אלי יונס: "אף בנק בישראל לא נמצא במגבלת אשראי, גם בנדל"ן"

כך אמר מנכ"ל מזרחי טפחות היום. ניסים בובליל- "נראה בתקופה הקרובה קפיצה חוזרת במחירי הדירות"
 | 
(11)
אלי יונס (צילום: BizTV)
"אין שום בנק בישראל שנמצא במגבלה שלו גם בתחום הנדל"ן, ממשיכים לתת אשראי, וכשרואים פרויקטים גדולים עם פוטנצאל כמו עיר הבה"דים או קידוחי גז יש כסף, גם בתחום הנדל"ן", אמר אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות בכנס כלכלי בתל אביב.

יונס טוען כי רמת מכירת הדירות טובה מאוד ולכן לא רואים ירידת מחירים של ממש. "בהחלט יותר יקר והנכונות לקחת סיכונים מרחיקי לכת ירדה בהרבה, יש אווירה של טרום משבר ואז גם הבנקים כמו יזמי הנדל"ן לוקחים צעד זהיר לאחור, דבר שגורם לסינון פרוייקטים. נושא דרישות ההון של בנק ישראל מוצדק ונכון. היתרון של מערכת הבנקאות הישראלית הוא שהיא שומרת על סטנדרט גבוה בינלאומי, אנחנו צריכים בנקים שמוכרים בעולם כאיתנים ובעלי ניהול ויכולות, כך נוכל לקבל ולספק קווי אשראי לתקופות ארוכות ולהיות שייכים לעשירון העליון של הבנקאות העולמית."

"50% מסך האשראי מהעסקים בישראל ניתן על ידי הגופים המוסדיים, שם האווירה כנראה קצת שונה – יש מצוקה נראית לעין שנובעת מהסדרי חוב, מלחץ ציבורי בעקבותיהם, לחץ מפחדים מרגולציה שהייתה בעבר וגם מכיוון שרואים מעט הנפקות חדשות. הטילו מגבלות בחשיפה על לווה בודד, זו מגבלה הגיונית, הגיוני שיפזרו את ההשקעות, חלק מהן הולך למדינות זרות."

יונס המשיך והוסיף כי אם אנו רוצים שהמוסדיים לא ייקחו סיכונים לא סבירים צריכים שכסף אחר יגיע לישראל במקום זה, צריך לגרום להקלות מרחיקות לכת בתחום הרגולציה כדי שנהיה אטרקטיביים יותר – יש חוסר יציבות בתחום הרגולציה, בתחום הרווחיות, שורה שלמה של פעולות שנעשו לאחרונה הובילה להיצע עצום של ניירות ערך ואגרות חוב, יהיה המון צורך של משקיעים למכור אגרות חוב שלהם כדי להגדיל את רווחיהם, אולם נראה ביקוש מוגבל בגלל הרגולציה. כולם צודקים, אך יכול להיות שאם היו קצת מניחים לשינוי לשקוע היינו יכולים לבנות גם את הצעד השני שהוא המשלים למגבלה המוצדקת ולבנות מערכת שתעזור למשק."

"מדברים על הכנסה לנפש של 32 אלף דולר, שיעור האבטלה מהנמוכים שהיו בהיסטוריה של ישראל, ולמרות זאת הבעייה המרכזית היא הפער בהכנסות, הדבר הזה חייב לבוא ליידי טיפול", אמר ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, בכנס כלכלי בתל אביב.

בובליל טוען כי חלק מהקרקעות שמינהל מקרקעי ישראל משווק נמצאות באזורים ללא ביקוש- "ב-2011 למעלה משליש מהמכרזים חזרו ללא דורש, מצד שני רואים ברבעון האחרון של 2011 יש ירידה של 13% בהתחלות בנייה. מצד אחד יש בנייה של 80 אלף דירות במקביל, מצד שני אין גמר בנייה. זמן הבנייה עלה מ-20 ל-30 חודשים. כולם מדברים על מלאי דירות לא מכור. ליקטנו את המספרים ובישראל יש פחות מ-500 דירות לאחר טופס 3 לא גמורות, לכן מי שחושב שבמצב הזה מחירי הדירות יירדו טועה, אנחנו נראה בתקופה הקרובה קפיצה חוזרת של מחירי הדירות, זה אינטרס של היזמים, הקבלנים ומדינת ישראל."

"שואלים מדוע הקבלנים לא יוצאים לבנות? אומרים שהולך להגיע צונאמי מאירופה ומפחידים את היזמים, מצד שני אומרים לנו צאו לעבוד. אנחנו מאמינים לשר האוצר ואם הם אומרים שתגיע תקופה קשה אנחנו מצמצמים את ההשקעות, אך אם אנחנו עושים זאת כיצד נעמוד במשימות הלאומיות. צריך מבוגר אחראי. כל שבוע אנו מקבלים החלטה נוספת של הרגולטור שמוסיפה מטלות נוספות – בראשון למארס נכנס התקן התרמי, מדובר בתוספת של אחוז וחצי לעלות הבנייה, יש סיסמה נהדרת של בנייה ירוקה, אנחנו רוצים שתכנס לפועל, אך לא מבינים שהבנייה הירוקה תעלה את עלות הבנייה ב-5%-6%. כעת יש תרגיל חדש – במקום היטל פיתוח לשטחים ציבוריים קוראים לכך מס פיתוח, כל דירה תשלם 7,000 שקלים נוספים."

בובליל התייחס למחנק האשראי ואמר כי "בנק הלאומי סגר את שעריו, ובנק פועלים מקשה בהלוואות. גם זה יעלה לרוכשי הדירות. אם לא יטפלו בנושא מגבלת האשראי, כאשר מכניסים את נושא התשתיות, דירות ובנייה בחו"ל לענף הנדל"ן מגיעים מהר מאוד למגבלת האשראי של 20% ולכן האשראי נסגר. הפתרון קיים – צריך מקבל החלטות אחד רציני, אנחנו בנינו 100 אלף יחידות דיור בתקופת העלייה הגדולה מרוסיה, ניתן לעשות זאת שוב."
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הבנקים בלחץ היסטרי
  יועץ תקשורת 05/03/2012 13:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בקרוב מאות קבלנים יקרסו ומי שנתן להם בבנקים אשראי בלי ביטחונות מתאימים שישלם על כך
  סגור
 • זה ממש לא נשמע ככה, אתה מדבר מהירהורי ליבך (ל"ת)
  אבג 05/03/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אנשים קונים זכות לדירה בגוש הגדול ב 2 מליון ש
  משהו פה לא בסדר 05/03/2012 10:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל דירה נמכרת שם כדי להרויח ב 3 וחצי מליון לפחות (דירת 5 חדרים) בפחות מזה הם לא מרויחים. אז אתם צופים ירידה. ? ראיתי במו עיני הצעה לרכישת זכות לדירה בגוש הגדול ב 2 מליון שח. שום דבר לא יורד פה ממש.הירידות הם מינוריות והנגיד גם לא מעוניין שהמחירים ירדו כדי שלא תהיה פה קריסה טוטלית. אז הוא כן יתן אשראי וכן יבנו והמחאה תמשך עוד כמה חודשים אחכ בחירות ושוב ביבי בשלטון אז כולה יש לביבי לסבול 4 חודשים של מחאה בקיץ והוא מסודר .
  סגור
 • 6.
  ניסים, תקנה מהר. אנחנו עדיין מחכים. (ל"ת)
  איציק 05/03/2012 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  נמאס כבר מהשקרים של הקבלנים (ל"ת)
  יפה 05/03/2012 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תזהרו מקבלנים ממונפים כמו בובליל, פשיטת רגל !
  יואב גולדמן 05/03/2012 10:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנס מריצי וגנבי הנדל" ן השבועי, זהו מפגש של כל הקבלנים הממונפים בטירוף וחבריהם ושל הבנקאים השמאים והמתווכים שינסו לשדר לכם אופטימיות בעוד שמתחת לפני השטח מדובר על חובות ענק של הקבלנים לבנקים, על 20000 דירות מוכנות לכניסה מיידית לא מכורות, על קבלנים שלא מסוגלים להחזיר לבנק חובות ומבקשים כל יום פריסה נוספת של החוב, על בנקים שלא מוכנים לפרוס להם את החובות כי גם הם בבעייה עם כל המינוף המטורף הזה. יצאו לפחות 10 כתבות פמפום היום שמטרתן אחת - לגרום למישהו להכנס למשרד מכירות, מה שנראה לכם זול היום יהיה עוד חצי שנה ושנה הרבה יותר זול, אל תהיו פראיירים !!! בובליל מנסה למכור דירות באזור הכי גרוע ברחובות ואף פראייר לא בא אפילו לשמוע או לראות את כל סרטוני ההדמייה המצחיקים שלו, הוא בעצמו ממונף מעל הראש והבנקים לוחצים עליו 24 שעות בימממה * 7 ימים בשבוע שיחזיר את החובות, תזהרו מאנשים שנמצאים במצב הזה -> שלא תגמרו כמו הלקוחות של חפציבה !!!
  סגור
 • שבגוש הגדול נמכרת זכות לדירה 5 חדרים ב2 מליון
  אז איך אתה מסביר 05/03/2012 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וזה עוד לפני בניה? לאנשים יש כסף.
  סגור
 • 3.
  גם המכרזים אשמים אבל גם אתם הקבלנים אשמים.
  איציק ר 05/03/2012 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר להבין שאתם מעונינים במחיר קרקע נמוך יותר ובצדק,אבל כפי שאתה אומר " עודף" ביקוש מעלה את המחיר ולא כתוצאה מעליית מחיר חומרי הגלם,אלא כתוצאה מביקוש יתר.והרווח העודף הזה לא מגיע לצרכן.
  סגור
 • 2.
  לצערי צודק - איפה הבולדוזר של שרון??? (ל"ת)
  מתעניין 05/03/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • די, זה כבר לא אמין
  חיים 05/03/2012 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לך תקנה אצל גינדי, פרוייקט של פעם במאה שנה, שימכר תוך מאה שנה...
  סגור
 • 1.
  היית מת (ל"ת)
  רון 05/03/2012 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור