ועדת הכספים: תימשך ההקלה לרוכשי דירה יחידה, המשקיעים ייפגעו; מסתמן: מדרגת מס לשוק היוקרה ופגיעה בזרים

ההחלטה להאריך את הוראת השעה במיסוי מקרקעין אושרה פה אחד - "נביא חבילת צעדים מיסויים נוספת שתשלים את המהלך"
|
(23)
נדל"ן
ועדת הכספים אישרה הבוקר (ד') את הארכת הוראת שעה במיסוי מקרקעין, שתקל על רןכשי דירה ראשונה. בנוסף, הוראת השעה, תגדיל את מס הרכישה על רוכשי דירה שנייה ומעלה, במטרה להקשות על משקיעים בתחום הנדל"ן ולהגדיל את היצע הדירות למכירה בשוק.

על פי הוראת השעה, זוג צעיר שירכוש דירה (יחידה) עד שווי של 1.47 מיליון שקל יהיה פטור לחלוטין ממס רכישה. אנשי האוצר ורשות המיסים הודיעו לוועדה, כי במקביל לחוק ההסדרים, תוגש לוועדה תכנית מקיפה לפתרון מצוקת הדיור שתכלול טיפול בדירות יוקרה, ברוכשי דירות להשקעה, בתושבי חו"ל המחזיקים בדירות בישראל ועוד.

תוך כך, מסתמן כי ברשות המיסים שוקלים להטיל מדרגת מס רכישה נוספת על דירות יוקרה ולבטל את הפטור המלא ממס שבח בגין מכירת דירה יחידה אחת ל-4 שנים. עוד בוחנים ברשות המיסים לא לאפשר פטור ממס שבח בגין מכירת דירה על ידי משקיעים מחו"ל.

להלן מדרגות המס הן על רוכשי דירה יחידה והן על רוכשי דירה שנייה ויותר, על פי הוראת השעה הנוכחית:


יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "זהו מהלך חשוב והוא רק חלק ממה שוועדת הכספים דורשת לבצע בתחום הדיור, שמחייב פתרון מקיף שיאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירת מגורים. ועדת הכספים לא תרפה מהנושא ותעקוב אחרי פעולות הממשלה בתחום. לא נסתפק בהוראת השעה הנוכחית, שהיא רק חלק אחד מתוך מארג של מהלכים נדרשים".

סלומינסקי הסביר לחברי הוועדה, כי "הוראת השעה הזו תישאר ולא תשונה במסגרת חוק ההסדרים. עדיין היא תישאר 'זמנית' עד סוף 2014, מכיוון שהאוצר ורשות המיסים רוצים לראות את ההשפעות של שיעורי המס הללו על שוק הדיור".

מנהל רשות המיסים, "ח משה אשר, הסביר שמטרת הוראת השעה היא "לאשר עד סוף 2014 את מדרגות מס הרכישה שאושרו כבר ב- 2011" והודיע, ש"בעוד פרק זמן קצר נביא חבילת צעדים מיסויים נוספת שתשלים את המהלך הנוכחי שהוועדה ביקשה להאריך. לנגד עינינו אנחנו רואים את הצורך לסייע לזוגות צעירים ברכישת דירה יחידה במשך למעלה משנתיים מאז החלה לפעול הוראת השעה ועד סוף 2014 ועד ואז נוכל לראות את ההיקפים ואת ההשפעות על שוק הדיור". אשר עדכן ש"ההערכה היא שבעקבות המהלך, יגדלו הכנסות השנה ב- 300 מיליון שקל לשנה".

ראובן קוגן, סגן ראש אגף התקציבים באוצר בתחום הדיור, אמר: "מתגבשת תכנית מקיפה להתמודדות עם משבר הדיור; מחד, להקל על רוכשי דירה יחידה והקשחת התנאים על המשקיעים. התכנית של הדיור, תהיה כפי הנראה, נפרדת מהתכנית הפיסקאלית הגדולה שבחוק ההסדרים, עם כי מרכיבים מיסויים מסוימים, יתכן ויכללו בחוק ההסדרים. אחת הדרכים להתמודד עם מצוקת הדיור היא דרך המיסוי. אנחנו ממשיכים במדיניות המיסים הנוכחית של מס רכישה מוגדל על דירה שאינה דירה יחידה נובע מהרצון לחסום את המשקיעים".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), אמר: "חייבים להתייחס לדירות של תושבי חוץ ואף להגדיל בצורה משמעותית את המיסים שהם ישלמו". על-כך ענה משה אשר, ש"הדבר עומד לנגד עיני רשות המיסים החל מביטול לחלוטין של פטור ממס שבח, לתושבי חוץ, שבוודאי אינם צריכים ליהנות מפטור ממס על דירות כאן בארץ. זה יהיה חלק מהתכנית הכוללת שנביא לוועדה בעוד זמן קצר".

ח"כ אראל מרגלית (העבודה): "צריך לשאוף לבצע את הדברים במדיניות כוללת ולא בהוראות שעה. למשל בנושא תושבי החוץ, צריך לבדוק אם משלמים ארנונה וכמה, אם משכירים את הדירות אם לאו ולנהוג בהתאם. רק לא בהוראות שעה שכל פעם נבחנות מחדש."

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קבל על הפיצול שנושא מדיניות המיסים על נדל"ן בין הוראת השעה לחוק ההסדרים: "הדבר יימנע מאיתנו לראות את התמונה הכוללת".

תוך כך, שר האוצר יאיר לפיד הופיע לראשונה בוועדת הכספים ואמר: "אני שמח להיות כאן ומקווה לשיתוף פעולה מתמשך עם ועדת הכספים. אני איני סבור כי כל השכל נמצא במקום אחד. אשמח להיזון חוזר מחברי הועדה, אשמח להגיע לכאן לשמוע ולהשמיע."

לפיד התייחס להחלטה לבטל את התקציב הדו-שנתי: "במהלך שנת 2009 אושר לראשונה התקציב הדו שנתי. עם כניסתי לתפקיד החלטתי שלא לקבוע את התקציב הדו-שנתי כהסדר קבע. תקציב הוא הרגע בו המדינה מגדירה את סדרי העדיפויות שלה ויש חשיבות שגם הכנסת תביע את עמדתה באשר לתקציב, ולא רק פעם בשנתיים. מלבד זאת ישנו פער גדול בין התכנון לביצוע. גילינו זאת בניתוח התקציב הדו-שנתי הקודם. הוא פוגם בשליטה על ההוצאות ואין יכולת אמיתית לחזות את ההכנסות. היום אנחנו ניצבים מול חור של 16 מיליארד שקלים בהכנסות בשל הקושי שהיה לחזות את ההכנסות שנתיים מראש."

לדבריו, "באשר לתקציב 2013-2014, לוחות הזמנים שנבעו בין היתר מהבחירות הביאו אותנו לאיחור שאיננו מאפשר לעבוד על 2 תקציבים עוקבים במקביל. אי אפשר להתעלם בהחלטה זו גם מיצירת הודאות בשווקים הפיננסיים ושמירה על האמון ביציבות הפיסקלית. בשנת 2015 נחזור לסדר הקודם של תקציב חד שנתי כפי שראוי שיהיה."


כתבות מעניינות נוספות:

לפיד יוותר? אם המע"מ יבוטל - זוג צעיר שירכוש דירה ב-1.5 מיליון שקל יחסוך 327 אלף שקל במשכנתא ובהון העצמי
בתחתית שוק הנדל"ן: דירות בת"א סביב ה-1,700 שקל לחודש - תמונות קשות
מנכ"ל רשף נכסים מסמנת שלוש ערים בהן צפויה ירידה במחירי הדירות
תגובות לכתבה(23):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  איך זוג יכול לקנות דירה
  חנה 08/05/2013 14:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מבינה איך זוג יכול לקנות דירה .כאשר יוקר החיים הבסיסים יקרים.פשוט לא לקנות דירה כל הקבלנים שהפחו להיות עשירים ולא מתחשבים בזוגות צעירים.פשוט לא לקנות ותראו שזה יעזור ר סובלנות.שלא נדבר על כל המסוי השוטפים.למה ארנונה ומים חשמל שזה הקים של כל אזרח יקר מאוד.פשוט לעשות להם חרם לכל הקבלנים למניהם.
  סגור
 • 14.
  במקום להודות לרוכשים למטרת שכירות .ולכספם שנשאר בארץ (ל"ת)
  לא שפויים 03/05/2013 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  ועדה ממשלתית קבעה הממשלה נכשלה בנדלן
  הממשלה כשלה בנדלן!!. 02/05/2013 00:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא לפיד ובטח בנט מקיימים רק מחאה חברתית אולי תזיז משהו שר השיכון אמר אולי ב 2014 יהיו ירידות קטנות אולי!! למה אתם עדיין ממתינים למשיח מעמד הביניים קורס בעיקר בגלל עול הנדלן ולא מחירי טיסות ללונדון!!.
  סגור
 • 12.
  דירה לפנסיה
  קובי 01/05/2013 17:14
  הגב לתגובה זו
  14 3
  אני עבדתי קשה כל חיי ושילמתי מיסים כחוק. היום אני קרוב לגיל 60 יש לי דירה שבה אני ומשפחתי גרים בה והצלחתי לחסוך 1.5 מיליון ש"ח. היות והבנק לא נותן שום תשואה על הכסף החלטתי לרכוש דירה כדי שתהיה לי הכנסה עתידית לפנסיה וגם כירושה לילדים. מישהו מוכן להסביר לי למה שונאים אותי כל כך כמשקיע ??? אני בסה"כ אדם חרוץ וישר שרוצה להשקיע את כספו כחוק. תחשבו שלא כל משקיע דירות הוא מיליונר או עושק צעירים. בעלי החברות שעשו תספורות עשקו את כולם ולא זוכים לשנאה כזאת !!
  סגור
 • משאית הדמעות בחניה למטה
  במבוקי 02/05/2013 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 2
  על מה אתה מתלוננן ... אתה לפחות תצא לפנסיה בגיל סביר ותקבל 75% מהשכר שלך , בני דורך גורמתם כי הדור הצעיר (בני 30+ ) יאלצו לצאת לפנסיה בגיל 75 (או אחרי ) ויקבלו 50% מהשכר שלהם ... אז לא יקרא כלום אם תפסיד 20% מהעודפים שיש לך גם אם הרווחת אותם בכבוד .... כמן שאני אומר לילדה שלי החיים לא הוגנים ומי שסיפר לך שכן -- שיקר !!
  סגור
 • 11.
  אני שמעתי שיש מצב שלא יהא מע"מ על דירה ראשונה!!
  יואל 01/05/2013 15:50
  הגב לתגובה זו
  1 1
  למה על זה לא נאמר מילה ולא חצי מילה בכתבה?
  סגור
 • 10.
  צריך למסות דירות ריקות! במיוחד של תושבי חוץ! (ל"ת)
  אאא 01/05/2013 12:34
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • זכותו של אדם לעשות ברכושו מה שהוא רוצה
  תפסיק לקשקש 01/05/2013 14:22
  הגב לתגובה זו
  4 8
  בגלל שהמדינה לא תיפקדה ולא בנתה אז מי שקנה במיטב כספו צריך לשלם יותר? או להשכיר לאיזה טמבל שלא ישלם? הכל פה נפתר במיסים . אתה לא תרויח מזה רק תפסיד. הכסף שהעיריות יקחו יהיה למשכורת שלהם . לא יבנו לך דירה. תפסיק לבלבל במוח יש פה עם טיפש שבגללו פוטאש גם ברחה מפה . תשארו עם של פסיכים מבודד.
  סגור
 • 9.
  רכישת הדירות ע"י משקיעים יש להבחין בין דירות מאוכלסות
  יוסי 01/05/2013 12:03
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא ברור לי כיצד ע"י הארכת הוראת שעה תוריד את מחירי הדירות יש למסות את הדירות העומדות ריקות שהם משפיעות על עליית מחירי הדירות ,אולם בכל הדירות שיש בהם דיירים אין זה משנה מי רכש אותם והם לא משפיעות על עליית המחירים
  סגור
 • המחיר? מחר תמציא חוק שמי שגר באותו רחוב ועובד
  איך מס ישפיע על 01/05/2013 14:25
  הגב לתגובה זו
  1 2
  באותה עיר חייב לנסוע במכונית אחת כדי לחסוך בדלק ולמנע פקקים. יש גבול לדרישות העם הזה ירד מהפסים. עם מפונק וטיפש. דירות בחינם, מורים ביבי סיטר, אסור למכר את כיל, מה עוד?
  סגור
 • 8.
  הרעה במצב המשקיעים = הרעה במצב השוכרים !!! (ל"ת)
  בן אהרון 01/05/2013 11:52
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • 7.
  בלי משקיעים לא יהיו דירות להשכרה!!! מדינת חלם!!!
  בן אהרון 01/05/2013 11:46
  הגב לתגובה זו
  7 9
  איפה השכל? איך ההכבדה על דירות יוקרה תשפר את מצבם של הזוגות הצעירים שרוכשים דירה ראשונה??? ממש מנותקים באוצר, הוגי הרעיון. (אם אין לחם שיוכלו עוגות) צריך להקשות על משקיעי חו״ל שקונים דירות עממיות וסוגרים אותן. אלו דירות שיכלו לשמש זוגות צעירים. בכל מקרה, מה חושבים באוצר, שלכולם יש יכולת לרכוש דירות? יש רבים שלא יכולים לרכוש דירה והפתרון עבורם הוא שכירות. אבל בקצב הזה שמאיימים כל הזמן על המשקיעים, לא תהינה בסוף דירות להשכרה!!! זה מצב מאד לא טוב!!! תתעוררו בזמן לפני שיהיו מאוחר!!!
  סגור
 • שטויות תדרוש מהמדינה לבנות ולשחרר קרקעות ולעשות
  במקום לדבר 01/05/2013 14:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  פינוי בינוי. במקום לרדת לחיי אנשים. זכותו של אדם לעשות ברכושו מה שבא לו. מחר אדרוש ממך לתת לי גינס כי אין לי ולך יש שניים מה זה הדיקטטורה וההלאמה הזאת. זה כבר מתחיל להיות פה מסוכן בסוף כולם יברחו מפה כמו פוטאש שהבינה איזה עם זבל זה הישראלים
  סגור
 • שטויות !!!!!
  עידו 01/05/2013 13:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין לי כח אפילו להסביר כי ברור לי שזה מונע מאינטרסים
  סגור
 • בלי המשקיעים מחירי הדירות היו שפויים (ל"ת)
  אבי 01/05/2013 12:28
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
 • 6.
  טעות חמורה!
  ליאור 01/05/2013 11:45
  הגב לתגובה זו
  5 5
  אם תושבי חוץ לא יקנו דירות יוקרה אף אחד לא יקנה אותם. אם שוק היוקרה יקרוס זה לא יסייע לאזרח הקטן ורק יעשה נזק למשק.
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  עליות כל השנה
  נביא 01/05/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  8 3
  כל הכסף של המשקיעים מבחוץ. ומהארץ יושקע בבורסה. לאחר שיפסיקו להשקיע בנדלן. השנה עליות חבל על הזמן.
  סגור
 • לשלם 25% מס לבורסה במיוחד כשראו מה עשו לכיל
  נכון כולם ירצו 01/05/2013 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם יברחו מפה.
  סגור
 • 4.
  פעילות סרק.שיקדמו בניה מהירה היצף
  חי 01/05/2013 11:10
  הגב לתגובה זו
  6 4
  רק על ידי הצפת השוק בדירות מחיר סביר המחיר ירד... למשקיעים לא מזיז 5% -6 מס נוסף אין להם מה לעשות עם הכסף.. כל הפעילות במיסים וכו..בלי בניה עבודת סרק מעניים למה..
  סגור
 • 3.
  טמטום, השכירות תעלה והחלשים ביותר ייפגעו (ל"ת)
  משה 01/05/2013 11:10
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור
 • 2.
  הגיע הזמן לפגוע ברוכשים מחו"ל, חלאס למסחרה
  נדב 01/05/2013 11:09
  הגב לתגובה זו
  8 1
  למה שלא ישלמו יותר? משאירים כאן דירות רפאים
  סגור
 • 1.
  למה לא מס של 30% על דירה שלישית
  shrike 01/05/2013 11:03
  הגב לתגובה זו
  8 4
  ומס 30% על השכרת דירה שלישית ומעלה
  סגור
 • מס על ההשכרה יתגלגל על השוכר ויעלה את שכר הדירה (ל"ת)
  רוני 01/05/2013 11:43
  הגב לתגובה זו
  5 4
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות