גיוסים גבוהים של כ-1.4 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות באפריל

הקרנות המסורתיות משלימות חודשיים רצופים של גיוסים שהגיעו לכמיליארד שקל. מנגד, הקרנות הכספיות רושמות ירידה בקצב הגיוסים. היכן נמשכו הפדיונות? 

|
כסף ישראלי, צילום: Istock
חודש אפריל הסתיים במגמה חיובית בשוקי המניות ובעליות שערים באיגרות החוב הקונצרניות והממשלתיות בישראל שפעלו כגורם חיובי בתעשיית קרנות הנאמנות. בסיכום החודש החולף הגיעה התעשייה כולה לגיוסים גבוהים של כ-1.42 מיליארד שקל, כך לפי הערכות כלכלני מיטב דש. 
בקרב המדדים המובילים, מדד S&P500 עלה ב-3.95%, מדד הנאסד"ק הוסיף כ-4.75 וה-DAX הגרמני זינק ב-7%. מדדי ת"א 35 ות"א 125 רשמו בסיכום חודשי תשואה חיובית של עד כ-3.6%. בשוק האג"ח הקונצרני המקומי, מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו החודש תשואה חיובית נאה של 0.95% כאשר גם בשוק האג"ח הממשלתי המקומי נצפתה עלייה של 0.45% במדד ממשלתי כללי.
הקרנות המסורתיות (אקטיביות ופאסיביות) רושמות גיוס רצוף של חודשיים באפריל ומגיעות לגיוסים של כמיליארד שקל, זאת לצד עלייה משמעותית בקצב הגיוסים. סכום זה מבטא גיוס של כ-535 מיליון שקל בקרנות האקטיביות-המנוהלות וגיוס של כ-470 מיליון לקרנות הפאסיביות. הקרנות המחקות גייסו כ-660 מיליון בעוד קרנות הסל פדו סכום של כ-190 מיליון.
מנגד, הקרנות הכספיות רושמות ירידה בקצב הגיוסים לעומת החודש קודם ומגייסות כ-420 מיליון שקל, מהם כ-455 מיליון נכנסו לקרנות הכספיות הדולריות כאשר הקרנות הכספיות השקליות פדו כ-35 מיליון.
מה עשו הקטגוריות השונות?
בסיכום חודש אפריל, קרנות אג"ח כללי חוזרות לראש טבלת הקרנות האקטיביות המגייסות עם גיוס של כ-445 מיליון שקל, אם כי מתחילת השנה הן ממשיכות בפדיונות בסכום הנאמד ב-145 מיליון.
קרנות אג"ח מדינה מכפילות את קצב הגיוסים לסכום של כ-375 מיליון שקל ועוברות לראשונה לגיוס חיובי מאז תחילת השנה בסכום של כ-200 מיליון. גם הקרנות המתמחות באג"ח חברות עולות בקצב הגיוסים לעומת החודש הקודם לסכום של כ-260 מיליון אך עדיין מציגות פדיון של כ-105 מיליון מתחילת השנה.
 
הקרנות האג"חיות השקליות רושמות פדיון של כ-270 מיליון שקל בחודש החולף כאשר מתחילת השנה מדובר בפדיון של כ-915 מיליון. קרנות אג"ח חו"ל ממשיכות במגמה השלילית גם החודש, ואף עולות בקצב הפדיונות מחודש שעבר לסכום של כ-150 מיליון שקל ומסכמות פדיונות של כ-130 מיליון מתחילת השנה.
 
קבוצת הקרנות המתמחות במניות בישראל ובחו"ל, כולל הקרנות הגמישות, ממשיכות לפדות גם בחודש אפריל, למרות המגמה החיובית בשווקים, אך יורדות בקצב הפדיונות, לסכום של כ-115 מיליון שקל. מתחילת השנה הקרנות המנייתיות פדו סכום של כ-635 מיליון. 
ברמת התעשייה הפאסיבית, הקרנות המתמחות במניות המהוות יותר מ-62% מהתעשייה, סיימו את חודש אפריל בגיוסים של כ-220 מיליון שקל. הקרנות המחקות רשמו גיוסים של כ-340 מיליון וקרנות הסל סיכמו את החודש בפדיונות של כ-120 מיליון. בתוך הקטגוריה הזו, בחתך של יעד ההשקעה, היה פער עצום בין הקרנות שמתמחות במניות בישראל שגייסו כ-650 מיליון לבין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שרשמו פדיונות של כ-430 מיליון.
קרנות אג"ח מדינה ממשיכות בגיוס חיובי גם החודש עם סכום של כ-40 מיליון שקל בעוד קרנות אג"ח כללי גייסה החודש סכום של כ-5 מיליון בלבד. בקרב קרנות אג"ח חברות נמשך המומנטום החיובי מתחילת השנה לצד ירידה משמעותית בקצב הגיוסים לסכום של כ-365 מיליון (מחקות + קרנות סל).
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות