אטיאס: "השיח הציבורי כלל לא עוסק בסטנדרט הבנייה הגבוה מדיי שנוצר"

כך אמר שר הבינוי והשיכון בכנס של מזרחי טפחות. אלי יונס: "מצוקת אשראי תיצור קושי של ממש בעמידה בצרכי השוק"
 | 
(13)
אריאל אטיאס
"לפני שנה היו מקבלים מחירי קרקעות במכרזים באזורי הביקוש בהיקף של 200% יותר ממה שהשמאי הממשלתי מבקש, היו מקומות בהם אף קיבלנו 300% יותר, כיום אנו מקבלים מכרזים סביב מחיר השמאי הממשלתי או קצת יותר ממחיר המינימום", כך אמר אריאל אטיאס, שר הבינוי והשיכון בכנס הנדל"ן והמימון של בנק מזרחי טפחות .

לדברי אטיאס, גורם סטנדרט הבנייה אינו מופיע מספיק בשיח הציבורי. "באותה קרקע שאנחנו מוכרים היזם יוצר את הסטנדרט בנייה שנוצר בשוק, איני מדבר על הסטנדרט שהמדינה מחייבת כמו ממ"דים או סטנדרט בטיחות אלא על סטנדרט גבוה בהרבה אשר מתורגם למחיר הדירה."

אטיאס התייחס לנושא הדיור להשכרה אשר לא הצליח להתפתח בצורה מסודרת. "היקף הדיור להשכרה בשוק עומד על 30%, התחום לא מאורגן כמו באירופה ובאמריקה, אך אנחנו לא צריכים להרים ידיים. אם יזם מסכים להשקיע בנדל"ן מניב למשרדים או בקניונים מדוע שלא יסכים להשקיע במגורים להשכרה, אם ניתן לו מוצר שישתלם לו הוא ישקיע. הכלי שיש לי ביד הוא הקרקע, יש כלי נוסף של הקלות מיסים מצד האוצר ואני לא מרפה מהכלי הזה. יש לנו כלים ליצירת מתחמים גדולים של לפחות 100 דירות להשכרה כדי שזה ישתלם ליזמים. מדוע שהכסף שלנו, של הקופות והפנסיות יושקע בפרויקטים של בנייה בחו"ל ולא כאן. מי הראשון שירוויח? שוכרי הדירות שלא יחששו שכל שנה יוציאו אותם מהדירה. לא ניתן יהיה במשך 10 שנים להעלות את שכר הדירה מעבר למדד, אי אפשר יהיה לקחת את הפרויקט ל-20 שנה ולהפוך אותו למכירה חופשית."

אטיאס מתח ביקורת על משרד האוצר שמתנגד להתערבות במחיר הדירות בדיור בר השגה. "הוועדות המחוזיות יסמנו בקו כחול פרוייקטים בהם 20% מהדירות יהיו בשטח של עד 85 מ"ר באזורי ביקוש וכנראה 100 מ"ר בפריפריה, בהם ניתן יהיה למכור דירה רק למי שזו תהיה הדירה הראשונה בחייו. משרד האוצר מעוניין שנמכור בכמה שהשוק נמכר, הלוגיקה אומרת שאנחנו מצמצמים את הביקושים כי כל משפרי הדיור יצאו החוצה, אך לדעתי זה לא מספיק כי יש מחסור בדירות קטנות. אנחנו לא יכולים לקבוע בחוק כמה תעלה דירה, צריכים לקבוע עיקרון בחוק התכנון, בהוראות משנה לפיהן ערך הקרקע של הדירות הקטנות יהיה נמוך ב-20% ממחיר השוק."

לדברי אלי יונס, מנכ"ל הבנק, "כשמדברים על דיור בר השגה יכולים להתכוון רק לדבר אחד – לא לפתרון לפלח אוכלוסיה מסויים או לפתרון נישתי, זו היכולת של צעיר לרכוש דירה באופן שלא ישעבד את המקורות הכספיים שלו, אלא להתחיל את החיים בבטחון ככל שמשפחתו מתפתחת. מכך התרחקנו בשנים האחרונות. אם בעבר היו נותנים קרדיט למי שעזר ותרם לפיתוח והגנת המדינה, פתרונות אלה דיי נעלמו, היום יש פתרונות שמתייחסים למקטעי קרקע קטנים מדיי, לנישות ואינם מספקים את הפתרון לכל משק בית ישראלי לרכוש דירה שתהיה בתחום השגתו של משק בית מתחיל."

"שיח מאוד נפוץ נוגע לשאלה האם לבנקים יהיה הון מספיק להעניק אשראי, מדברים על באזל 3, צבירת הון גבוהה יותר שאומרת הורדת רמות האשראי ובסופו של דבר לפגוע בפוטנציאל הצמיחה של המשק", הוסיף יונס. "נוצרה מצוקה שיש בה אפילו ממש, הבעייה יכולה להתפתח עד ליצירת קושי של ממש לעמידה בצרכי השוק. קרוב ממחצית תוצר המשק נשען על פעילות בינלאומית ולכן על הבנקים לעמוד בסטנדרטים הגבוהים של הבנקים הבינלאומיים. איך יוצרים הון יותר גדול ובכל זאת ממשיכים להעמיד אשראי? עושים יותר עסקים, פונים לתחומי פעילות בהם לא עסקנו בעבר ובעיקר כשזה נוגע בבנק כמו שלנו מציעים שירותים איכותיים יותר, מתייעלים מאוד ויוצרים בסיס לצמיחה. אנחנו לא צופים מחסור בשנים שיבואו."
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  מימון להשכרה מקרנות הפנסיה
  אלי 17/02/2012 17:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהמדינה תבטיח לקופות הפנסיה תשואה מינימלית של 3 אחוז למימון של דירות להשכרה בשטח של 80 עד 100 מ״ר. עדיף במקום לתת לתשובה למימון הרפתקאות בחו״ל בשיטת מצליח שבסופן גוזל מהמשקיעים מיליארד ש״ח על מנת שניני הנינים שלו ימשיכו להיות מיליונרים .
  סגור
 • 11.
  לא להאמין
  אובר חוייכם 17/02/2012 16:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הוא נטפל לסטנדרט? מה זה העניין שלו? שימשיך לדאוג להציף קרקעות ולא להתערב במה שלא שייך לתחומו. בקצב הזה עוד נגיע לפסיקות של עובדיה יוסף נגד בניה מאיטונג.
  סגור
 • 10.
  אטיאס צודק, הסטנדרטים עולים ומייקרים את הבניה
  קורמורן 17/02/2012 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עלות השלד בבניין הוא כ 40% מערך הבניין וכל השאר זה בעיקר מחיר המרצפות, הקרמיקות, ריהוט המטבח, האמבטיה, הכיורים ועוד ועוד. בחלק לא מבוטל של המקרים, רוכשי הדירות נסחפים למוצרים היקרים יותר בתחושה ש" בית בונים פעם אחת" , מה שפעמים רבות נכון. אלא מה ? הרי זהו תהליך רגיל וטבעי, שאנשים מנסים לשפר את רמת חייהם לעומת הדורות הקודמים. יש מקום לצמצם מעט בהוצאות הללו, אלא מה ? זה לא פוטר את הממשלה מחובתה לאפשר מגורים סבירים לכל אזרח במחירים שפויים. במיוחד לא לאלו אשר תרמו ותורמים משך שנים לכלכלה ולבטחון.
  סגור
 • 9.
  דיור
  מיאיר 17/02/2012 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אטיאס צודק וגם גודל הדירות שיבנו דירות קטנות
  סגור
 • יש לגוון. גם וגם וגם. כל אחד והחליפה שהולמת א (ל"ת)
  אחד 17/02/2012 14:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  כל השידרוגים ע" ח הקונה מלבד גובה הלובי.... (ל"ת)
  הכל מסין בגרושים 17/02/2012 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  הוא דואג רק לדיור לחרדים פרזיטים!!!! (ל"ת)
  לוב זה כאן 17/02/2012 08:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  אטיאס אובר חוכם.מעניין מה הוא תרם למדינה
  זחש 17/02/2012 01:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בטרם חייו הפוליטים.מעניין שס מפלגה פוליטית ימנית ורעיונות שלה סוציליסטים.עולם המושגים האונברסלים לא חלים על שס.הרעיון של פחות צבא יותר עזרה בדירה עם סטנדרט גבוהה מבית היוצר של אטיאס מחד וגפני וליצמן.אחד .אגפ תורני מלידה והשני מתחרדים שהפכו לאברכים נוסח מזרח אירופה בעזרת הליטאים.את כולם הייתי שם מחוץ לפוליטיקה.והשם ידאג להם באשר יהיו בעבודתם היצרנית והדתית
  סגור
 • 5.
  עובדים עליך-כל " השדרוג" עוד 10 אלף ש" ח . (ל"ת)
  עבודה עברית 16/02/2012 22:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  צדק חברתי=חרםצרכני בכל תחום=הישראלי לא פראייר (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 16/02/2012 21:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  שיוותרו על המע" מ למי שרוכש דירה ראשונה בחייו (ל"ת)
  כך תעזרו לצעירים 16/02/2012 21:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  חפשו בפייסבוק[שוק ההון-דיונים אודות מסחר..
  עומריי 16/02/2012 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חפשו בפייסבוק[שוק ההון-דיונים אודות מסחר בבורסה]
  סגור
 • 1.
  אה אז עכשיו סטנדרט הבניה הוא הבעיה!!!!
  רומי 16/02/2012 19:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא החליבה של מנהל מקרקעי ישראל שגובה מאות אלפי שקלים מיותרים מהנטו של הציבור על מנת להעשיר את קופת המדינה. ולא נדבר על הכסף הזה איך הוא חוזר לציבור...... מדיניות הלקחת מקסימום ולתת מינימום מושרשת בממשלה הנוכחית באופן חסר תקדים.....לא שממשלות אחרות לא נהגו כך אבל ביבי וחבריו הביאו את זה לשיאים חדשים.......יום הבחירות מתקרב גם אם לא ישאר לנו כסף לנסוע לקלפי נלך ברגל אנחנו לא מטומטמים ואוכלים את הדמגוגיה בגרוש שאתם משדרים לנו. נכשלתם פנו את הכסא והכנסת
  סגור