"הנדל"ן ימשיך בהתמתנות, מתרחקים מהצורך בצעדים מאקרו יציבותיים"

כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית לחודש יוני. חבר בוועדה התריע כי האינדיקטורים החודשיים האחרונים אינם מעודדים וכי חלה תפנית לרעה במצב הריאלי של המשק
 | 
סטנלי פישר נגיד בנק ישראל (צילום: בוצ'צ'ו)
מדיוני החלטת הריבית לחודש יוני, אשר שיעורה נותר על 2.5%, עולה כי לא קיימת תמימות דעים בקרב בכירי הבנק ביחס לתמונת המצב הכלכלי של ישראל בתקופה הנוכחית.

חבר וועדה אחד ציין כי האינדיקטורים החודשיים האחרונים אינם מעודדים, וכי לדעתו חלה תפנית לרעה במצב הריאלי של המשק. מנגד, חברי וועדה נוספים ציינו, בן היתר, את הציפיות של החברות מסקר המגמות לפעילות ברביע השני אשר הינן חיוביות יותר לעומת החודשים הקודמים, וכן את האומדן הראשוני של נתוני החשבונאות הלאומית המצביעים על המשך קצב גידול התוצר ברמה של כ-3%, תוך אזכור שהאומדן הראשוני חשוף לעדכון לעתים קרובות.

התגברות אי הוודאות באירופה
נושא נוסף שנדון הוא הסביבה העולמית והסיכונים הנשקפים ממנה למשק הישראלי. חברי הוועדה ציינו את התגברות אי הוודאות סביב המשבר באירופה. כמו כן, נדונו תרחישים שונים לגבי אופן התפתחות אפשרית של משבר באירופה, והעיתוי האופטימאלי לתגובת המדיניות במידה ויתרחש. בהקשר זה, צוין כי במקרה של תרחיש בעל השפעה שלילית על המשק הישראלי, הוועדה המוניטרית תהיה נכונה לקבל החלטות לפי הנדרש גם במהלך החודש.

בנושא השפעת המדיניות המוניטרית על שוק הדיור הוזכרה, בין היתר, ההתייצבות במחירי הדירות על רקע הרמה השנתית הגבוהה יחסית של התחלות הבנייה. צוין כי נתונים אלה, וכן הצעדים המאקרו-יציבותיים שננקטו בעבר, יתכן וצפויים להרחיק את הצורך בצעדים מאקרו-יציבותיים נוספים. יחד עם זאת, הוועדה ערה לשינויים ולהתפתחויות בשוק הדיור והיא תמשיך לעקוב אחרי התפתחויות בשוק זה.

התמתנות במחירי הדירות
בדיון בפורום הרחב נאמר כי ההתמתנות של מחירי הדירות בחודשים האחרונים באה על רקע המשך הגידול של מספר התחלות הבנייה, ההשפעה-בפיגור של העלאת הריבית, צעדי בתחום המשכנתאות וצעדי משרד האוצר במיסוי על נדל"ן. לדבריהם, צעדים אלה, יחד עם מאמצי שיווק הקרקעות מצד משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל, צפויים להמשיך ולמתן את עליית מחירי הדיור.

סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל ב-0.8%, המשך לעלייה של 0.4% בחודש מארס. בשנים עשר החודשים האחרונים עלה סעיף זה ב-4.6%. מחירי הדירות, הנמדדים על פי סקר מחירי הדירות של הלמ"ס, ואינם נכללים במדד המחירים לצרכן, עלו בחודשים פברואר ומארס ב-0.3%, לאחר עלייה של 0.1% בחודשים ינואר ופברואר. יחד עם זאת, ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות בשיעור של 2.2%, נתון שעמד בחודש הקודם על 2.8%. כמו כן, מספר התחלות הבנייה ב-12 החודשים האחרונים עמד בחודש פברואר על 44,800 לעומת 44,916 בחודש הקודם.

צמיחה של 3.1% ב-2012
הבכירים הדגישו כי האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים נמצאת במרכז היעד כבר ארבעה חודשים. הצפיות לאינפלציה משוק ההון ושל החזאים ירדו החודש ונמצאות בקרבת מרכז יעד האינפלציה ונעו בטווח שבין 2.2% ל-2.3%. מחירי הסחורות, בעיקר הנפט, ירדו ירידה חדה - המשך לירידות שנרשמו בהם בחודשיים האחרונים.

לגבי הצמיחה במשק, מוסרים הבכירים כי ברבעון הראשון של 2012 נמשה צמיחתו של התוצר בשיעור דומה לזה של המחצית השנייה של 2011. תחזית הצמיחה של בנק ישראל ל-2012 עומדת על 3.1%.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה