זה מה שיקרה למחירי הדירות ב-2015 לפי בנק לאומי

הבנק פרסם בסקירתו השבועית שבשנת 2015 שוק הדיור יוסיף להתאפיין בחוסר ודאות
|
(2)
נדל"ן קודר, צילום: Bizportal

נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו לפני מספר ימים מראים שמספרן הכולל של דירות חדשות שנמכרו בשנת 2014 ירד בשיעור של 11.1% בהשוואה למספר הדירות החדשות שנמכרו בשנת 2013 (דירות שנבנו ביזמה פרטית וציבורית). הירידה בהיקף המכירות משקפת את אי-הוודאות הגבוהה שאפיינה את שוק הדיור בשנת 2014, והיא תואמת את המגמות שנצפו במדדי פעילות נוספים, דוגמת היקף התחלות הבנייה. אי-וודאות זו היא תוצאה של השהיית פעולות רכישה על-ידי חלקים נרחבים של האוכלוסייה, אשר המתינו ליישומן של הרפורמות הממשלתיות השונות, דוגמת מע"מ אפס.

כלכלני בנק לאומי אומרים בסקירתם השבועית כי ההחלטה שהתקבלה לפני מספר חודשים על פירוקה של הממשלה, דחקה תוכניות אלו הצידה, לכל הפחות עד להקמתה של ממשלה חדשה, והביאה להתפרצותו של הביקוש הכבוש. "זו התבטאה, בין היתר, בעלייה משמעותית של 19.6% בהיקף המכירות של דירות חדשות במהלך חודש דצמבר האחרון בהשוואה לחודש המקביל בשנת 2013, ושל 18% בהשוואה לחודש נובמבר שקדם לו. עלייה זו הביאה לירידה נוספת במספר חודשי ההיצע (מספר החודשים שידרשו בכדי למכור את המלאי הקיים בקצב המכירות הנוכחי, וזאת מבלי שתחלנה בנייתן של דירות חדשות), אשר קרוב כעת לטווח בו מתחדשים הלחצים לעליות מחירים".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

במבט קדימה מעריכים כלכלני הבנק שהפעילות בשנת 2015 תוסיף להתאפיין ברמה גבוהה של אי-וודאות, שכן קשה להעריך מה יהיה אופייה של הממשלה שתקום, ומה יהיו מעשיה בתחום זה. אנו מעריכים ששינוי של ממש בשוק הדיור יתרחש אם וכאשר רפורמות אלו יצאו אל הפועל. לאור זאת, אנו מעריכים שתחול האצה בהיקף התחלות הבנייה (אשר ירד בשנת 2014, כאמור מעלה)".

"כמו-כן, אנו מעריכים שהעלייה בהיקף העסקאות תשמר במהלך החודשים הקרובים (וזאת, כפיצוי על הירידה בפעילות שחלה בחלקיה השונים של שנת 2014), מה שיביא לעלייה נוספת במחיריהן של הדירות החדשות בשנת 2015. נשוב ונציין שהערכה זו מתבססת, בין היתר, על הירידה במספר חודשי ההיצע, שכבר עתה קרוב לטווח התומך בעליות מחירים".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  פרויקט ציר החינוך - הוד השרון
  יבגני 01/03/2015 08:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הקרקע במתחם ציר החינוך בהוד השרון הופשרה לפני כשנתיים ואושרה לבניית 1296 יחידות דיור לזוגות צעירים באיזור ביקוש אך הפרויקט תקוע בועדה מקומית של עיריית הוד השרון שדנה בהתנגדויות התושבים ופעם אחר פעם דוחה את הישיבות שאמורות להתקיים ולהתקדם לקבלת היתר בנייה . הנה דוגמה נוספת לבירוקרטיה בעיריות ומשרדי הממשלה .
  סגור
 • 1.
  זוגות קשיי יום עניים לכו לפריפריה
  יועץ נדל"ן 28/02/2015 14:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לא להיעלב.....מי שיכול לקנות פנטהאוז(לועזית) על חוף הים( השמדת קוו החוף מעשה ציוני!)בת"א שייקנה.עכשיו ובמזומן!!! ואתה,שלא יודע מה לעשות,מוזמן לדרום המתפתח,יש רכבת לנתיבות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות