לקחיי הסאב-פריים, שוק ההון הישראלי מסרב להסיק מסקנות

עו"ד דוד לוי בוחן את אופן התמודדותו של שוק הנדל"ן האמריקאי עם לקחיי משבר הסאב פריים ואת התעלמותו של שוק ההון הישראלי מהתיקון הנדרש
 | 
(7)
דוד לוי
את פצעי משבר הסאב פריים האמריקאי מלקקת כלכלת ארצות הברית עד היום. השיטה אשר אפשרה כמעט לכל אחד ליטול הלוואת משכנתא עצומה מבלי קשר ליכולת הפירעון שלו והמסחר של חברות ובנקים להשקעות בתיקי המשכנתאות הנ"ל מבלי לבדוק את תוכנן הובילה את הכלכלה הגדולה בעולם למשבר אשר אפילו היום קשה עדיין לאמוד את היקפו ואת נזקיו.

הכלכלה האמריקאית התעשתה מהר מאוד וכבר בחודש מאי 2009 שיחררה הוועדה לבחינת הרגולציה של השוק האמריקאי תוכנית לרפורמה רגולטורית בעקבות המשבר הפיננסי הגלובלי אשר הניב שינויים מהותיים בנוהלי קבלת הלוואות משכנתא. הלוואות משכנתא שבעבר היו מאושרות תוך זמן קצר ביותר וכמעט ללא בדיקה עוברות כיום מנגנון בדיקה שיכול להמשך עד שנה וכולל הוצאת סוקרים לבדיקה ואימות הנתונים.

על פי הנוהל הנוכחי, לווה שמתברר בדיעבד שהציג מצג שווא או שיקר עלול למצוא עצמו, על פי נוסח הסכמי ההלוואה החדשים של הבנקים למשכנתאות, נדרש לפירעון מיידי של כל הלוואותיו מכל מין וסוג שהוא ובכל מוסד פיננסי.האמריקאים הבינו היטב כי לא ניתן לקיים כלכלת שוק מודרנית ללא ביטחון וודאות עסקית של השוק ביכולת עמידה של לווה בהתחייבויותיו.

אם בשוק האמריקאי הכשל במשבר הכלכלי האחרון היה משותף הן לנוטל המשכנתא הקטן והן לבנקים להשקעות שסחרו בחבילות של תיקי משכנתאות מבלי לבדוק את תוכנן, הרי שבשוק ההון הישראלי משבר האג"ח הקונצרני אשר מייעד לנו "תספורות" בהיקף של מיליארדי שקלים בשנים 2012-2015 כולו נרקח ובושל על ידי צמרת אנשי ההון הישראלית כאשר את מחיר ההפסד נדרש לשלם האזרח הקטן. זה שכספי הפנסיה שלו הושקעו בין היתר באג"ח הקונצרני וזה שרכש בחשבון הבנק שלו במחשבה שמדובר בהשקעה סולידית.

האם זה צריך להיות המצב? האם החוסך הישראלי הקטן צריך לממן את הפסדיו של בעל השליטה בחברה ציבורית בעוד האחרון לכל היותר משתתף בצערו של המשקיע הקטן אך לא נדרש לממן את התנהלותו העסקית הכושלת מכספו האישי?

זאת ועוד, שאלה נכבדה היא האם את התשלום בגין הפסדי העתק של חברות ישראליות בחו"ל בעקבות המשבר הפיננסי הגלובלי לא החלו למעשה לשלם האזרח הישראלי והמשק הישראלי כבר בשנים 2009-2011 והמחאה של קיץ 2011 הייתה בעצם ביטוי לכך.

גם אם התשובה לשאלה אחרונה זו תהיה שלילית הרי ברור הוא כי את מחיר הפסדי עשרות המיליארדים של "התספורות" בשנים הקרובות ישלם האזרח הישראלי ואולם חמור מכך אין כל ספק שיכולת גיוס הכספים בבורסה על ידי חברות תיפגע כתוצאה מ"התספורות" מה שיפגע בצמיחת המשק הישראלי בשנים הקרובות ויסב עקב כך נזק כפול לציבור הרחב.

לדעתנו הצנועה המחוקק והרגולטור הישראלי צריכים להתעורר כדי להגן הן על האזרח הקטן והן על כלכלת ישראל וכדי להחזיר לשוק ההון הישראלי את רמת הביטחון והוודאות העסקית הדרושה לכלכלה משגשגת.צמיחה אמיתית קיימת היכן שיש וודאות עסקית וכלכלית. הפתרונות לבעיה הם רבים ומגוונים, החל בחקיקה שמגבילה שביצע "תספורת" לגייס כספים בעתיד על ידי חברה בשליטתו ועבור להגבלות על בעל שליטה שביצע תספורת ליטול הלוואות במוסד פיננסי כלשהו.

עו"ד דוד לוי הינו הבעלים והמנהל של משרד עורכי הדין דוד לוי ואתר המכרזים "מכרז און ליין".

* הפרשנות המצויה בטור הדעה שלעיל אינה בבחינת קריאת העתיד, אלא תחזית המבוססת על פרמטרים כלכליים הקיימים נכון למועד כתיבת הדברים, ועל היקשים לוגים. ככל שהפרמטרים הכלכליים בשוק ישתנו בעתיד ממילא תשתנה התחזית שלעיל. זאת ועוד, התחזית שלעיל אינה בהכרח משקפת את המצב הרצוי לדעתו של הכותב, אלא משקפת את המצב המצוי הנובע מתהליכים כלכליים הקיימים בשוק עפ"י הערכתו של הכותב, אלא אם נאמר אחרת.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תיספורת=שם קוד לפשעים נגד האנושות
  קליפ 22/01/2012 20:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חשוב לאפשר לגנבים לישדוד,לרמוס לבזוז את הציבור.זה חוקי מוסרי ואתי.סה" כ פן,חפיפה ורחצת הגוף.120 ח" כ יעשו הכל כדי לרמות בתמימות
  סגור
 • 2.
  הביקוש קשיח, היצף אין בודאי באזורי ביקוש.
  רר 22/01/2012 15:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העו" ד " חופר" כבר כמה שנים על ירידות עוד לפני העליות בשנתיים האחרונות בעשרות אחוזים כך שהוא פספס בגדול. האמת שנמאס כבר לקרוא את חפירותיו,אז למה אני בכל זאת קורא ומגיב? אולי ביזפורטל יורידו את הטור העלוב הזה שלו.
  סגור
 • הביקוש קשיח ל" אחותך"
  קליפ 22/01/2012 20:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בצחוק...ירידת מחירים מקיר לקיר
  סגור
 • 1.
  לא להאמין, כנסו!!!
  תחזית נדל" ן רצינית 22/01/2012 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברים יקרים, פשוט לא להאמין מה שקורה פה...עו" ד לוי מפמפם מזה שנתיים ויותר ירידות מחירים, ומנפק תחזיות על נפילת שוק הנדל" ן. " תחזיותיו" אלו התבדו כליל, ומראש ולא היו אלא משאת נפש ודיבור מתוך הפוזיציה (העו" ד הנכבד הינו הבעלים והמנהל של משרד עורכי הדין דוד לוי ואתר המכרזים " מכרז און ליין" ואין לו פרנסה טובה יותר ממפולת שתביא לריבוי כינוסים). כיוון שהאיש ותחזיותיו היו למשל ולשנינה (ולאתנחתא קומית בקרב הטוקבקיסטים), וביניינו, קצת לא נעים להמשיך ב" תחזיות" על ירידות, כאשר בפועל קורה היפך, האיש הפך , בין לילה ובהינף קולמוס, לפרשן כלכלי הנותן עצות למחוקק ולרגולטור, לא פחות!!...(" לדעתנו הצנועה המחוקק והרגולטור הישראלי צריכים להתעורר..." וכו' ). אז עזבו אתכם משטויות, ולהלן התחזית: השוק בקיפאון מזה חצי שנה, אולם ירידות ממשיות טרם חזינו. כול הירידות הינן בתחום המו" מ וקבלנים נותנים פה ושם מבצעים על דירות חדשות. בעלי דירות יד שנייה לא מתגמשים כיוון שיש להם אלטרנטיבה בצורת שכירות מניבה שרק עתידה לעלות (בשל הקיפאון). סביבת הריבית הנמוכה בוודאי שאינה תורמת לירידות. מחירים יורדים רק כאשר ישנו היצע העולה על הביקוש. הביקוש בארץ גבוהה מההיצע וימשיך להיות כך בשנים הבאות (הקונים יחזרו כבר בפסח הקרוב). הבנייה שכן תתקדם באופן סביר, תהייה בפריפריה, אולם שם ממש לא יהיו קופצים ודירות יהפכו ל" פיל לבן" . בקיצור, בשנתיים שלוש הבאות צפו להמשך (מתון מאוד) של עליות. מי שיכול לקנות כיום דירה (גם אם קטנה ובלחץ כספי), יצטער מרה אם לא יעשה כן, שכן עוד חצי שנה עד שנה מהיום הוא כבר לא יוכל לקנות
  סגור
 • יצטער מרה מי שיקנה דירה במחירים שקימים היום.
  כסף שחור 23/01/2012 08:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק .. כיוונו מטה. אין אפשרות לזוגות צעירים לרכוש דירה במחירים נכון להיום. בנק ישראל מודע לכך ומודע להשלכות הרות האסון ברכישות שנעשו בשנתיים האחרונות עם לקיחה של משכנתאות בסכומי עתק.. רק שבנק ישראל פוחד ונמנע לדבר על כך ולעלות את העיניין לסדר היום .. הם פשוט דוחים במעט את הקריסה והקטסטרופה בשוק הנדל" ן..
  סגור
 • הגיגים ממשאלת לב בלבד... אנו בהתרסקות.
  ירושלמי 22/01/2012 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יעזרו השכנועים העצמיים. הבועה בתחילת הפיצוץ - בת" א כבר חיתוך של 20% בערך ומעלה... אין מה לעשות, שוק הנדל" ן יצא מפרופורציה והוא מזמן מחוץ להישג ידם של רוב האזרחים. התיקון החל, והוא יהיה כואב ועמוק.
  סגור
 • על מה אתה מדבר? " הנחות" הקבלנים משקפות ירידה (ל"ת)
  הירידה כבר בעיצומה 22/01/2012 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור