חיים ישראל: "הלוואי שאטעה, אך הסיכוי שנכנס ל-MSCI אירופה - קטן מאוד"

אתמול התקיים פאנל "מבחן האטרקטיביות" בוועידת Bizportal. רפי גוזלן: "הפתיעה אותי התגובה המינורית של הבורסה לתקציב הגזירות"
 | 
(10)
חיים ישראל, צילום: ליאת מנדל ביזפורטל
בימים בהם המוסדיים מסיטים כסף גדול אל מעבר לים, הפאנל הסוגר של ועידת Bizportal ו'מידע כנסים' התייחס לשאלת כדאיות ההשקעה - בבורסה בת"א אל מול השווקים בחו"ל. בפאנל השתתפו חיים ישראל ממריל לינץ', ערן נוטע מאלפא פלטינום, רפי גוזלן מלידר, איילת ניר מפסגות ויניב חברון מאקסלנס.

חיים ישראל פתח את הפאנל באווירה פסימית למדיי, כאשר נשאל לגבי הסיכוי לכניסת ישראל למדד ה-MSCI באירופה. "הלוואי שאני טועה, אבל לדעתי הסיכויי שישראל תיכנס למדד הזה היא מאוד נמוכה. אף אחד לא משקיע זמן בלהסתכל על ישראל, בשל המחזורים הנמוכים שמגדילים את הביטא כלומר את הסיכון הגלום, ובשל העובדה שימי המסחר שלנו שלא חופפים לאירופה כולל הסליקה שאינה מתאימה. אלו הן בין הסיבות לפסימיות שאני מדבר עלייה. הכלכלה שלנו אולי נראית טוב ביחס לכלכלות רבות באירופה, אבל אלה שצריכים להחליט לגבי ההצטרפות שלנו למדד, הם מסתכלים על גם על דברים שמעבר לנתוני המאקרו. אם זה היה תלוי בנתוני המאקרו, ברור שהיינו נכנסים - אבל עכשיו זה עומד על דברים אחרים".

מתוך ועידת ת"א גלובל של Bizportal
מתוך ועידת ת"א גלובל של Bizportal


איילת ניר דיברה על תמחור שוק המניות המקומי, וציינה כי "יש דרכים שונות לבחון האם השוק הוא זול או יקר, משווים את מכפיל השוק למכפיל החציוני ההיסטורי. ככל שהמכפיל יותר גבוה ביחס לממוצע, כך השוק יותר יקר וככל שהוא נמוך השוק זול יותר. המכפיל של ישראל גבוה מעט מהמכפיל החציוני ההיסטורי ואילו זה של ארה"ב הוא מעט יותר נמוך, מה שאומר שישראל לא זולה מה-S&P500, למרות פער התשואות שנפתח. חשוב לציין כי זה רק מדד אחד, וכי יש עוד דרכים למדוד האם השוק הוא יקר או זול". מבחינת אפיקי השקעה, אנו ממשיכים להמליץ להגדיל את משקל ההשקעות בחו"ל. בגזרת האג"ח הממשלתי אנו ממליצים על ישראל, כאשר לגבי האג"ח הקונצרני אנו ממליצים להסיט חלק מתיק ההשקעות לחו"ל".

כאשר נשאלו חברי הפאנל בעניין בחירת מניות, אמר יניב חברון כי "בסופו של דבר רכישת מניות מסתכמת במחיר ובמגמות. המחיר הוא עבודה של אנליסטים ומגמות זה יותר אנשי מאקרו, כאשר הרעיון הוא להתסכל על מגמה ולזהות אותה. בישראל למשל, יש סקטורים שבהם עודף הרגולציה פגע ולכן המשקיעים פחות אוהבים להיות שם, השוק נבהל כשמגיעה הרגולציה. באופן כללי, כרגע בארץ אנו נמצאים תחת מתקפה רגולטורית".

ערן נוטע סבור כי "בזמנו מי שהדיר רגליו מהשקעה בישראל כי פחד מנתוני מאקרו, הפסיד עליות. קשה לתזמן את השוק על פי נתונים כלכליים, מה שאנו מנסים לחזות מעט קדימה השוק כבר תמחר מזמן". לדבריו של נוטע, "הקורלציה בין השוק המקומי ובין השוק האמריקני גבוהה, השוק המקומי הוא נגזרת של השוק האמריקני, גם אם בתקופות מסוימות נפתחים פערים - לכן אני מאמין שפער התשואות שנפתי ייסגר לבסוף".

רפי גוזלן התייחס לגזרות הכלכליות האחרונות, ולהשלכות שעשויות להיות להן על הבורסה בת"א. "הפתיעה אותי מאוד התגובה המינורית של הבורסה לגזירות. אני חושב שישראל עדיין משתייכת לשוק מתפתח מבחינת התפיסה, עדיין לא שוק מפותח. יכול להיות שההסבר לתגובה המינורית לתקציב הגזירות זה הנזילות הדלילה".

בהתייחס לגזירות הכלכליות אמר גוזלן כי "אנחנו נכנסים כעת לתקופה של ריסון פיסקלי אלים הכולל העלאת המיסים, מס החברות, מע"מ וקיצוץ בקצבאות שיוביל בסופו של דבר לירידה בנשיה שולית לצרוך. החברות הפרטיות הולכות לספוג מכה מאחר והצריכה תרד, כל המכלול יהיה מאוד בעייתי".

מתוך ועידת ת"א גלובל של Bizportal
מתוך ועידת ת"א גלובל של Bizportal


חיים ישראל הגיב לעניין ההשקעות הזרות ואמר כי "גוף שאומר היום שהוא משקיע רק בישראל כי זה מה שהוא מכיר, זו טעות קריטית. בכל מקום יש מניות יותר טובות ושווקים יותר טובים. ישראל היא לא מרכז העולם, ואסור להשוות אותה לארה"ב, זו טעות גדולה".

יניב חברון מאקסלנס ציין סקטור מסוים שהוא יותר 'אקסטרימי' להשקעה בימים אלו. "אג"חים של אי.די.בי פיתוח הם בהחלט השקעה אקסטרימית, אבל למטה יש נכסים טובים שלדענו יכולים לעלות עוד 20%-30% וזה אומר שיש אפשרות לעליות באג"חים שכרגע נסחרים בערך ב-65% על הפאר"י בלבד".

מתוך ועידת ת"א גלובל של Bizportal
מתוך ועידת ת"א גלובל של Bizportal


לכתבות נוספות מועידת ת"א גלובל של Bizportal:

אסתר לבנון: "שוק ההון שלנו בורח לנו מהידיים"

רמי לוי: "החלום שלי - שתוך ארבע שנים יהיה שלום ונפתח סניפי סופרמרקט גם ברמאללה וטול כרם"

ניסן סלומינסקי: "הייתי בטוח שלפיד יביא רעיונות מחוץ לקופסא - התאכזבתי"
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  אני קורא את הכתבה ואני המום
  בני 29/07/2015 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני עושה עבודה סמינריונית על הערכות אנליסטים וקורא כתבות ישנות לראות האם האנליסטים צדקו בניבוי שלהם. פשוט מדהים לבחוו את הדברים, חמישה אנליסטים שחוץ מ 1 ניבאו שחורות וטעו בענק. רק צדיק אחד טען שהשווקים ימשיכו לעלות וצדק. 20% הצלחה בקרב אנליסטים!!!.
  סגור
 • 9.
  נוטע היחיד שצדק באופן מובהק
  אלון 26/03/2015 23:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עברו שנתיים ורק אחד צדק בהערכה שלו
  סגור
 • 8.
  אני רק יודע שהשורטיסטים מובסים ומקבלים זובור קבוע (ל"ת)
  אפי 16/05/2013 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  ע״פ התמונות למעלה ניתן ללמוד רק דבר אחד
  לאט לכם,נוער 14/05/2013 19:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שהילדים הללו שדיברו מעל הבמה.....לוקחים את עצמם ״קצת״ יותר מידי ברצינות....:)))))
  סגור
 • 6.
  למה שיכניסו מדינה מושחתת כמו שלנו לארגון שלהם??? (ל"ת)
  תום 14/05/2013 14:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  יש לחזור לEM, ישראל כבר לא מפותחת!
  לחזור לEM 14/05/2013 13:31
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הסביבה הפוליטית-רגולטורית איננה מפותחת. יש לחזור לEM בהקדם!
  סגור
 • 4.
  ישראל תיכנס לספר השיאים של גינס כעם הכי רע וטיפש (ל"ת)
  מיליונים 14/05/2013 13:15
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  עם כל הכסף שביבי ושרה שורפים על עצמם ועל המעון
  חזירי בר 14/05/2013 11:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שרה יכלה להיראות כמו מליון דולר במקום חוסר הטעם שלה
  סגור
 • 2.
  הלך הכסף. וכל הכסף שלי בבורסה ועוד באשראי דולרי (ל"ת)
  ק.ד. 14/05/2013 11:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  בקרוב העם יפנים איך דפקו אותו בטוח לאומי לעקרות בית
  עם טיפש 14/05/2013 11:29
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מסכנות יביא לשגשוג תעשיית הזנות הביתית.
  סגור