האיש שבונה את הדירה היקרה בישראל: "עלינו - המחאה החברתית לא השפיעה"

מנכ"ל חברת ברגרואין המשתייך לארגון ה-YPO העולמי מספק הצצה לארגון המנכ"לים האקסלוסיבי ומזהיר ממחנק אשראי שישראל טרם ידעה
|
(9)
חושש, אך לא מהמחאה
ארגון ה-YPO) Young President Organization), הכולל כ-20 אלף ראשי חברות וגורמים משפיעים בכלכלה העולמית, פרסם השבוע את תוצאות המדד הרבעוני של חבריו. השאלון שנשלח לכלל חברי הארגון בעולם, בודק את תחושותיהם לגבי עסקיהם והערכות ותחזיות לגבי הרבעון הקרוב.

בישראל מונה הארגון כ-86 מנכ"לים ויו"רים והוא מנוהל על ידי המנכ"לים עצמם. תחושת הביטחון של המנהלים בעולם משתפרת ב-3 נקודות אולם המנהלים הישראליים עדיין סקפטיים יותר. הפערים במדד בין ישראל לעולם נובעים מחוסר וודאות לגבי שנת 2012, מהסקפטיות הישראליות ומהמציאות הגיאו-פוליטית המשתנה סביבנו. אנחנו אומנם נכללים בגוש האירו לפי ה-YPO אבל אנחנו באזור אחר. מחצית מהמנכל"ים בישראל מאמינים שלא יהיה גל פיטורים או גיוס עובדים משמעותי ב-2012. בעשרת החודשים האחרונים תחושת הביטחון של המנהלים בישראל ירדה בכ-12%, לעומת המנהלים בעולם אשר אצלם נרשמה ירידה מינורית בביטחון של כ-5%.

בתחום המכירות, 12% מהמנהלים בישראל מאמינים שבמהלך 2012 תהיה ירידה בעוד 52% מהמנהלים מזהים את שנת 2012 כשנה של הזדמנויות, ומאמינים שתהיה דווקא עליה. 36% מאמינים שלא יהיה שינוי אמיתי בהיקף המכירות של חברות ישראליות השנה. בתחום ההשקעות, 38% מהמנהלים בישראל מאמינים שתהיה עליה בהשקעות בעסקים בישראל, לעומת 17% שחוזים ירידה בהשקעות בעסקים ובחברות ישראליות. 45% מהמנהלים לא מאמינים שיחול שינוי בהיקף ההשקעות בחברות בישראל במהלך השנה.

"הארגון מאוד מקל על מנהלים שמעוניינים לשטוח את בעיותיהם הניהוליות", אמר בראיון ל-Bizportal אחד מחברי ה-YPO בישראל יגאל צמח, מנכ"ל חברת ברגרואין, המקימה את מגדל מאייר ברוטשילד בו מוצעת למכירה הדירה היקרה בישראל ב-170 מיליון שקל. "יש בארגון אנשים מאוד הומוגניים, צעירים ופתוחים בעלי ערכים של עזרה לזולת. בארץ הארגון עדיין לא מאוד מפותח, בעוד בפנמה ראש הממשלה והנשיא חברים בו."

זה נשמע כמו ארגון אליטיסטי של יד לוחצת יד. ברמת השטח, אתם לא חושבים שמעוורים את הציבור בנתוני מאקרו כלכליים נהדרים כשבמציאות הפערים הכלכליים בארץ מעולם לא היו כל כך גדולים?

"מתחילים לראות שינויים אמיתיים בשטח, בקרוב יוטלו מיסים נוספים על המעמד העליון וועדת הריכוזיות תחסל את פירמידות השליטה, אלמלא מחאת האוהלים כל זה לא היה קורה. ישראל בכיוון הנכון וזה בלתי נמנע, המהלכים להקטנת הפערים קורים. אבל מה שמטריד אותי יותר מכל דבר אחר הוא משבר האשראי שאליו אנו צועדים בצעדי ענק וזה הדבר המרכזי שצריך להטריד את הרגולטור. חברות לא יוכלו לזוז, חברות יפטרו וייכנסו לסטגנציה, אף דוגמה לרעיון אינטליגנטי לא עלה. מה שראינו עד כה חברות יתקשו להחזיר חובות."

אז מה הפתרון?

"צריך לכפות על הבנקים לתת הלוואות לצורך מחזור חובות אחרת מי שישלם זה אנחנו שהפנסיות שלנו אצל המוסדיים. צריכים לתת הלוואות מדינה לפרויקטים לאומיים ולא מ-20% שניתן במסגרת ההלוואות הבנקאיות לבינוי ותשתיות."

אינך חושב שהקמת מגדלים אולטרה יוקרתיים ברוטשילד במחירים של 5-170 מיליון שקל, אשר בחלקם הגדול מיועדים לתושבי חוץ, עשויה לצרום לבני מעמד הביניים שנאנקים תחת עול המשכנתא?

"תנועות המחאה ברחבי העולם הן שינוי של לוחות טקטוניים. מעמד הביניים שהוא הכי פחות מיוצג התאחד ומקבל ביטוי אחר בכל מקום. ציבור המוחים אינטליגנטי מספיק ומגדלי היוקרה שמקימים ברוטשילד לא מעניינים אותו. אין הבדל בין מה שהיה לפני 30 שנה למה שיש כיום, בעבר היו מקימים וילות מפוארות בקיסריה ובהרצליה, כיום מדובר במגדלים. המוחים מבינים את הכשלים ויודעים לנתב את הטענות כלפי גורמים אחרים."

המחאה החברתית שפרצה מתחת למגדל שחברתך מקימה השפיעה על המכירות?

"מצבנו מעולם לא היה טוב כל כך ואנחנו מעלים בממוצע את מחיר הדירות בכ-5% בשנה. המחיר למ"ר מגיע היום לכ-41 אלף שקל. הרווחיות נובעת מעליית שווי הקרקע, כשנקים פרויקט חדש בתל אביב, וזה יקרה בקרוב, נצטרך לדרוש כ-30% יותר למ"ר. שוק הפריים כולל 300 דירות בשנה, כ-1% מכלל הדירות שנמכרות. צריך לזכור שהמחירים באזורי היוקרה ארץ עדיין הרבה יותר נמוכים בהשוואה למקומות אחרים בעולם - בפריז המחיר הוא 20 אלף אירו למ"ר, במנהטן כ-30 אלף דולר למ"ר, כאשר בפרויקט 157 מדובר על מחיר דמיוני של 60 אלף דולר למ"ר."

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  במילים אחרות, בואו נהנדס לנו תספורת
  אמת 16/02/2012 19:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ונצדיק את משכורות העתק.
  סגור
 • 5.
  למה מפרסמים את זה כאן
  עמית 16/02/2012 12:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה אתר עממי, לך פרסם באיזה ירחון פלצני באיזה שקר כל שהוא. לך לך .
  סגור
 • אולי בגלל שהמחאה היתה שקר? (ל"ת)
  יונתן אקוניס-לוי 16/02/2012 14:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אנחנו 99% כל היתר שיקנו אצלך (ל"ת)
  טרנר 16/02/2012 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • נו, זה בדיוק הנקודה, דירות יוקרה לא קשורות...
  ערן 16/02/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דירות היוקרה, ובטח האולטרא-יוקרה, א אמורות לעניין בכלל את מעמד הביניים, יש ותמיד היו ויהיו דירות כאלו, הם מהוות אחוז זניח ולא משפיעות על ההיצע הכולל ו/או על מחירי הקרקעות באזורים הרלוונטיים לרוב הציבור (וכן, רוב הציבור לא אמור להיות מסוגל לגור בשדרות רוטשילד בת" א או בוילה בהרצליה פיתוח/קיסריה!). זכותו לבנות וליזום לפלח שוק ספציפי וסופר קטן, אם הוא מצליח להתפרנס אז כל הכבוד לו. אם תשים לב, זה כך בכל העולם, ואחרת לא היו חברות ומוצרי יוקרה כלל (וראינו איזה יופי היה הסגנון הזה בברה" מ לשעבר, וונצואלה וצפון קוריאה).
  סגור
 • 3.
  איזו השוואה, גפ שם המחירים קרסו
  דנה 16/02/2012 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדבר שטויות מה אתה משווה את פריז לתל אביב או מנהטן
  סגור
 • 2.
  סיבה שזה יטיריד אתכם אין כסף זול יותר (ל"ת)
  משבר אשראי 16/02/2012 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מאחל לך שתפשוט רגל...שכל חייך תצטרך להחזיר חו (ל"ת)
  נמאס כבר 16/02/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • אז המחאה היתה מזויפת??? עבדו עלינו?!
  יונתן אקוניס-לוי 16/02/2012 14:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם עבדו עלינו, אז אולי שיחנקו מצידי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות