בסיטי צופים הורדת ריבית נוספת בישראל ברבעון השני

ההאטה בשוק הנדל"ן פגעה באמון הצרכנים בישראל. "כנראה בטוח יותר לבצע הורדת ריבית כאשר השקל חזק יחסית - זה מקטין את הסיכוי להצית פיחות מהיר מדי שאינו רצוי למטבע"
 | 
(3)
תלוי בעוצמת השקל:
יום לאחר שנגיד , פרופ' סטנלי פישר הפתיע את השוק והפחית את הריבית במשק ב-0.25% ל-2.5%, אומרים היום כלכלני סיטי כי הם מצפים להורדות נוספות של הריבית בישראל בשנה הקרובה. עם זאת הם מדגישים כי מדיניות הריבית תושפע ממה שיקרה לשקל.

סיטי מציינים 3 גורמים שהובילו את בנק ישראל לבצע הורדת . הגורם הראשון קשור להאטה בצמיחה בישראל, אליה התייחסה באופן ברור הודעת בנק ישראל. למרות שההאטה בישראל נובעת בעיקר מחולשה בביקושים החיצוניים, נראה כי הדבר משפיע על נסיגה באמון הצרכנים, במיוחד בהקשר של שוק הנדל"ן , בו נרשמו כבר 3 חודשים רצופים של ירידות מחירים המעידות על שינוי בסנטימנט.

הגורם השני אליו מתייחסים כלכלני סיטי הוא הציפיות לאינפלציה בטווח הקצר אשר נמצאת קרוב למרכז טווח היעד של הממשלה שהינו 1%-3%, מה שמאפשר לבנק ישראל להרגיש בטוח להוריד את הריבית מבלי להסתכן בפריצה אינפלציונית של טווח היעד.

ולסיום חושבים כלכלני הבנק האמריקני כי יש חשיבות לכך שהורדת הריבית בוצעה בזמן בו השקל חזק יחסית. "כנראה בטוח יותר לבצע הורדת ריבית כאשר השקל חזק יחסית, מאחר שזה מקטין את הסיכוי להצית מהלך של מהיר מדי שאינו רצוי במטבע".

בסיטי מצפים כעת להורדת ריבית נוספת השנה שתתרחש ברבעון השני של השנה. אך מצפים כי בנק ישראל ישאר אופורטוניסטי, כלומר ישמור על מדיניות גמישה של תגובה להתרחשויות בשוק.

"אם אנו צודקים בהערכתינו כי בנק ישראל מרגיש בנוח להוריד את הריבית בזמן שהשקל חזק יחסית, אז יתכן שנראה יותר הורדות של הריבית השנה במידה שהשקל ימשיך להתחזק. אך מכיוון שאנו חושבים שהסיכונים מצביעים על כיוונים אחרים, הרי שהתחזקות של השקל עשויה להוביל להקלה במדיניות המוניטרית".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  המחירים עולים ורמת החיים בישראל יורדת,
  נילי 25/01/2012 01:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז מדוע שהרבית לא תרד גם ?
  סגור
 • 2.
  האם זו המטרה כסף זול? הרי זה מה שעשה בועת נדל
  פשוט לא יאומן 24/01/2012 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משהו פה מוזררררררררררררררררררר
  סגור
 • 1.
  בועת נדלן זה מה שפישר יוצר והיפר אינפלציה
  יבגני 24/01/2012 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שיהיה לנו בהצלחה
  סגור