"במע"מ 0% לא יהיה אינטרס לומר אמת יהיה מחיר גג ותשלום מזומן"

כך נאמר בועדת המשנה למאבק בהון השחור. "תוך עשור 80 אלף איש קנו דירה להשקעה, חלק גדול מתחת לקו העוני"
|
(4)
פארק צמרת מגדלי יו, צילום: Bizportal
"אם זה מה שיעזור, אזי יש לשקול להוציא למיקור חוץ חלק מעבודת רשות המיסים", כך הציע היום (ג'), יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכספים, למאבק בהון השחור, ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), בישיבה שעסקה בהון השחור בנדל"ן.

"הטיפול בהון השחור בנדל"ן מורכב. אנחנו רוצים להחמיר את הענישה, למשל כנגד חשבוניות פיקטיביות. התחלנו בהרבה מאוד פעולות מודיעיניות להרחבת רשת החקירות של רשות המיסים. זה עדיין בתהליך", אמר סמנכ"ל חקירות ומודיעים ברשות המיסים, אבי ארדיטי.

נשיא לשכת רואי החשבון, דודי גולדברג, אמר: "יש אנשים שמחזיקים בין 7 ל- 10 דירות שלא דווחו מעולם. חייבים להשקיע עוד הרבה תשומות לטיפול בתופעה. ייקח המון זמן לקלוט את כל המידע. כוח האדם הקיים מוגבל ביכולתו לנתח את כל המידע שמגיע. אני ממליץ לרשות המיסים לקחת הלוואה מהמדינה, שלא במסגרת התקציב לקליטת עוד כוח אדם. הלוואה שתוחזר באמצעות החזרת מס, ואין ספק שזה יוחזר. לא כולם צריכים להיות ברמת הכשרה מלאה של רשות המיסים. חלקם יכולים להיות אנשי שטח, עובדי מודיעין, שיחסית הם יותר זולים מעובדי מס. לעיתים מספיק שמישהו יצלם מישהו שעובר על החוק ומזמנים אותו ומראים לו את הממצאים וזה מספיק והוא יהיה מוכן לשלם הכל, רק שלא ייפתחו נגדו בהליכים".

"הנדל"ן בישראל מאוד נוח להון שחור"
ד"ר אביחי שניר ממכללת נתניה אמר: "הרבה הון שחור נעלם בעבודה בנדל"ן. בישראל כ- 80 אלף עובדים פלסטיניים בישראל מועסקים בענף. שכר פועל זר מדווח כ-7,500 שקל. המשכורת לפועל אפריקני כ-6,000 שקל ואז מדובר ב- 1.4 מיליארד שקל בשנה".

לדברי שניר, הנדל"ן בישראל נוח מאוד להון שחור - "כסף זר רב נכנס לשוק הנדל"ן. אזרחים זרים שנאלצו בגלל לחצי המערכות הבנקאיות בחו"ל, שנדרשו לדווח על ההון של הלקוחות לרשויות, הזרימו כספים לישראל לרכישת דירות. הנדל"ן משמש ארגוני פשיעה. זהו האמצעי הנפוץ ביותר עבוד ארגוני פשיעה להלבין כספים, מכניסים לתקופה לנדל"ן ומוציאים אותו והכסף מולבן. קיימת גם תופעה של רכישת נדל"ן עבור "אנשי קש". בעשור האחרון, 80 אלף אנשים בישראל קנו יותר מדירה אחת, מתוכם חלק גדול הם מתחת לקו העוני, אך יש להם שתי דירות".

שניר הצטרף למתנגדים למע"מ אפס על דירות, שלדבריו: "יוצר מצב שלא היה קודם, שבו גם ללקוח וגם למוכר יש אינטרס לא לומר אמת, לא לדווח על המחיר האמיתי. כלומר, תמריץ לקבוע מחיר גג + מזומן. מע"מ הוא דווקא מס יעיל בשוק הנדל"ן".

23% מהתמ"ג - הון שחור
סגן שר האוצר, מיקי לוי (יש עתיד), אמר: "על פי נתוני ה-OECD ההון השחור בישראל נאמד ב- 23% מהתמ"ג, סדר גודל של כ-180 מיליארד שקל, ואין ספק שצריכים לעשות צעד דרסטי להחזיר הביתה, חלק מהמיסים של ההון השחור. פועל יוצא מכך, יהיה הקטנת הנטל על משלמי מס אמת. זה הרבה מאוד כסף שנוכל להקצות לשימושים רבים. אני מתכוון להוסיף מאות עובדים להגברת המאבק". לוי פנה לשטרן: "אם תיתקל בפקידים שלא מגיעים לוועדה לתת דיווח ולהשיב על שאלות, אני אדאג שהם יבואו".

כתבות מעניינות נוספות:
אנליסט דיסקונט מסמן מניית ביומד בשפל - עם פוטנציאל ענק
ברוורמן: "לפיד יורה באוויר, יוצר דרמה ובכך חושב שיוריד את מחירי הדירות"
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לא כל אדם יפה הוא גם חכם
  משה החדרתי 15/07/2014 14:10
  הגב לתגובה זו
  3 3
  כל הרעיון של מע"מ אפס לדירות, הורתו בחטא ולידתו בממזרות. רעיון אווילי ממנו לא שמעתי מזמן, זה רק יגרום להרבה רמאויות ותחמנויות ומעט מאוד ייהנו ממנו. למה זוג צעיר צריך לרכוש דירה חדשה בשביל לזכות בפטור, מאיין יש לו כסף לזה? זוג שאינו יכול לרכוש דירה בגלל חוסר בהון יסודי ימכור את זכותו ומישהו אחר ייהנה מהפטור. אני ימני מובהק אבל מתגעגע למנהיגי העבר שחשבו בהיגיון ולא חיפשו כותרות ... הוגה הרעיון הזה יכול להיות אולי עיתונאי טוב, אבל לא מעבר לזה, שייקח את שולומוביץ ויחזרו לכתוב.
  סגור
 • 3.
  כולם מתנגדים לחוק הזה כנראה שהוא טוב (ל"ת)
  גג 15/07/2014 14:02
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 2.
  מלחמה בהון השחור תלחמו בפולטקאים שלוקחים שוחד
  אלי- חובה לקרא 15/07/2014 13:18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הממשלה והוועדות יוצאים בהצהרות בהון השחור, אנו עדים בתקופה האחרונה לכל ההרשעות של ראש ממשלה ראשי ערים ועוד על כל השוחד שקיבלו וכן חברי כנסת , ואת ההטבות שהם הניקו במליארדי שקלים, והציבור צריך להמשיך לשם את זה בהעלעת מיסים, במקום שהממשלה תלחם בהון השחור קודם כל, בראש הגנב בוער הכובע. לכן שרים וחברי כנסת ועוד, יש קודם כל לעקל להם את הנכסים והמזומנים ולמסור את הכסף לממשלה .
  סגור
 • 1.
  צודק, חוק הזוי ולקוי. צריך לתגמל רק יוצאי צבא, כול אחד
  נפתלי 15/07/2014 12:46
  הגב לתגובה זו
  2 2
  שיקבל נקודות זיכוי לפי מספר החודשים ששירת.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות