תגובות להצעת שר השיכון: "הרעיון מבורך, אבל יהיה קשה מאוד ליישום"

בכירים בשוק הנדל"ן בישראל שואלים שאלות: מי ישמור על חברות הנדל"ן שלא יעלו את המחיר של הדירה? האם זוג צעיר ממשפחת טייקונים שרוכש דירה ראשונה יקבל גם הוא הנחה?
 |  (10)
נדל"ן
בתגובה לכוונתו של שר הבינוי והשיכון אורי אריאל לבטל את המע"מ על דירה ראשונה התבטאו היום (ד') מספר בכירים בתחום הנדל"ן בישראל בעד ונגד ההצעה ומעלים מספר שאלות נוקבות ובהן מי ישמור על חברות הנדל"ן שלא יעלו את המחיר של הדירה? האם זוג צעיר ממשפחת טייקונים שרוכש דירה ראשונה יקבל גם הוא הנחה?

אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות' : "הרעיון כרעיון הוא מבורך, אבל יהיה קשה מאוד ליישום, אם בכלל. מי ישמור על חברות הנדל"ן שלא יעלו את המחיר של הדירה? אנחנו חיים בשוק חופשי בו המחירים נקבעים על פי ביקוש והיצע ואין שום מנגנון פיקוח שיבטיח כי יזם לא יגלגל את הפטור ממע"מ ופשוט יעלה מראש את מחיר הבסיס של הדירה.

"אין פיקוח על כך שאכן הזוג הצעיר יקבל הנחה אמיתית ומי יקבע את הקריטריונים לזכאים? האם זוג צעיר ממשפחת טייקונים שרוכש דירה ראשונה יקבל גם הוא הנחה? אני מסופק אם המדינה תוכל להקים מנגנון בקרה אמיתי. כך או כך, הצעה זו יכולה לעבוד רק אם אותו זוג צעיר ישלם כרגיל את המע"מ ליזם ועם הקבלה ילך לבקש החזרים מהאוצר".

דרור קוזניצקי, מנכ"ל מנרב פרויקטים : "רואים את האור בקצה המנהרה. סוף סוף הדגש הוא על כך שרכיב המיסוי על דירות בישראל גבוה מאוד. הורדה של 17% - 18%, במידה והמע"מ אכן יעלה החודש, היא משמעותית כשמדובר במוצר יקר כמו דירה.

"צריך לזכור כי כלל המיסים שהרוכש צריך לשלם בעבור דירה מגיעים עד לכ- 30%-40% מערכה, כך שמדובר בהורדת מחיר משמעותית. בהנחה ואכן ההבטחה תמומש, היא ללא ספק תעזור בקבלת החלטה של זוג צעיר לרכוש דירה אולם עדיין לא תפתור את הבעיה של משפרי הדיור, פלח גדול מאוד באוכלוסיה, לו קשה להתקדם לדירה גדולה יותר בשל המחירים הגבוהים".

עמי פרץ, בעלים ומנכ"ל חברת בוני התיכון : "הבטחתו של שר הבינוי והשיכון מעניינת מאוד. הורדת המע"מ על דירה חדשה מהווה הנחה משמעותית ביותר עבור זוגות צעירים בארץ, ואין ספק כי היא תגדיל את כוח הקניה של חתך אוכלוסיה זה, ותכניס "דרייב" חדש לענף. הדבר עשוי לדרבן יזמים לתכנן ולשווק פרויקטים המיועדים לזוגות צעירים.

"סוף סוף אנחנו רואים דרך חשיבה יצירתית שלא ראינו כמותה בשנים האחרונות ושבאמת מכוונת לטובת הצרכן. עד כה, העיסוק בצד הביקוש התרכז בגזרות ולא בהקלות ולכן יש פה חדשנות של ממש. יחד עם זאת יהיה מעניין לראות יישומה של הצעה מסוג זה, והשאלה העיקרית שעולה היא איך הממשלה תוכל לוותר על ההכנסה מהמע"מ והאם אכן תעבור בוועדת הכנסת".

יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל חברת אאורה ישראל : "מדובר בהבטחה מצוינת למשק הישראלי. בהנחה ואכן ההבטחה תמומש, הצעד הזה יראה שלמדינה אכן יש כוונה אמיתית לעזור לזוגות צעירים לקנות דירה בישראל. עם זאת, יש להגביל את ההטבה לדירות במחירים של עד מיליון שקל, כך שהצעד ישתלם גם למדינה ויכוון בניה של יזמים במקומות שבהם המחירים יכולים להיות שפויים. בנוסף, אם הסכום יוגבל, הדבר יעזור לזוגות הצעירים לקבל החלטה להתרחק מהמרכז אל עבר המעגל השלישי, ובכך בעצם תאפשר להשיג מטרה לאומית חשובה- פיזור אוכלוסין אמיתי בארץ".

אלי רוזנטל, מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים בת"א-יפו-בת-ים: "זהו בהחלט צעד חשוב וחיובי בתהליך לפתרון מצוקת הדיור בישראל. עם זאת, מדובר רק בצעד ראשון בדרך להשגת המטרה, כאשר החסמים בענף הבנייה עודם קיימים. הפטור ממע"מ על דירה ראשונה אינו אפקטיבי כל עוד ישנו מחסור חמור בקרקעות, בעיקר באזור המרכז ובהיצע הדירות החדשות שהצטבר לאורך העשור האחרון לכדי 80,000-100,000 דירות. בנוסף, יש להתייחס לעודף הרגולציה, ההליכים הבירוקרטים המסובכים והמחסור בעובדים מקצועיים."
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  ניבחרי ציבור צריכים לחשוב על כל רוכשי דירות ולא רק על ר
  ציון 17/04/2013 16:53
  הגב לתגובה זו
  4 0
  רוכשי דירות חדשות יש פה כוונות טובות אבל במקביל קיפוח של רוכשי דירות ישנות לא לכולם יש אפשרות לירכוש דירה חדשה וגם לא כולם מעונינים להיות שקועים במיליון שח חוב לדירה תפעילו את ההיגיון ותיתנו פתרונות לכלל הזכאים ולא רק לקבוצות החזקות צדק צדק תירדוף
  סגור
 • 9.
  כבר שנה וחצי אני מציע את זה מהלך כזה יפטור את בעית
  כלכלן 17/04/2013 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 4
  הדיור בארץ והמענק יחייב להצמיד את מחיר הדירה למדד ככה שמי שיעלה אצ המחיר לא יקבל את ההטבה מהמדינה וכך הקבלן יפסיד
  סגור
 • 8.
  הפתרון הנכון הוא אחר לגמרי!
  י.ה 17/04/2013 16:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  במקום לתת מתנות לחלק קטן מהאוכלוסיה, תשקיעו עשירית מהכסף שעולה הוויתור על המע"מ במשאבים נוספים לועדות התכנון והבניה (תוך הקפדה שמשאבים אלו ינוצלו לקיצור זמני ההמתנה לאישורי הבניה). כך הירידה במחירי הדירות תגיע מירידה בעלויות (בשל קיצור הזמן ברכישת הקרקע עד הבניה) וכמובן מהגדלת ההיצא
  סגור
 • 7.
  האם זה ספין או בדיחה ? (ל"ת)
  כותבי תרחישים1-12-13 17/04/2013 16:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  רק 30000 קראוואנים יפתרו המחדל ויורידו מחירי הנדלן ב25% (ל"ת)
  כותבי תרחישים1-12-13 17/04/2013 16:08
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 5.
  ההצעה הנוכחית תיצור קיפוח רוכשי דירות ישנות וחדשות הפית
  ציון 17/04/2013 16:00
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הפיתרון מענק מותנה לכל רוכש דירה ריאשונה בכל הארץ המדינה תעניק ההלוואה שתהפך למענק לאחר 20 שנים כך ימנע קומבינות ורמאויות וניצול של הרוכשים ומיצד אחר של הקבלנים
  סגור
 • 4.
  מאיפה הכסף?
  NoName 17/04/2013 15:59
  הגב לתגובה זו
  6 2
  יורידו מע"מ ברכישת הדירה. יעלו מיסים אחרים על מנת לכסות את הגרעון שיווצר. נשלם מיסים נוספים גם על הדירה שאנו נקנה, וגם על הדירה שהחרדי יקנה. אל תתנו כלום ותשאירו יותר מהמשכורת.
  סגור
 • 3.
  לכל רוכש דירה ריאשונה חדשה וישנה 120 אלף שח הלוואה מותנ
  ציון 17/04/2013 15:48
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מותנית ל20 שנה שתהפך למענק וכמובן שהתנאי למענק שירות צבאי ואו לאומי והסכום יהיה שונה למשרתים בצהל לבין שירות לאומי כשהעדיפות למשרתים בצבא כדי לעודד היתגיסות לצהל
  סגור
 • 2.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה בפיצוץ בפני הגנבים!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 17/04/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 1.
  מעל שנה דמגוגיה תקשורתית לפראייר=בועה בפיצוץמעל50% !!!! (ל"ת)
  פרסום נדלן=בלוףשיווק 17/04/2013 15:31
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור