נתניהו: "נעביר את מתווה הגז ברוב קולות"; דרעי עושה שריר

שטייניץ: "סיכוי סביר לתגליות נוספות"; יחימוביץ': "המתווה שהוסכם הוא גזל"
|
(33)
בינימין נתניהו, צילום: אורי פורת

לאחר חודשים ארוכים של דיונים ואי הסכמות, ולאחר שהממונה על ההגבלים ויו"ר רשות החשמל נפרדו מתפקידם מסיבות כאלה ואחרות, הלילה הודיע שר האנרגיה יובל שטייניץ כי הושגו הסכמות עם חברות הגז וכי מתווה הגז צפוי לעבור בממשלה ביום ראשון הקרוב, ובבוקר מקבלי ההחלטות עמדו מול התקשורת. עדכון: לאחר מסיבת העיתונאים, שר הכלכלה אריה דרעי מצנן את ההתלהבות של נתניהו (בהמשך). 

נתניהו שפתח את מסיבת העיתונאים, אמר: "אני בטוח שמרבית אזרחי ישראל השתכנעו שהמתווה טוב למדינת ישראל, אביא את המתווה לממשלה ביום ראשון, מאמין שנעביר אותו ברוב קולות. המתווה שהושג שם במרכז את כלכלת ישראל, אזרחי ישראל והחברה בישראל. אני מודה ליובל שטייניץ כאשר ההסכם יכניס לנו מאות מיליארדי שקלים. הגז ישמש להורדת יוקר המחייה, שכן הגז מהווה אנרגיה זולה באופן משמעותי מחומרי בערה אחרים. זה יעזור לתעשייה ולפריפריה ובייצור מקומות עבודה חדשים. צמיחה, ביטחון אנרגטי, סביבה...מדובר באנרגיה נקייה יותר. יש את כל הסיבות לאמץ את המתווה הזה. לא ניכנע לפופוליזם, אמרתי שנוציא את הגז לאזרחי ישראל".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

לשידור הישיר (אקספלורר בלבד) - לחץ כאן

אישור המתווה זקוק לחתימה של אריה דרעי, שר הכלכלה, על סעיף 52 העוקף את סמכויות הממונה ההגבלים העסקיים. עם זאת, לאחר מסיבת העיתונאים החגיגית, לשכתו של דרעי צננה את ההתלהבות ומסרה כי דרעי עומד על דרישתו להביא את אישור המתווה להצבעה בכנסת. "שר הכלכלה יעשה את מה שאמר לפני חודש. ילמד את המתווה שסוכם, ישתתף בדיונים ובסופו יחליט איך להצביע. אם וכאשר יאושר בכנסת, השר דרעי ישקול האם לחתום על סעיף 52", נמסר מלשכתו.

לגבי פיצוץ השיחות עם נובל אנרג'י, מפעילת הקידוח האמריקנית, לפני שלושה ימים, אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ: "כשהנהלת נובל עוזבת את הארץ זה לא היה קל והדאיג אותי. אנחנו צריכים ליצור אווירה שמעודדת השקעות, אם זה בגז באנרגיה בהייטק ובכלל בכל נושא. אפשר להבין את הדאגה של חברות האנרגיה.

?רק אתמול רשות החשמל, בראשות אורית פרקש הכהן שפוטרה, פרסמה התנגדות למתווה בטענה של עלות עודפת של 7 מיליארד שקל שיכלו להגיע לציבור. לגבי פיטורי פרקש הכהן אמר שטייניץ: "הגורמים המקצועיים הגיעו למסקנה שצריך לעשות רפורמה ולאחד הגופים לאחד שמבצע את המדיניות של הממשלה. הרפורמה לא קשורה למתווה הגז. כל ניסיון להציג זאת כמשהו פרסונלי הוא חסר שחר".

"המשימה של פיתוח לווייתן וכריש היא לא פשוטה. היא נתקלת בפני ווקטורים מנוגדים, האחד - בכל העולם יש האטה בתעשיית גז נפט על רקע ירידת מחירי הנפט, ויש בעולם ירידה מסויימת בפיתוח של שדות כאלה. השני - הבעיה הגיאופוליטית. ב-4-5 שנים כמרקחה האיזור שלנו בשנים האחרונות עובר טלטלה עצומה, איומים גדולים כמו גם על מדינות מתונות - וכשלוקחים את כל אלה יחד אנו צריכים לשחות נגד הזרם. 

"החיפוש והתגליות הם לא משימה פשוטה, החלק המועדד יותר - למיטב הערכותי והבנתי התגליות המשמעותיות של תמר ולוויתן הן לא סוף פסוק. כנראה שמחכים לנו כמויות נפט וגז במים הכלכליים שלנו. יש סבירות שתגליות נוספות ממתינות לתורן ולכן אני מנצל את הבמה לפנות לחברות אנרגיה בעולם, לחזור להשקיע בישראל, לחזור להשקיע במים שרק 20%-30% מהן הושקעו בחיפושים עד היום. אנחנו חושבים שיש סיכוי סביר לתגליות נוספות. נעננו לבקשה של משרד הכלכלה להוסיף רכש מקומי ומחוייבות בסך 500 מיליון דולר - גם הדבר הזה הוכנס למתווה.

בנוגע למחירי הגז שנקבעו מול החברות אמר שטייניץ: "חייבנו את חברות האנרגיה להציע שני חוזים, במקום לשנות את המחירים חייבנו אותם לתת את המחירים הזולים ביותר בשוק עם ההצמדה הכי מתונה וכך בעצם אנו מורידים את המחירים. לגבי התעשייה, החברות יחויבו להציע את המחיר הכי זול לתעשייה. לגבי יצרני חשמל, כולל יצרני קוגנרציה (תעשיות שמייצרות לעצמן גם חשמל), לקחנו את ממוצע שלושת החוזים הטובים ביותר במשק, שיביא אותנו לתחילת 2016 לאיזור ה-4.7 שקל ליחידת חום כמחיר התחלתי. לגבי תעשיות זה יהיה 5.1 ש' ליחידת חום כולל ההצמדה.
 
"תוך שנתיים החברות יצטרכו מחויבות להשקעה של מיליארד וחצי דולר בלווייתן, בנוסף למיליארד שכבר הושקע. אם הן לא עומדות בזה נבחן את המחוייבות שלפיהן. אם לא יזרום גז בתוך 5 שנים ולא תהיה השקעה של 400 מיליון דולר – אז נוכל לעשות בחינה של סעיף היציבות. לגבי סעיף היציבות לא יכלנו להסכים. ממשלה יכולה להתחייב בשם הממשלה. התחייבות שלטונית לא יכולה להיות בשם הכנסת ולכן בנושא זה היה משבר לפני כשלושה ימים אבל החברות הבינו את דרישתנו שהתחייבות הממשלה היא לגבי עצמה ולא לגבי הכנסת. היא לא יכולה להתחייב לגבי הצעות חקיקה בכנסת".

שלי יחימוביץ' ממפלגת העבודה אמרה בתגובה: "המתווה הזה הוא גזל, כניעה מוחלט ת מול חברות הגז. הממשלה שירתה באופן שיטתי את האינטרסים של חברות הגז". 

מהתנועה לאיכות השלטון מסרו: "ראש הממשלה והשר שטייניץ לצערנו מטעים את הציבור בניסיון להציג את מתווה הגז כמתווה שיקדם את האינטרסים של הציבור. ההישענות על איומים כאילו עמידה על האינטרסים של הציבור ועל אכיפת החוק על חברות הגז ישאירו את הגז באדמה ויפגעו במשק, מופרכת וסותרת לחלוטין את המסמכים שרשויות המדינה המקצועיות והמוסמכות לכך הוציאו. הלכה למעשה המתווה רע לציבור, וכל אחד ואחד מאיתנו ירגיש אותו היטב בכיסו, בנוסף לפגיעה בדמוקרטיה ובנורמות שלטוניות".

עוד מסרו מהתנועה כי "תקוותנו היחידה היא ששאר נבחרי הציבור יתעוררו משנתם ויבינו שאינם יכולים לשמש בובות על חוט בהצגה. אנו מצפים מחברי הכנסת וחברי הממשלה שלא יתנו יד לאיוולת ולנזק החמור שיוצר מתווה הגז ויצביעו נגדו, כדי למנוע את הנזק הקשה למשק ולחברה שיהווה בכייה לדורות".

תגובות לכתבה(33):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  דרעי יש לך הזמנות להוכיח שפעם אחד מעדת
  יש לאשר את המתווה 19/08/2015 10:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם תחתום על המתווה? עם ישראל יזכור אותך לטובה
  סגור
 • 27.
  תנו קרדיט לדרעייש לו הזדמנות להוכיח שפעם אחד מעד (ל"ת)
  הוא יחתום 14/08/2015 09:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 26.
  דרעי יחתוך את הכבל של הגז
  נתניהו נותנים גז 13/08/2015 16:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דרעי סוף סוף גבר למה רק בנט תמיד סוחט ומתעקש הגיע זמן שדרכי יראה את הבתים שלא אז מה אם הוא חרדי מה אין לא אבר
  סגור
 • 25.
  לא שהמתווה כל כך מצוין - אבל דרעי, מה ,לא קיבלת מספיק? (ל"ת)
  אני 13/08/2015 16:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 24.
  דרעי תפסיק לשחק את הקדוש לשקופים - תחתום אחרת...!
  אבי קול 13/08/2015 16:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השקופים יהיו יותר עניים...המיליארדים יישארו מתחת לים כמו ששלי חיימוביץ רוצה...וכל הכסף שניתן לחרדים לא יינתן...הממשלה תיפול ואתה תהיה אשם בהוצאה של 2 מיליארדים לבחירות...הגיע הזמן שתפסיק לשחק...אם אני ראש ממשלה הייתי נותן לך 2 אפשרויות או תחתום או תעזוב את סיר הבשר...ולך למדבר הפוליטי...לצערי אני לא ראש ממשלה!
  סגור
 • טען עוד
 • 23.
  דרעי מחבל
  השפוי 13/08/2015 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ביבי סגור לו קצת את הברזים ואז הוא יחתום
  סגור
 • 22.
  די דרעי עזוב אותנו. (ל"ת)
  גז נפט רק צרות 13/08/2015 16:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  עוד מוצר מקולקל מבית היוצר של ביבי
  אורי כהן 13/08/2015 15:34
  הגב לתגובה זו
  1 3
  כמו ההסכמים הקואליציונים , כמו הכניעה לחברת כיל, כמו הכניעה למתנחלים ולחרדים, כעת ביבי נכנע לברוני הגז. ביבי הוא נכנע סידרתי. חסר עמוד שידרה ויכולת החלטה תקינה.
  סגור
 • 20.
  כבר לא מעניין . הציבור לא ירויח ולא משנה באיזה מחיר
  הגז בלוף הישראלי 13/08/2015 15:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יהיה הגז. אם הממשלה לא תעשה קופה על חשבון האזרחים היא תעלה עוד מיסים מע"מ וכו. כמו שעשו עם הדירות. ברגע שהבינו שבקרוב הדירות ירדו לא בגלל קחלון הכל יכול אלא כי בארה"ב הריבית תעלה . אז הכינו תחליף בצורת מיסים מס רכישה מס שבח מס השבחה ועוד זבל כהנה וכהנה
  סגור
 • 19.
  לכי להפגין עם עובדי כיל . לפני הבחירות עודדת את ההפגנות
  לשלי 13/08/2015 15:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  את ולפיד הצטלמתם עם העובדים אמרת להם אנחנו איתכם. מה עשית עם מפוטרי כיל? אתם עלבון לאינטילגנציה של הציבור לפיד הביא את שישנסקי הוא ידע ששינסקי = פיטורי עובדים אבל מה יש לצפות ממכם ? דיבורים זה חינם
  סגור
 • 18.
  קורא למשקיעים להגיע לישראל חחחחחחחחחחחחחחחח
  שטייניץ 13/08/2015 15:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  רק מטומטם יגיע להשקיע פה או מתאבד כלכלית שטייניץ האבא של שישנסקי או עושה דברו של ביבי תפסת מרובה לא תפסת עכשיו נראה מי הבוס במדינה ביבי או יחימוביץ וחבריה
  סגור
 • 17.
  גז
  מוטי 13/08/2015 14:51
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא משנה איזה הסכמים תעשה הממשלה דבר אחד בטוח לא נראה מזה שקל כי כל הרווח ילך כמו תמיד לחוסרים שיתגלו במפתיע הבולענים אף פעם לא שבעים !
  סגור
 • 16.
  מתווה הגז הוא אחד השחיתויות הגדולות במדינה
  אזרח 13/08/2015 14:41
  הגב לתגובה זו
  4 4
  לצד הולילנד, וויסות מניות הבנקים, מתווה הגזל הזה שעושק את הציבור , שמאפשר מונופול גז , שמכתיב לממשלה תנאים. זה עוד ילמד בספרי ההיסטוריה כאחת מפרשיות השחיתות החמורות במדינה.
  סגור
 • 15.
  ישר כוח שסוף סוף נהנה מהגז איזה סחבת
  אזרח 13/08/2015 14:27
  הגב לתגובה זו
  6 3
  הייתה הגיע הזמן לפתח את המאגרים למכור גז לירדן ומצרים ולחזק את הידידות שלנו מול הטרור העולמי.קדימה לעבודה לפתח את לוויתן.
  סגור
 • 14.
  יחימוביץ רציתי לומר שאני נאו סוציליסטית
  היי זו שלי 13/08/2015 14:25
  הגב לתגובה זו
  6 1
  המטרה שלי היא להשאיר את הגז בים שהמיסים יעלו להעשות רע לתושבי המדינה וכל זאת רק כדי להפיל את הימין מהשלטון לא משנה המחיר,תגידו מישהו מאמין ו/או מסוגל להקשיב לאישה המשוגעת הזו.חייה בסרט ועושה נזק למדינה לכי כבר לאולפן שישי עם קושמרו שמאלית רעה לגמרי רעה.
  סגור
 • חזק חחחחחח מצחיק חחחחח (ל"ת)
  מגיב 13/08/2015 15:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 13.
  שלי יחימוביץ הגזל היחיד כאן הוא המשכורת שאת מקבלת
  משה ראשל"צ 13/08/2015 14:03
  הגב לתגובה זו
  4 2
  לא מגיע לך שקל שחוק עם השכל העקום שלך סטלין היה גאה מאד כך את ממשיכה דרכו כך המפלגה האבודה ( סליחה המחנה הציוני בראשות זוהיר) תעלם מהר מהמפה
  סגור
 • 12.
  יחימוביץ נגד כולם
  ארקדי 13/08/2015 13:48
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אם להחשיב לגברת הזו ולהחשיב לדיונים שלה כבר מזמן היה צריך להביא לישראל את קומוניסטים עם סטלין ואז כל החברות יעבדו בגולג ללא תמורה מספיק להם רק לאכול מאת שלא למות מסריח לשמוע
  סגור
 • 11.
  הטעית קהל ובאי מסירת אמת
  אנונימי 13/08/2015 13:45
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בייבי אלוף בהטעיית הציבור ובדיבור ובאי נתינת דיווחי אמת, כל מה שיתן דיווח אמת יפוטר לאלתר, אך למסור מספרי אמת זו לא דרכו
  סגור
 • 10.
  אכן עידוד לחברות נוספות להשקיע מעט ולשדוד את העם (ל"ת)
  שמואל 13/08/2015 13:42
  הגב לתגובה זו
  1 6
  סגור
 • 9.
  אתה בדיחה אמיתית ביבי
  NAsdq 13/08/2015 13:42
  הגב לתגובה זו
  3 4
  קורא לחברות זרות לבוא לחפש פה, חחח. תגיד אתה חושב שכולם אוכלים את הלוקשים שאתה מוכר למצביעים שלך. למה שיבואו, כדי שנוציא להם את הנשמה, הסכם ועוד אחד ואחריו רוצים אחר. מדינה של שמוקים. הלוואי יכולתי לברוח מבית המשוגעים הזה.
  סגור
 • 8.
  איזו שאלה שקרניהו, איזו שאלה, וודאי (ל"ת)
  וסילי גונדר 13/08/2015 13:39
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 7.
  שלי את צודקת זה גזל ךעם ישראך
  שאול לא המלך 13/08/2015 13:27
  הגב לתגובה זו
  5 4
  האובדה שאת מקבלת 39.000 ש"ח לחודש שמשלמי המיסים משלמים על נוחחות שלך בכנסת, זה גזל ואיזה גזל נוראי
  סגור
 • 6.
  ביבי והפודל מכרתם אותנו בנזיד עדשים! מה נכנס לכיסכם? (ל"ת)
  פיני 13/08/2015 13:21
  הגב לתגובה זו
  2 6
  סגור
 • 5.
  ארקדי
  הנתניוה צודק בכול מי 13/08/2015 12:57
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אי אפשר להתחייב חברות להשקיה בבלגן של פופוליסטים צריך כבר לסיים התייעצות עם אנשים שלא עשים חשבון להשקאות שביצעו חברות לא היכפת לכם את עתיד המדינה רק ואך הם נראים מול אדם שלא מבין בכלכלה האישור מתווה סולל דרך לכניסת סכנים חדשים ורק ואך תחרות במשק הגז יכול להוריד את המחירים ולא צריך שום רגולציות ופקוח למחירים ראש הממשלה קדימה על תעשה חשבון לאף אחד אתה חייב להיות חזק מכולם.
  סגור
 • 4.
  אדלסון ביקש מביבי להעביר את הסכם הגז והוא ציית
  גרוסמן 13/08/2015 12:56
  הגב לתגובה זו
  4 1
  עכשיו כל שנותר לו - לעטוף זאת במילים, ובזה הוא מצויין, במיוחד כשבצד השני נמצאים בורים. אז כשאתם שואלים את עצמכם בצומת למה מחלקים את ישראל היום בחינם - אז זהו, שזה ממש לא בחינם כולנו משלמים הרבה עבור הזבל הזה
  סגור
 • 3.
  נובל מכר את משקיעי גז בזול,,,,
  pan 13/08/2015 12:42
  הגב לתגובה זו
  0 4
  למה לא מדברים עם תגליתני גז בקרב משקיעים? עשרות אלפים משקיעים משפחות בארץ? שמחזיקים רוב המניות. אנחנו נגד הסכם, לא רוצים למכור גז בפחות 10$
  סגור
 • אתה צודק זה רע לנו אבל אני פה בשביל הנפט
  גז לונג 13/08/2015 13:07
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בלוויתן הגז לא מעניין אותי אני פה בשביל 1.5 מיליארד חביות נפט מתחת לגז המסריח הזה.רציו אבנר דלק ק/קב לונג חזק לטווח ארוך נהיה עשירים ונהנה מהתגלית לוויתן
  סגור
 • מהפה שלך לאוזנו של אלוהים (ל"ת)
  משה קנפו 13/08/2015 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ביבי עבד של תשובה, בוגד באזרחי ישראל (ל"ת)
  לחקור ולשפוט 13/08/2015 12:40
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • אתה טועה הוא העבד של שלדון שמכתיב לביבי הכל! והכריח (ל"ת)
  את ביבי לחתום על הגז 13/08/2015 12:50
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 1.
  לא ולא מר נתניהו...אתה עושה הכל כדי למלא את בקשתו
  אליה 13/08/2015 12:18
  הגב לתגובה זו
  3 9
  של הטייקון והמממן עיתון ישראל היום, להעביר את מתווה הגז בכל מחיר גם אם זה רע מאוד לישראלים.. יחימוביץ ביקשה לחקור לעומק את נושא הגז וכך צריך לעשות...נתניהו מצפצף על העם ..
  סגור
 • אליה. אתה איש קטן ועלוב. (ל"ת)
  משה 13/08/2015 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות