלכת הנקיון. הוא מחכה לאמריקאים שיפתרו לנו את הבעיה הזאת. ע:"י העלאת ריבית . גם את בעיית הגז האמריקאים יפתרו עם נובל שתתבע את ישראל בע"ה. רק מטומטם קונה דירה בישראל.
  סגור
 • עוד מתוסכל שמאשים את ביבי - תרד מהארץ לא צריך אותך פה
  משה ראשל"צ 26/09/2015 22:02
  הגב לתגובה זו
  3 18
  מרעיל בארות - תרד לפריז שם המוסלמים יעשו לך סרט ואז תחזור לכאן עם הזנב בין הרגליים אני מציע לך להפסיק לקורא את עתון אדיוט האחרון שם מרעילים לך את המוח הנבוב שלך
  סגור
 • תתבייש משה
  רונן כהן 27/09/2015 00:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אתה כנראה מסודר ויושב חזק חצוף אחד
  סגור
 • 13.
  רק הורדת מס על רווחי הון
  עובד אדמתו 25/09/2015 11:34
  הגב לתגובה זו
  29 2
  גם בגרמניה ובארה"ב הריבית אפס אבל שם לא עומדים בתור לקנות נדלן. הרגו את הבורסה עם מס של 25% וגזרו על כל המשקיעים לעמוד בתור לבלוקים. שיורידו את המס ל 10% ותראו את הנדלן נעצר. מפחיד כמה שזה פשוט ונכון.
  סגור
 • הורדת מס על הבורסה
  אמיתי 28/09/2015 00:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צודק 13 בתגובתו למאמר. הורדת מס רווחי הון כמוה כזריקת אדרנלין להשקעה בבורסה הנמצאת כעת במחירים נוחים לקנייה. באמת זה פשוט וקל לביצוע ואז נווכח כולנו שהשקעות בנדלן ירדו חזק.
  סגור
 • 12.
  עליית רבית לשלושה אחוז תוריד מחיר דיור בעשרים אחוז (ל"ת)
  אזרח 25/09/2015 11:26
  הגב לתגובה זו
  9 5
  סגור
 • הנל צודק
  חימוביץ 26/09/2015 23:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כול מילה נכונה
  סגור
 • אתה משלה עצמך:ר 3% יהיה רק ב 2018
  כותב 26/09/2015 21:21
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הם יעלו הריבית פעמיים בשנה=רבע % כל שנה= לארהביש חוב מבהיל של 19 טרילון $ הגרעון השנתי 400-500 מליון$(והריבית 0) כל עליה ב1% החוב יגדל ב 190-200 מליארד $ 3% ריבית זה =תוספת של 600 =לגירעון השנתי עכשוו תעשה חשבון? בתקווה שיהיה לכם היוזמה לפרסם תגוב וחישוב! גמר חתימה טובה,
  סגור
 • 11.
  השמאל מתבכיין ומייל . בוכה לציפורה הזנזונת
  קליפ 25/09/2015 11:21
  הגב לתגובה זו
  3 8
  שמאל בכיין: היו בחירות. הבוג'י שלכם עם ציפורה הזנזונת קבלו רק את קולות הישראלים הערבים. לכולם יש דירות. אין ישראלי ערבי ללא בית צמוד קרקע לא חוקי בחינם!
  סגור
 • 10.
  ישנו קשר ישיר בין מחירי הנדל"ן לבין ביבי נתניהו
  הכל פוליטי !!! 25/09/2015 10:17
  הגב לתגובה זו
  15 6
  הוא לא מעוניין מסיבות פוליטיות להוריד את מחירי הנדל"ן . כחלון בתור שר אוצר גם הגיע למסקנה שהתועלת בהורדת מחירי הדיור היא שולית עבורו שהרי אם הוא יוריד את המחירים ויגרם משבר כלכלי הוא יכשל בתור שר אוצר כביכול . וזו הסיבה שהכל תקוע אין אחריות ציבורית יש אחריות אישית לצבירת הון פוליטי . זו הסיבה שביבי יצא לבחירות כי ברגע שהוא הרגיש שלפיד הולך להוריד את מחירי הדיור הוא חתך את זה ביציאה לבחירות .
  סגור
 • לפיד לא היה מצליח להוריד את מחירי הדירות
  לפיד הנזק 25/09/2015 11:54
  הגב לתגובה זו
  6 13
  הוא נתן מתנה לעשירים לקנות דירות ללא מע"מ. המלאי היה נגמר מהר. מחירי הדירות היו מטפסים והעשירים היו מתעשרים עם דירה בהנחה . רק הממשלה היתה מפסידה כסף ממע"מ. הדבר היחיד שביבי עשה טוב זה להעיף אותו . אבל גם זה הוא עשה כרגיל מאוחר מידי ועם נזקים שעד היום אנחנו משלמים עליהם. לפיד אחראי להרס כיל לאבדן הכנסות למדינה לשביתות ולהפסדים כל זה קרה בגלל הגאון הכלכלי לפיד שיודע הכל והיכה בכיל בשעה הכי קשה במקום לשמוח שיש קונה לזבל שקרוי פה אשלג ולהכניס כסף למדינה הוא סירב. שמא יחימוביץ תכתוב עליו פוסט. מי שחושב שלפיד ראוי למשהו הוא פשוט טיפש.
  סגור
 • למגיב-לפיד הנזק=אתה היחידי שמגיב נכון=האחרים הזויים
  כותב 26/09/2015 21:13
  הגב לתגובה זו
  0 2
  רוב המגיבים חסרי הבנה מינימלית בנושא מעמ 0 ? =זה הגדלת ביקושים= יבוא יום ותהיה וועדת חקירה נגד שניהם ביבי + לפיד (בילפי -ביבי את לפי)
  סגור
 • 9.
  תתפטר מהר (ל"ת)
  ביבי 25/09/2015 09:45
  הגב לתגובה זו
  7 3
  סגור
 • 8.
  צעד נמבורך בדרך לשחרור חסמי מכירת דירות. (ל"ת)
  אדיר 25/09/2015 09:43
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 7.
  הביאו אותם לצבא עשו דוח וכולם חירבנו עליו זה עלה עתק (ל"ת)
  תום 25/09/2015 09:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  הבעיה שלנו היא ראש ממשלה שמנותק ולא עושה כלום חוץ
  רביזיה במשרדי הממשלה 25/09/2015 09:01
  הגב לתגובה זו
  15 4
  מלדבר. בוחר אנשים לא מתאימים בכוונה . כמו לפיד הכושל. כמו שטייניץ בנושא הגז עם שישנסקי שהבריח את כל המשקיעים . האם ביבי הורה לשטייניץ להביא את שישנסקי או הרעיון היה של שטייניץ . כך או כך זה כישלון של הממשלה והעומד בראשה וזה עוד כשביבי נחוש. הגז ישאר פה קבור וכולם כבר יודעים את זה כנ"ל לגבי כיל עם שישנסקי לא די בכך שלפיד סירב למכור את כיל הביא את שישנסקי עכשיו גם פוטאש תמכר את אחזקותיה ביבי אטום לגמריי זה ראש ממשלה שמחמם כסא . עדיף כבר לשים לו ביצים תחת הכסא שידגור ויהיה לנו אפרוחים (יש מחסור בעוף) . צריך להחליף את ביבי במה שלא יהיה ורצוי מישהו שלא פוחד משלי יחימוביץ וחבריה חובבי סטאלין ההזויים לפני שיהיה פה מאוחר מידי כי עכשיו די מאוחר לאזרחים המוכים פה. מישהו צריך לעורר חזק את ביבי הרדום והמנותק האם האמריקאים צודקים שאמרו עליו שיש לו קוים אוטיסטים? זה נראה ככה. לצערנו אין פה מנהיג. ביבי תתעורר כבר
  סגור
 • לא מנותק מחובר לכסא שלו כבל מחיר !!! (ל"ת)
  הכל פוליטי !!! 25/09/2015 10:19
  הגב לתגובה זו
  8 1
  סגור
 • 5.
  העמסה של מלל עם חשיבה מנותקת מהציבור
  כמה שטויות 25/09/2015 08:52
  הגב לתגובה זו
  12 4
  ועוד תשבוחות לכחלון. כמה הזוי. יקח הרבה זמן לפתור את בעית הדיור . והיא תיפתר רק ע"י הוספת בניה והריסת מבנים ישנים עם פנוי בינוי. ביבי וממשלתו לא עשו שנים כלום חוץ מלדבר . זאת ההתנהלות של הממשלה עם ביבי שנזכר לטפל בעניינים כשזה כבר מאוחר ולא מועיל. כמו עם הגז וכמו עם כיל ההרוסה. לכן מי שיעזור פה כרגיל הם האמריקאים כהריבית תעלה כל המשקיעים שלקחו משכנתא לקנות אורווה במחיר טירה ימכרו את הדירות ו
  סגור
 • 4.
  הבעיה היא משקיעי נדלן המדינה מחלקת להם כסף לקנות
  לא חסר דירות 25/09/2015 08:29
  הגב לתגובה זו
  9 6
  דירות
  סגור
 • 3.
  גם כן מומחה
  צביקה 25/09/2015 08:28
  הגב לתגובה זו
  9 4
  איך לפתור את בעית הנדלן לעלות את השכר ביזפורטל איזה רמה פסססססססס
  סגור
 • 2.
  הבעיה היא משקיעי נדלן המדינה מחלקת להם כסף לקנות
  לא חסר דירות 25/09/2015 08:27
  הגב לתגובה זו
  10 6
  דירות
  סגור
 • 1.
  לא חייבים דירה חדשה ולא חייבים טאבו אפשר לחיות בדירות
  טומארפורקולו 25/09/2015 08:26
  הגב לתגובה זו
  14 12
  קטנות בשכירות או אם ההורים לתקופה מסויימת .מי שרוצה להתפנק שישלם .
  סגור
 • אתה צודק
  פלצהלולו 26/09/2015 23:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אתה צודרק.
  סגור
 • דברי הבל
  פלייצר 26/09/2015 22:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה אתה מקשקש מה צריך מה אתה נכנס לכסים שלנו אנו רוצים הטוב ביותר לנו ולתפארת הארץ ועמנו ישראל חי חי וקים ..
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות