שראל: "השקל נמצא קרוב לנקודת איזון והדולר דווקא צפוי להתחזק מול האירו"

נגיד ה'פד' הפתיע אמש את השווקים כשהודיע כי יותיר את הריבית ברמה אפסית לפחות עד סוף 2014. הדולר בירידה של 0.7% מול השקל
|
(צילום: Getty images Israel)
הכלכלן הראשי של בית ההשקעות הראל, ד"ר מיכאל שראל התייחס להודעת יו"ר הפדרל ריזרב כי הריבית בארה"ב תיוותר ברמתה האפסית עד סוף שנת 2014. הודעה זו הובילה אמש לזינוק בשוק המניות בוול סטריט ולהיחלשות של הדולר.

ד"ר שראל אמר ל-Bizportal כי צריך להסתכל על שלושה דברים שקרו אתמול: הראשון הוא הורדת תחזית הצמיחה במידה קלה ובמקביל הורדת ציפיות האינפלציה במידה קלה - מה שמאפשר לפד להמשיך את מדיניותו המרחיבה. הדבר השני הוא הארכת טווח הזמן שמתכוון הפד' להותיר את הריבית ברמה האפסית עד סוף 2014 לעומת תחזית קודמת לכך שהריבית תחל לעלות כבר בשנת 2013. והדבר השלישי שיש לשים אליו לב לדברי ד"ר שראל הוא פרסום לראשונה של תחזיות מפורטות של כל 17 חברי מועצת הנגידים של הפדרל ריזרב שמהם עולה כי מרבית נשיאי הפד העריכו כי הריבית לא תעלה לפני 2014 והיו גם מי שציפו לתחילת העלאות רק ב-2015. גם מי שצופה העלאה אינו צופה כי העלייה תהיה חדה.

"מה שהפתיע את שוק המניות לטובה והחליש את הדולר בשיעור חד, הוא שבשוק לא ציפו שהמדיניות המרחיבה של הפד' תימשך כל כך הרבה זמן. נזכיר כי סביבת הריבית האפסית בארה"ב נמשכת כבר יותר מ-3 שנים. זה הפתיע את השווקים כי לא ציפו שהתקופה תהיה כל כך ממושכת, " נמוכה וריבית נמוכה טובות לשוק המניות ולכן ראינו את וול סטריט עולה".

למרות שראינו חולשה בשערו של הדולר אתמול שראל מעריך כי במהלך התקופה הקרובה האירו הוא זה שצריך להיחלש כנגד הדולר, גם בלי קשר להודעה אתמול. זאת בשל משבר החובות שמצריך את אירופה לבצע גם הידוק וריסון פיסקאלי. האילוצים האלו מחייבים את הבנק האירופי המרכזי גם כן להמשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה שבאה לידי ביטוי בריבית נמוכה.

שראל מדגיש כי "למרות שהריבית היא אפסית הרי שהאינפלציה נשארת בינתיים תחת שליטה ולכן הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה מרשים לעצמם לנקוט במדיניות מוניטרית כל כך מרחיבה, אם האינפלציה היתה עולה הסיפור היה אחר. אבל כרגע לא נראים לחצים אינפלציוניים וגם לא דיפלציוניים"

בהתייחסו לשוק המט"ח המקומי אמר שראל כי "השקל נמצא ברמה סבירה, ונסחר קרוב לנקודת האיזון. אם התחזית שלי תתממש שהאירו ייחלש כנגד הדולר. אנו צפויים לראות את הסל השקלי נסחר קרוב לרמה הנוכחית - כלומר השקל צפוי להתחזק כנגד האירו ולהחלש כנגד הדולר - אבל הצפי הוא לתגובה מתונה יחסית - אנחנו קרובים כיום לרמה של שיווי משקל".

"בטווח הקצר מאד יש לצפות לקורלציה גבוהה מאד בין האירו/ דולר והדולר/ שקל לשוק המניות - כשהשוק עולה הדולר נחלש ולהיפך".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות