הדולר היציג נפל 0.66% ל-3.764 ש'; "ההחלשות מול האירו תיבלם"

ברננקי התחייב כי ימנע מהעלאת ריבית לפחות עד סוף 2014 ובכך שלח את הדולר לשפל של 5 שבועות למול האירו. קובי מורד: "תיאבון המשקיעים הזרים נפתח, נראה כניסת זרים לאג"ח ולמניות היום"
 | 
(3)
(צילום: Getty images Israel)
שוק המט"ח העולמי הגיב היום להחלטה הדרמטית של יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי, מאתמול כי ה'פד' לא יעלה את הריבית עד סוף 2014 לפחות. כתוצאה מכך הדולר היציג נחלש ב-0.66% ונקבע על 3.764 שקלים, לאחר שבשעות הבוקר נפל שערו ביותר מ-1% אל מתחת לרמת 3.75 השקלים. האירו היציג זינק ב-0.87% ונקבע ברמה של 4.9466 שקלים.

נציין כי גם בעולם נחלש הדולר מול המטבעות המובילים כאשר האירו מתחזק כנגדו בשיעור של כ-0.5% והצמד נסחר ברמה של 1.316 דולר לאירו. נציין כי הדולר נגע היום בשפל של 5 שבועות למול האירו.

"המהלך של ה'פד' הבטיח שיהיה קל לגייס כספים ונתן ביטחון שתהיה נזילות כתוצאה מכך הבורסות עלו והמשקיעים קיבלו יותר תיאבון לנכסי סיכון", אומר קובי מורד, סמנכ"ל מיטב ניהול סיכונים, בשיחה עם Bizportal. "אני צופה שנראה היום כניסה של זרים לשוק האג"ח וגם לשוק המניות כיוון שישראל נתפסת עדיין כיותר מסוכנת מארה"ב".

מנהל תחום המט"ח בבנק ירושלים, איתן אדמוני, אמר כי: "אין פה באמת הפתעה וזה היה צפוי. עכשיו אנו צפויים לראות את הדולר ממשך לרדת בהתאם למגמה ארוכת הטווח שמאפיינת אותו בשנים האחרונות".

בשוק המקומי התרחשה הבוקר שבירה של הרמה הפסיכולוגית 3.75 שקלים למטה, על כך אומר אדמוני: "מהלך זה צפוי לשלוח את הדולר מטה חזרה לרמה של כ-3.72 שקלים בתקופה הקרובה. עם זאת אני לא מצפה כי ההיחלשות של הדולר תימשך. ביחס לצמד אירו דולר אומר אדמוני "הבלאגן הפיננסי והבעיות הפיסקליות של אירופה עדיין רחוקות מלהסתיים, לכן אני מצפה כי התחזקות האירו כנגד הדולר תיבלם באיזור 1.32 דולר לאירו".

נזכיר כי בהחלטה קודמת התחייב ה'פד' כי הריבית האפסית תישמר עד אמצע 2013 בלבד וכעת, כאמור, התחייב להאריך את התקופה. בנוסף הבנק המרכזי האמריקני הוריד את תחזיות הצמיחה לשנה ל-2.2%-2.7% מתחזית קודמת של 2.5%-2.9% בנומבר. התחזית לשנה הבאה אף היא הונמכה ל-2.8%-3.2% מצפי קודם של 3%-3.5%.

מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, ורד יצחקי: "בשוק המקומי נחלש השקל אל עבר רמת 3.74, אך ברמות אלו צפויים ביקושים שימתנו את פוטנציאל השקל. בגזרה האירופית, הרגיעה הנוכחית היא זמנית: שיא המשבר באירופה עוד לפנינו ולמרות כל הניסיונות של ראשי האיחוד להגיע למתווה של פתרון אפשרי למשבר החובות הריבוניים, עדיין לא התגבשה חבילת צעדים שיכולה להוציא את אירופה מהמשבר".

יפתח דרורי מלמבקס מסר כי: "ההודעה של ה'פד' אמנם חשובה אך מה שחשוב יותר הוא, כי ברננקי הצהיר שבמידת הצורך, ובמידה והצמיחה תמשיך לאכזב, לא יהססו בפד לנקוט במדיניות שתכלול תכנית הרחבה כמותית נוספת, שלישית במספר".

"אפקט הודעת הריבית יהיה קצר טווח, עניין של כמה ימים, בו עשוי השקל להתחזק עד לרמה של 3.72, אך הודעה על תכנית הרחבה נוספת בתקופה הקרובה היא שתהיה משמעותית יותר ובמידה וזו תגיע נצטרך לבחון את השוק מחדש ונצפה לירידות חדות של הדולר. לשם השוואה, בזמן תכנית ההרחבה הקודמת בארה"ב התחזק השקל עד לשער של 3.3 אל מול הדולר", הוסיף דרורי.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  המצב הביטחוני מחייב החזקה בדולר
  ינון 26/01/2012 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממליץ להמתין הדולר הוא מטבע עולמי מתמטיקה פשוטה במידה והשקל היה חזק היה ניתן לקנות ב 1 שקל מוצק בסיסי ונכון לרגע זה לא כך מחירים מתיקרים משמע מטבע מקומי {שקל} יורד מטה עובדה נוספת הריבית שנפחתה מציעה לאנשים אופציה דולרית הסיבות לעליה בשווי הדולר רבות ובסיכום כללי מטבע מניע עולמי עשו כרצונכם בנק ישראל עשה כרצונו והמבין יבין
  סגור
 • 2.
  במקום דולרים ,אפשר להצמיד לאג" ח דולרי עם ריבי (ל"ת)
  אג" ח 26/01/2012 10:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  זה אומר פקיעה גבוהה? (ל"ת)
  כותב מודאג 26/01/2012 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור