//

חשבתם שהנדל"ן יקר? הדירות צפויות להתייקר בקרוב ב-61 אלף שקל

כך עולה מבדיקה של התאחדות בוני הארץ שמצאה שחיוב שימוש בתקני בנייה ירוקה יקפיץ את כלל עלויות התחלות הבנייה ב-25 מיליארד שקל בעשור
 | 
(4)
בנייה, צילום: Buzportal
האם הדירות הולכות לרשום התייקרות נוספת בקרוב? פורום 15 הערים הגדולות ממליץ לאמץ את תקן הבניה הירוקה שהוא כיום תקן וולנטרי כתקן מחייב שיחול על מרבית סוגי הבניה.

התאחדות בוני הארץ התריעה במכתב לשרי קבינט הדיור כי "המשמעות של אימוץ התקן הינה התייקרות משמעותית ומיידית של מחירי הדיור בישראל ללא חיסכון משמעותי למשק הבית ולסביבה בגין הבניה הירוקה."

הקבלנים טוענים במכתב כי לאחרונה נתקבל בהתאחדות בוני הארץ מסמך המלצות מטעם פורום ה-15 בדבר אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה ת"י 5281 על-ידי העיריות החברות בפורום, במרבית סוגי הבנייה - מגורים, משרדים, מוסדות חינוך, מבני אכסון תיירותי, מוסדות בריאות, בנייני מסחר ומוסדות ציבור ובחלק מהרשויות גם על פרויקטים בתחום תמ"א 38. משמעות ההחלטה הינה אימוץ הוראות של בניה ירוקה כהוראות מחייבות בתוכניות בניין עיר (תב"ע) וכתנאים למתן היתר בניה, כל זאת שעה שתקן הבניה הירוקה הוגדר על ידי המדינה כתקן וולונטארי שאינו מחייב.

תקן לבנייה ירוקה הינו תקן המציע קטגוריות לבחינה ומדדים להגדרת מבנה ירוק. הקטגוריות מתייחסות לנושאים כגון: אנרגיה, מים, חומרים, פסולת, בריאות, תחבורה ועוד. התקן מעניק ניקוד עבור עמידה בדרישות המפורטות בקריטריונים, כאשר צבירת ניקוד תזכה פרויקט בהגדרה "בניין ירוק" (הדירוג1-5 כוכבים בהתאם לנקודות שנצברו).

החסכון בשנה - 65 שקל בלבד
בדיקה שנערכה באגף הכלכלה והכספים של התאחדות בוני הארץ לגבי בניה למגורים מצאה כי עלות החלת תקן בניה ירוקה ( כוכב 1) משמעותה תוספת של כ- 61,000 שקל למחירה של דירה חדשה סטנדרטית. רכיב מרכזי בתוך עלויות הבניה הירוקה נגזר מהחלתו של תקן תרמי חדש שמבטא עלות של כ-30,000 שקל לדירה אולם החיסכון בחשבון החשמל השנתי של משק בית ממוצע והחיסכון הכולל למשק ולציבור כתוצאה מהפחתת הפליטות באנרגיה בגין יישום התקן מגיעים ל-65 שקלים בלבד לדירה בשנה.

ברמה הכלל משקית יגיעו העלויות לכל התחלות הבניה החדשות על פי תקן הבניה הירוקה עד כ-25 מיליארד שקל בעשור, כאשר התועלת הסביבתית ברמת הדייר וברמת המשק כולו מהחיסכון באנרגיה תסתכם בכ- 220 מיליון שקל בלבד.

"ראשי הערים לא מבינים את המשמעות"
אליאב בן שמעון; קרדיט: יח"צ
אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, טוען כי "כנראה שראשי הערים רוצים להצטייר 'כירוקים' אך לא מבינים את המשמעות, לא לחינם תקן הבניה הירוקה לא נקבע כתקן מחייב שכן גם בתוך מסמך ההמלצות לאימוץ התקן לבניה ירוקה כותבים חברי הצוות. בהתחשב בעובדה כי ת"י 5281 סיים לא מכבר רוויזיה מקיפה, אשר מלוא משמעויותיה טרם נבחנו בשטח ולאור מיעוט המבנים אשר נבנו עד כה בהתאם לתקן החדש, הנחת המוצא המקצועית של הפורום העירוני לבנייה ירוקה הייתה כי בשלב זה לא מתאפשר עדיין אימוץ גורף וכוללני של התקן."


תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תסבירו לי איך בניה ירוקה הולכת עם צריכת חשמל וגז מוגבר
  אייל 25/06/2013 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בגלל שלא מתקינים מערכות סולריות, דודי שמש בעברית פשוטה.
  סגור
 • 3.
  בהפוך על הפוך זו בשורה טובה למחוסרי הדיור
  אמיר 24/06/2013 15:43
  הגב לתגובה זו
  4 2
  הקו האדום נחצה מזמן וכרגע כל אלמנט שמעלה את מחירי הדיור יגרום לפיצוץ גדול יותר של הבועה. תהיו אופטימיים-הפיצוץ יבוא
  סגור
 • 2.
  עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה50%בפיצוץ=מיתון קשה (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 24/06/2013 15:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  זמן קניית מניות חברות נדל"ן גדולות
  אחד שמבין 24/06/2013 14:46
  הגב לתגובה זו
  3 5
  החברות הגדולות ידעו להפיק רווחים מירביים מהמצב ולכן עכשיו זה הזמן לקנות את מניות הנדל"ן ולהשיג תשואה יפה גם בשורט וגם לטווח ארוך
  סגור