"קרקעות צה"ל בלב הערים משפיעות על יוקר המחיה; לצבא יש מדינה"

כך נאמר בדיון היום במהלכו נקבע כי משרד הביטחון ישקיע 8 מיליון שקל בשנתיים הקרובות לפינוי מחנות נטושים. "תוך שנתיים ישווק מתחם הורודצקי בת"א; לא ייתכן שצה"ל ימשיך להחזיק בכ"כ הרבה קרקעות"
 |  (2)
(צילום: Getty images Israel)
"בתוך שנתיים לערך ניתן יהיה להתחיל ולשווק לבניה אזרחית את שטח מחנה הורודצקי בפינת הרחובות דרך השלום-משה דיין בגבול גבעתיים-תל אביב", כך מגלה הבוקר (ב') סמנכ"ל משרד הביטחון בצלאל טרייבר, בדיון על קרקעות המדינה שבשימוש צה"ל בוועדה לביקורת המדינה בכנסת.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הדגיש כי "מדובר בנושא חשוב ביותר, כי נוצרה תחושה שלצה"ל יש מדינה, והקרקעות הרבות כולל במרכזי הערים משפיעות על יוקר המחיה של כולנו. המציאות לא יכולה להישאר כפי שהתנהלה 60 שנה. ולא ייתכן שצה"ל ימשיך להחזיק כל-כך הרבה שטח ללא צורך". הישיבה, השלישית במספר בנושא נערכה בעקבות דו"ח חריף של מבקר המדינה, שמח ביקורת על עשרות מחנות צבא נטושים שצה"ל ממשיך להחזיק בהם ללא צורך."

ישראל סקופ, מנהל אגף הפיקוח במינהל סיפר כי הוקם צוות לקליטת שטחי המחנות, כיוון שרוב המפות שהיו בידם הם בני-עשרות שנים ומעולם לא היו מוחשבו. לדבריו, "גובשה תכנית לקליטת 1,300 הקצאות ממשרד הביטחון - בהיקף של כ-40% משטחי המדינה, ואנו מוודאים שהנתונים שנקבל הם נתוני אמת. אנו מחכים לקבל ממשרד הביטחון תקליטורים, והצוות שיטפל בכך יהיה בעל סיווג מתאים".

סקופ ציין כי הסיבה לעיכוב היא כח-אדם שיקלוט ויעבד את החומר ולהערכתו רק קליטת הנתונים לבדה תארך כשנתיים-שלוש. הוא הבטיח לבחון העסקת מיקור חוץ לעניין ולהגיש לוועדה בתוך חודש וחצי את תכנית העבודה המתוכננת.

בצלאל טרייבר, סמנכ"ל משרד הביטחון הוסיף כי המשרד נתון עתה באמצע מיפויים של כ-750 מחנות, יחידה מיוחדת הוקמה לצורך-כך, והפרויקט כולו יושלם עד סוף שנת 2013. "אנו מקווים להגיע להסכמה עם המינהל על השבת הקרקע, האם היא תוחזר כמות-שהיא או לאחר טיהורה. אנו בעד שהקבלן שיזכה במכרז - הוא שיטהר אותו לבניה".

טרייבר ציין כי מספר המחנות הנטושים ירד ממאתיים לפחות מ-70, ו-18 מהם נמצאים בשלבים טכניים של החזרה למינהל מקרקעי ישראל, וכי בשנתיים הקרובות ישקיע צה"ל כשמונה מיליון שקל בפינוין של שאר המחנות הנטושים. לדברי טרייבר, "בימים הקרובים נתחיל בתכנון אזרחי ב-5 מחנות גדולים במרכז הארץ. משרד הביטחון עומד לקראת חתימה עם משרדי האוצר, השיכון ומנהל מקרקעי ישראל. הגענו לסיכום, נחתום בימים הקרובים הבא ונוכל לצאת לדרך. ניצלנו את החודש וחצי האחרונים, מאז שהושג הסיכום, להערכות, כך שנוכל לצאת לדרך מיד עם חתימת ההסכם. בדקנו את חברות התכנון, יצרנו קשר עם חברות תכנון ונערכנו עם סיווגים ביטחוניים לעובדי החברות, כך שנוכל לחתום איתם על הסכמים ולצאת לדרך, מיד עם חתימת הסכם התכנון."

שר המשפטים יעקב נאמן הוסיף בישיבה כי וועדת השרים לענייני ביקורת המדינה דנה בנושא וקבעה לוח זמנים לפינוי מחנות צה"ל בכל שטחי המדינה, והוא מקווה שמשרד הביטחון והמינהל יעמדו בתארכי היעד.

ישראל גודוביץ, לשעבר אדריכל העיר תל אביב, העריך כי פינוי הקרקעות יארך לפחות כעשר שנים, וקרא לנצל תקופת זמן זו בהחכרת השטח ושיווקה בינתיים.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הם עוד יצטערו על החלם החדש
  אנונימי 18/06/2012 15:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החיילים יסבלו כולם יסעו למקום אחד פקקים כל הדרך. חחח
  סגור
 • 1.
  פשוט טמטום הקרקעות האלה יצילו את המדינה?
  אנונימי 18/06/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום קודם כל לפנות בתים ישנים ולבנות בתים עם תשתיות וחניות ולא 2 וחצי קומות שלא נותנות כלום ליזם.
  סגור