פרופ' דן אריאלי ל-Bizportal: "מפולות בבורסה - זה כמו SMS בזמן נהיגה"

פרופ' אריאלי עונה לשאלות: 1. מי סוחר טוב יותר - גברים או נשים? 2. האם ניסיון עבר עוזר? 3. מה יקרה פה למחירי הדירות? ראיון חובה...
|
(33)
פרופ' דן אריאלי, צילום: danariely.com; דן אריאלי

הסיטואציה בשוק המניות לקראת אמצע 2013 הינה מורכבת במיוחד. בוול סטריט המדדים נגעו לאחרונה בשיא כל הזמנים ומתקשים להמשיך לטפס, בת"א המעו"ף תקוע כבר חודשים ארוכים ובינתיים לא עושה סימנים של כיוון חיובי. וכל זאת כאשר על השווקים מסביב לעולם מרחף החשש מפני צמצום תוכנית הרכישות של ברננקי, שצפוי לנאום מחר (ד') ולספק פרטים בעניין. העצבנות מורגשת היטב ובאה לידי ביטוי בתנודתיות מוגברת. על רקע הדברים שוחח Bizportal עם דן אריאלי , פרופסור לכלכלה התנהגותית, שיודע דבר או שניים על דרך הפעולה של האדם באשר הוא, עצבני או רגוע.

לאחרונה הוציאו בענקית ניהול הכספים האמריקנית 'פימקו', תחזית לפיה קיים סיכוי של 60% למיתון עולמי תוך 3-5 שנים. האמת, לא ממש מפתיע. המיתון הקודם היה ב-2008-2009 והעולם הכלכלי מתנהל בסייקלים. בשוק ההון הדבר בא לידי ביטוי במפולות ואח"כ התאוששות. אני שואל את פרופ' דן אריאלי, מה בטבע האדם גורם לכך שבבורסה כל כמה שנים הכל מתרסק? ותשובתו - "זה כמו שאנשים כותבים הודעות SMS בזמן נהיגה. הם עושים את זה רק 1% מהזמן שבו הם נוהגים. שוק ההון דורש רמת ביצוע מאוד גבוהה, מספיק שאתה טועה פעם אחת ברגע משמעותי, והתוצאות יכולות להיות נוראיות. גם אם אנשים מתנהגים רוב הזמן באופן סביר, צריך להבין שהעלות של הטעויות יכולה להיות גדולה מאוד - בכביש, וגם בשוק ההון".

הגורם למפולות הגדולות בבורסות

אני שואל את פרופ' דן אריאלי, האם יש מכנה משותף בטבע האדם שגורם לאותן התרסקויות בבורסה - האם זה רמאות, חזירות או כל דבר אחר. לדבריו, "המשברים בשווקים נובעים ממניעים שונים שלדעתי המשותף להם זה ניגוד אינטרסים. אני לא חושב שבנקאים או מנהלי השקעות הם אנשים רעים - הם היו יכולים להיות גם רופאים או עובדים סוציאלים, אבל ניגוד האינטרסים שלהם הוא נוראי. תחשוב שאני הייתי משלם לך ב-2005 סכום של 5 מיליון דולר בשביל שתחשוב שאג"ח מגובה משכנתאות זה מוצר טוב - אתה היית אכן חושב שזה מוצר טוב ומצליח למכור אותו. מעבר לכך, בשוק ההון העמימות היא מאוד גבוהה, קשה מאוד לדעת מה הערך האמיתי של נייר. עכשיו אם אני נותן לך פירוש מסוים ומשלם לך הרבה מאוד כסף בשביל שתחשוב שזה הפירוש הנכון - אתה תשתכנע. דוגמא קלאסית יש לעניין הזה עם חברות הדירוג, הן גובות כסף על דירוג שאמור להיות אובייקטיבי".

פרופ' דן אריאלי; danariely.com
מפה אני לוקח את פרופ' דן אריאלי לשאלה אחרת בעניין מפולות בבורסה, האם ניסיון קודם עשוי לעזור למשקיע להימנע מהמפולת הבא, והוא כהרגלו עונה לי באמצעות ניסוי שביצע - "יש ניסוי שעשינו לא מזמן, בדקנו כמה זמן אנשים מוכנים לשמוע בכי של תינוקות לפני שהם כבר לא יכולים לסבול את זה. מתברר שאנשים שיש להם תינוקות מצליחים לסבול את זה קצת יותר. כלומר אפשר להתרגל גם למצבים קשים - ולכן להיות פחות אמוציונאלי כאשר הם מתרחשים. העניין הוא שנפילות בשוק המניות מתרחשות בתדירות קצת פחות גבוהה מהתדירות שבה תינוק בוכה בלילה, ולכן התגובה עשויה שוב ושוב להיות אמוציונאלית."

בגלל שמצבים אמוציונאלים מתרחשים פעם בכמה שנים, ניסיון העבר לא בטוח יעמוד לצידם של המשקיעים. ההצעה של פרופ' דן אריאלי היא לפתח דרכים להתמודדות עם הנפילה כשהיא תבוא, ובכך להשתמש בניסיון העבר. למשל, "לא לפתוח את תיק המניות לפני שאתה מחליט איזו פעולה אתה רוצה לבצע, הרי אין סיבה להסתכל על ביצועי העבר בכדי להחליט מה נכון עכשיו. המבט על ביצועי המניות שלך עלול להכניס הרבה מאוד אמוציות למשוואה. אמצויונאליות זה דבר מאוד חזק. המשקיע צריך להבין איפה הרגש שלו מטעה אותו ואיך להתגבר על זה. גברים יכולים להתחבר לזה אולי דרך הדוגמא שכשעומד להם, איפה השכל? החשיבה שלך משתנה כשעומד לך. תבין, המטרה האבולוציונית של רגשות, בין היתר, היא לשלוט לך על ההחלטות. כלומר אם אתה רואה נמר - תברח. אז דבר נוסף זה למשל לא לעשות שום החלטה על קניה או מכירה של מניה בהחלטה של מהיום למחר, או לא לעשות שום פעולה לפני שמתייעצים עם אדם או שניים. אלה פעולות שמרחיקות את האימפולסיביות הרגשית - שהיא לעיתים עיקר הבעיה".

מי סוחר טוב יותר - גברים או נשים?

עוד 2 שאלות אני שואל את פרופ' דן אריאלי. הראשונה - האם אנשים נהנים יותר מרווחים או סובלים יותר מהפסדים. תשובתו היא פשוטה ומהירה - אנשים סובלים יותר ממצב של הפסדים. שאלה שניה - מי טוב יותר בעולם ההשקעות - גברים או נשים? גם פה התשובה היא חד משמעית, אבל מוסברת באמצעות ניסוי שביצע. "לפי נתונים לגבי אנשים פרטיים שסוחרים, נשים הן סוחרות טובות יותר. הסיבה לכך היא שלנשים יש פחות ביטחון, ולכן גברים עושים יותר פעולות - ובהתאם טועים יותר. יש ניסוי יפה שלקחו אנשים ונתנו להם להחליט איך ישלמו להם על פתרון של מס' קטן של בעיות במתמטיקה. או שישלמו להם על כל שאלה דולר או שהם ייכנסו לתחרות עם עוד 4 אנשים והמנצח מקבל 10 דולר, המפסידים לא מקבלים כלום. היית מניח שמי שטוב במתמטיקה יעדיף להתחרות, ומי שלא טוב יעדיף לקבל דולר על כל שאלה שיפתור. בפועל, באופן גורף נשים העדיפו לא להתחרות וגברים העדיפו להתחרות. זה רק אומר שלגברים יש יותר ביטחון, בלי קשר ליכולות שלהם. לכן הם טועים יותר".
פרופ' דן אריאלי; danariely.com
פרופ' דן אריאלי; danariely.com

שוק הדירות בישראל, מפולת?

לסיום, מחירי הדירות. שאלתי את פרופ' דן אריאלי על הסיכוי לירידת מחירי חדה במחירי הדירות בישראל. "בשוק הנדל"ן מחיר העוגן הוא מאוד חזק. אם אנשים קנו בזמן האחרון דירה במחיר מסוים, סביר להניח שהם לא יהיו מוכנים למכור אותה במחיר שנמוך מאותו מחיר. זו לא התנהגות רציונאלית, אולי הבית הזה מייצר להם עלויות גבוהות ודווקא נכון למכור אותו אפילו בהפסד. אבל אנשים קשורים למחיר הרכישה שלהם - זה מביא לחוסר רצון להתפשר. בגלל זה אני מניח שמה שיקרה בשוק הדירות, שאולי לא ימשיך לטפס, אבל לא נראה ירידה משמעותית במחירים. אין פה את הסיפור של להיכנס לפאניקה ולמכור מיד וכך המחירים נופלים. בשוק הדירות לא נראה פתאום ירידה של עשרות אחוזים. בארה"ב זה קרה בעיקר כי אנשים פשוט עזבו את הדירות שאותן הם קנו עם 100% משכנתא אבל זה מקרה ספציפי - פה זה לא המצב".

הכתבה עניינה אתכם? לחצו 'המלץ' בחלק העליון של העמוד בצד ימין

תגובות לכתבה(33):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  it is not confident only the girls do nok know math
  itai 25/06/2013 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  should ask fashion question the test will shows opposite results
  סגור
 • 26.
  מפולת מה זה בועה--כמו של חול גם שם יפול\הגדלת מפעל פיקט
  דוד-ים 24/06/2013 00:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1.ארה"ב וגם ישראל- הם ואנו לא קרה לנו אסון פרט ללחימה קלה אבל המשבר עולמי-נוצר נתנו את העבודה למזרח-כי זה זול האומנם שופכים כספ זול זה לא כמו יפאן עבר תעונה כבר שיקם עצמו--צריך תחרות וצריך לימכור יעשו מחאות הבגנות אך לשילטון לבצע תוכנית רפורמה כדי להבריא\אחרי חולה יעמוד יוכל גם ללכת
  סגור
 • 25.
  לא מסכים עם הפרופסור
  דני 22/06/2013 07:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם ניקח את שוק המכוניות המשומשות, בעקבות כניסת "תחרות" של שוק הליסינג, אנשים מוכרים מכוניות בעשרות אחוזים מתחת למחירון שמהווה את אותו העוגן. צריך לזכור חלק מסויים מהדירות הן דירות השקעה כלומר הן ימכרו בכל רווח מעל מחיר הקנייה מלפני מספר שנים כאשר המגמה תתהפך, מה שכן הממשלה יחד עם הנגיד הוכיחו שהם עושים הכל כדי שזה לא יקרה אבל בחיים יש הפתעות ואחת כזו מתקרבת כל הזמן.
  סגור
 • 24.
  איך אריאלי נדחף ומתיחצן בכל נושא (ל"ת)
  גד 21/06/2013 02:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 23.
  תמיד יש מצדיקים למחירי בועה - עד שהיא מתפוצצת (ל"ת)
  כולם חכמים כולם 19/06/2013 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • טען עוד
 • 22.
  רוצים מסקנה נכונה ואמיתית הקשורה לכתבה? כנסו:
  המגיב לכתבה 18/06/2013 16:48
  הגב לתגובה זו
  0 4
  כשיש נפילות (בבורסה) יש נפילה (לא עומד).
  סגור
 • רוצים מסקנה אמיתית הקשורה לכתבה כנסו:
  2 18/06/2013 19:01
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כשיש נפילות בברוסה לא עומד שיש עליות בבורסה עומד חזק
  סגור
 • 21.
  מי שבא להתעסק בפסיכולוגיה בשוק ההון שפשוט יתרחק!
  שי 18/06/2013 16:00
  הגב לתגובה זו
  6 4
  לשוק ההון אין הסברים, הדרך היחידה באמת להרוויח בשוק ההון זה בכלל לא לערב פסיכולוגיה, המטרה היא להשקיע בחברות בשיקול דעת רב, לתקופת זמן ארוכה. חברות מבוססות בעלות מודל כלכלי יציב ומצבת נכסים איתנה ובעלות מכפילים נמוכים ושאר היחסים הפיננסיים שלא אפרט כאן - בקיצור תאוריית השקעות הערך כל מי שבא לנתח את השוק בצורה הפסיכולוגית יפסיד
  סגור
 • גם זה פסיכולוגיה ....
  22 18/06/2013 19:07
  הגב לתגובה זו
  3 3
  אתה צודק ב 100 אחוז ששום שיטה לא יכולה לנתח מערכת רבת מישתנים כגון שוק הון לא פונדומנטלית לא נתוחים טכנים ולא נתוחים פסיכולוגים . אבל התנהגות נבונה בהשקעות בבורסה בהחלט יכולה להיות על פי כמה וכמה כללים קוגנטיביים כגון א.לא למכור בירדות ב.לא לבצעה הרבה פעולות ג. הסתברות גבוה לרווחים היא רק ע"י השקעה לזמן ארוך . מכפילים זה שטויות אף אחד לא יכול לדעת את הערך הנכון של שום נייר ערך בשביל זה עדיף להשקיע את מירב הכסף בתעודות סל או ETF . כל היחסים הפיננסים הם מעוותים ע"י טיוח של רואי חשבון מפולפלים
  סגור
 • 20.
  אחלה כתבה ואחלה סופר
  אלי 18/06/2013 14:29
  הגב לתגובה זו
  2 4
  תודה רבה, כל המלעיזים נעלבו מאיזכור שם איבר המין שלהם חח מצחיקים בלחץ
  סגור
 • 19.
  נו, אז הוא השתמש במילה גסה וקיבל עכשיו פירסום לספר
  אנונימי 18/06/2013 14:10
  הגב לתגובה זו
  8 1
  החדש שלו שיצא לאור. לולא הספר החדש הוא היה מדבר בנימוס.
  סגור
 • 18.
  גם גאון וגם קול, כל יום עם הטמבל התורן, תודה לאתר זיבפו (ל"ת)
  יוני 18/06/2013 14:03
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • נראה לי שאין צנזורה באתר בשעות האלה אם הטוקבק שלך
  אנונימי 18/06/2013 14:24
  הגב לתגובה זו
  3 2
  התפרסם! הצנזור כנראה יצא לצהריים. תנסה לכתוב משהו ממש גס, נראה אם זה יצא!!
  סגור
 • 17.
  תגובה לכתבה
  קונד'י 18/06/2013 13:46
  הגב לתגובה זו
  7 4
  נראה שהשכל של הפרופ' נזל לראש התחתון!
  סגור
 • 16.
  מי שאומר קשקוש - אין לו מושג (ל"ת)
  יואב 18/06/2013 13:19
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 15.
  כתובת
  שם 18/06/2013 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ידעתי שהבורסה משעממת בשנתיים האחרונות אבל עד כדיי כך.
  סגור
 • 14.
  מחיר הזוי50%=בועהבפיצוץ בפני הדמגוג הנצלן=מיתון קשה!!!! (ל"ת)
  בועה נדלן תתפוצץ 18/06/2013 13:08
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 13.
  איזה קשקוש של דן אריאלי על הנדלן
  ryoel 18/06/2013 13:04
  הגב לתגובה זו
  15 3
  המחירים ירדו לא בגלל אלה שקנו אתמול ולא ימכרו בפחות. הם ירדו בגלל ירידת ביקוש עקב הגזרות, ואז אלה שמוכרים (שקנו לפני 5 או 10 שנים או יותר), יאלצו להתפשר במחיר. לא תהיה קריסה כמו ארהב, אבל תהיה ירידה שתתחזק עם הזמן. 97-2006 הייתה קריסה בפריפריה, למרות שזה לא ארהב. גם במרכז הייתה ירידה, אך יותר מתונה.
  סגור
 • תמשיך לחיות באשליות כדי להרגיש טוב עם עצמך
  ווזווז 19/06/2013 13:21
  הגב לתגובה זו
  1 3
  את השטויות שכתבת קראנו גם לפני 4 שנים ומאז המחירים עלו בעשרות אחוזים. אם אשתך מכוערת ואתה לא מסתכל עליה , זה לא אומר שהיא תפסיק להיות מכוערת... (בניגוד לאימרה הידועה, שהיופי הוא בעיני המתבונן)
  סגור
 • למען האמת
  zz 20/06/2013 15:11
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אף אחד לא יכול לנבא מתי זה יקרה. אבל זה יקרה, כשבד"כ גם אתה וגם הוא לא יצפו לזה. הדינאמיקה שקיימת כיום בשוק הנדל"ן היא לא נצחית ונועדה לכישלון מר. קצת הבנה בכלכלה...
  סגור
 • 12.
  אינטרסנט=קונספירציה למניעהקריסה=מיתון קשה=פיצוץ50% !!!! (ל"ת)
  נדלן=דמגוגיה לפראייר 18/06/2013 13:01
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 11.
  הוא כנראה שכח מה קורה בזמן מיתון ולמה כולם זורקים סחורה
  כלכלן 18/06/2013 13:00
  הגב לתגובה זו
  14 1
  כולל נדלן עם מינוף שזוג צעיר מספיק שאחד מאבד את מקום העבודה הם לא יעמדו בהתחיבויות המשכנתא ויגיעו לחדלות פרעון
  סגור
 • 10.
  מה בדיוק אתם מחפשים בכתבה?
  משה 18/06/2013 12:57
  הגב לתגובה זו
  9 1
  שיגידו לכם מתי למכור מתי לקנות?תחליטו לבד
  סגור
 • 9.
  כדאי ללמוד מדן אריאלי
  אסנת 18/06/2013 12:57
  הגב לתגובה זו
  11 4
  גם אם מישהו לא מסכים עם כל מילה , הרי אנחנו יודעים ששוק ההון קשור מאד לפסיכולוגיה . כדאי לקרוא , לחשוב , ללמוד . מי שתמיד נגד וחושב שהוא הכי חכם תמיד גם מפסיד בסוף .
  סגור
 • 8.
  מה קשור צהוב?? כתבה רצינית... (ל"ת)
  שלי 18/06/2013 12:56
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • 7.
  נהייתם אתר צהוב? (ל"ת)
  חיים 18/06/2013 12:47
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 6.
  מעניין מאוד, תודה! (ל"ת)
  ירון 18/06/2013 12:43
  הגב לתגובה זו
  3 11
  סגור
 • 5.
  חוצפה של כתבה
  momi 18/06/2013 12:38
  הגב לתגובה זו
  13 11
  אני מתפלא על ביזפורטל שנותן לפסיכיכזה לכתוב כמו זין שעומד האם דברים כאלה צריך לתת להם בכלל להתפרסם
  סגור
 • מה קרה ? זה לא טבעי ?
  רינה 18/06/2013 12:59
  הגב לתגובה זו
  14 3
  דן אריאלי רצה לתת דוגמה שתהיה הכי מובנת - ולדעתי הוא הצליח . (עובדה שאתה מתרעם) .
  סגור
 • 4.
  זקנתו מביישת את נעוריו (ל"ת)
  יוני 18/06/2013 12:28
  הגב לתגובה זו
  10 9
  סגור
 • 3.
  כבר מהכותרת מובן שמדובר ברמה גבוה .למה שלא תנוח
  בא 18/06/2013 12:22
  הגב לתגובה זו
  10 7
  אתה עייף .
  סגור
 • 2.
  שוב מאמר על הקשר בין פסיכולוגיה להתנהגות כלכלית
  שמואל 18/06/2013 12:19
  הגב לתגובה זו
  8 0
  לא מקרה שפסיכולוגים רבים מתראינים בתקופה זו בה העצבנות בשווקים רבה והתנהגות העדר עלולה לגררום למשבר בשווקים הפיננסים. המשקיעם צריכים לקוות שנאומו של ברננקי ביום ד יסיר את העננה הרובצת על השוק.לא משנה ההחלטה בהירות של המהלכים הצפויים תגרום לפחות תנודתיות ולשוק בריא יותר. המצב הענינים העכשי אין טעם להכנס לשוק בגלל הסיכון הרב בשוק תנודתי שלא מתאים לפעילות של אנשים הנשלטים בהחלטות שלהם על רגשות בודדים קרי רוח מנטרלים רגשות והשקט הנפשי המאפיין אותם מביא בדר"כ להצלחות בפעילותם. גורמים להחרפה במשבר לא חסרים ראה בועת האשראי שהתפתחה בסין שהוביה את פיץ לאזהרה מפורשת .
  סגור
 • 1.
  קראתי, והראיון כלל לא חובה
  פיני 18/06/2013 12:14
  הגב לתגובה זו
  24 10
  הניסויים הפשטניים של הפרופ' לא ממש נכונים ביחס למסקנותיו...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות