השוק הגזים? עודף הסחר של סין עלה לכ-41.6 מילארד דולר בחודש מאי

נתוני הצמיחה של סין מצביעים על גידול בייצוא וירידה בייבוא בחודש מאי, וזאת בניגוד לתחזיות לאור הסלמת מלחמת הסחר עם ארה"ב. הכלכלנים מעריכים כי מדובר בהיערכות מראש
|
סחר, צילום: iStock
נתוני הצמיחה של סין מצביעים על גידול בייצוא וירידה בייבוא בחודש מאי, וזאת בניגוד לתחזיות לאור הסלמת מלחמת הסחר עם ארה"ב, כאשר בסכסוך בין שתי המדינות לא נראים סימנים להתמתנות המתחים.
על פי הנתונים, הייצוא מסין עלה בכ-1.1% לעומת חודש מאי בשנה שעברה, ואילו היבוא ירד ב-8.5%, כאשר עודף הסחר של סין עומד על 41.65 מיליארד דולר, וזאת בניגוד לתחזיות הכלכלנים שצפו כי הייצוא ירד ב-3.9%, ואילו הייבוא ירד ב-3.5%.
"בנוגע לייצוא, סביר להניח כי ההארכה של המועד האחרון למכסים מצידה של ארה"ב והיערכות מראש של ייצוא לארה"ב תרמו לצמיחה, אך הצמיחה השנתית של היצוא מסין לא במצב טוב", אמר שיה לה, כלכלן אסיה ראשי בויזקיה באנקו. "הירידה בייבוא ניכרת על רקע ההאטה בכלכלה המקומית והאפשרות להסלמה במלחמת הסחר. חלק מן הייבוא הסיני נועד לייצור מוצרי ייצוא, והוא יחתך לאור התחזית הנמוכה לייצוא".
בעוד שרוב המסחר במאי לא כלל את שיעורי המכס החדשים, נראה כי דחיית המועד להטלת המכסים עודד את החברות לשנע סחורה מהר יותר בתקווה שיוכלו לספק את הסחורה שלהן לפני המועד האחרון, וזאת כאשר ברקע ארה"ב הודיעה כי החלה לבחון הטלת מכסים נוספים בשיעור של 25% על סחורה סינית בהיקף של כ-300 מיליארד דולר.
נגיד הבנק המרכזי של סין, יי גאנג, אמר בראיון בשבוע שעבר כי יש מקום "עצום" להתאמה למדיניות המוניטרית אם מלחמת הסחר תעמיק, וגם אותת כי הוא אינו מחויב להגנה על המטבע הלאומי.
"אנו צופים כי רמת הייצוא תשאר חיובית גם בחודש יוני, וככל הנראה תתמך על ידי המשך ההזמנות מראש מסין", אמר לו טינג, הכלכלן הראשי של סין בנומורה אחזקות בהונג קונג. "מאחר שחלק מהייבוא הוא רכיבים מיובאים להרכבה ולייצוא חוזר, הירידה בייבוא פירושה גידול קטן יותר בייצוא בעתיד הקרוב", אמר לו, והוסיף כי הייצוא יירד ברבעון השלישי כאשר הוא סבור כי המכסים מכיוונה של ארה"ב אכן יוטלו.
הייצוא של סין לארה"ב ירד ב-3.2% בחודשים ינואר-מאי לעומת השנה קודמת ואילו הייבוא ירד כמעט ב-26% לעומת התקופה המקבילה, והותיר עודף סחר של 750.6 מיליארד יואן (108 מיליארד דולר). יבוא פולי הסויה ירד ב-12.2% באותה תקופה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות