משרד הפנים צמצם משמעותית את זכויות הבנייה

הועודה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה היום חלופה לתכנון מחודש של המתחם המבטלת את כל הבינוי בצד המערבי של הפרויקט
|
פרויקט הולילנד (צילום: גורו)
הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז ירושלים אישרה היום (ב') חלופה לתכנון מחודש למתחם הולילנד. בשנת 1990 אושרה לראשונה בנייה למגורים ולמלונאות בהיקף מצומצם.לפי תכנית שחלה על המתחם בשעתה, המתחם היה במקורו בעיקר ביעוד למלונאות, ועליו נבנה בשנות ה-60' מלון הולילנד בהיקף זכויות בניה מצומצם.

נזכיר כי לפני כשבועיים, לאחר חקירה שנמשכה שנתיים, הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בגין קבלת שוחד עת כיהן כראש עיריית ירושלים. כתב אישום הוגש גם בין היתר כנגד אורי לופליאנסקי, שכיהן בזמנו כסגן ראש עיריית ירושלים, שולה זקן, שכיהנה כראש לשכתו של אולמרט, דני דנקנר, יו"ר משותף של חברת תעשיות מלח לישראל סגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים בזמנו וכנגד יעקב אפרתי, אשר שימש כמנכ"ל משרד התשתיות ומאוחר יותר מונה לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל.


בסדרה של 4 תכניות אושר בינוי מסיבי ורב היקף למגורים ולמלונאות, הכולל, בין היתר, 16 מגדלי מגורים, שניים מהם בני 33 קומות, בבינוי הנצפה מאזורים רבים בעיר ואשר אינו תואם כלל את רקמת הבינוי הקיימת באזור. המתחם תוכנן כשכונה מסוגרת, מנותקת מהשכונה הקיימת, עבור אוכלוסיה ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, תוך התעלמות מצרכי הציבור באזור. עד עתה נבנו במתחם 8 מתוך 16 המבנים שאושרו ובניית יתר המבנים טרם החלה.

על רקע החקירה, החלה לשכת התכנון במשרד הפנים בבחינת חלופות תכנון במגרשים שטרם נבנו, במטרה לשפר את התכנון המאושר, ולהתאימו למדיניות התכנון הנוכחית, הכוללת הקצאת שטחי ציבור לטובת הדיירים במתחם ובסביבתו וביצירת מופע בינוי בעל חזות ראויה ופתיחת הבינוי אל השכונות הסמוכות.

הועדה המחוזית דנה בחלופות המתגבשות באפריל ובנובמבר בשנה שעברה, ואף שמעה את עמדתם של בעלי הזכויות במתחם באוקטובר 2011 . הועדה פרסמה באפריל 2011, הודעה על הכנת תכנית חדשה למתחם הולילנד על ידי משרד הפנים, (זו פעם ראשונה ששכונה מתוכננת על ידי משרד הפנים) בהתאם להוראות סעיף 77 לחוק והורתה בהתאם לסמכותה לפי סעיף 78 לחוק כי בכל המגרשים הבלתי מבונים, המיועדים למגורים, למגורים ולמסחר ולמלונאות, וציינה כי לא יינתן, בשלב זה, כל היתר בניה במתחם.

החלופה שנבחרה מבטלת את הבינוי בכל הצד המערבי של הפרויקט תחתם יפותחו שטחים פתוחים ומבני ציבור. רק במתחם הצפוני אושר בנייה במקום חומה בינוי בשלושה מבנים בגובה 18 קומות באופן שיענה על צרכי השכונה

חלופת התכנון שנבחרה, משנה את הפניית שטחי המסחר שאושרו בתוך המתחם בתכניות קודמות, כך שתיעשה כלפי השכונות הסמוכות, סביב כיכר עירונית ושדרה המקשרות בין המתחם שתוכנן במקור כמתחם מסוגר, לשכונות הסובבות. קישור נוסף אל השכונות הסובבות, נעשה באמצעות ביטול מבני מגורים שטרם נבנו במתחם, בגבול שכונת רמת שרת הסמוכה, ויצירת שטח פתוח ושטח למבני ציבור, שיהוו אזור פעילות שכונתית ומקום מפגש בין האוכלוסיות השונות.

החלופה מציגה בינוי המתאים למדיניות התכנון העירונית ומשתלב במרקם העירוני הסובב וכן מייצרת מענה למחסור חמור בצרכי ציבור באזור.
במסגרת החלטתה, קבעה הועדה המחוזית כי החלופה שנבחרה, תעמוד בבסיס הכנת תכנית חדשה למתחם, שתיבנה על עקרונות אלה. הועדה חזרה על החלטתה, כי לא יינתנו היתרים על בסיס התכניות המאושרות, עד להכנתה של תכנית חדשה על ידי משרד הפנים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות