למרות האיום באירופה: הכלכלנים צופים שהריבית תישאר ברמה של 2.5%

היום ב-17:30 ב"י יכריז על ריבית חודש יוני כאשר ההערכות הן שתיוותר ללא שינוי. עם זאת רפי גוזלן מ-IBI משאיר פתח להפתעה: "הפחתת הריבית תהיה אפקטיבית יותר משום שאינה מגולמת במלואה בשווקים"
 | 
סטנלי פישר (getty images)
הועדה המוניטרית של צפויה להכריז על הריבית לחודש יוני היום, יום שני בשעה 17:30. ההערכות השוק הן כי נגיד בנק ישראל, פרופסור סטנלי פישר, והועדה יעדיפו להותיר את הריבית על כנה ברמה של 2.5% ולהימנע משינוי הריבית כפי שקרה בחודש שעבר אז נותרה הריבית ללא שינוי.

ברקע ההחלטה צפוי לעמוד לחודש אפריל אשר הוסיף 0.9% לאחר שעלה 0.4% נוספים בחודש מארס. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, העלייה במדד הייתה בעיקר בשל התייקרות במחירי ההנעלה והביגוד, הדיור והתחבורה. גורם נוסף שיכלל בשיקולי הועדה המוניטרית הוא ההדרדרות בגזרה האירופית בצל סוגיית עתידה של יוון ושאלת הישארותה של המדינה בגוש האירו.

"סביר יותר שהפחתה של רבע אחוז תבוצע בחודש הבא"

רפי גוזלן, כלכלן ראשי ב-IBI: ״מרבית הגורמים תומכים בהפחתת וביניהם החרפת המשבר האירופאי והמומנטום הנחלש של הפעילות בעולם, ההאטה בצמיחת המשק והירידה בסביבת האינפלציה".

"הפחתת ריבית החודש תהיה אפקטיבית יותר משום שאינה מגולמת במלואה בשווקים. עם זאת, ההסתברות להפחתה החודש נמוכה יותר מאשר להשארתה ללא שינוי מתוך הערכה שהבנק יעדיף להשאיר תחמושת למצב של החרפה במצב בעולם, וסביר יותר שהפחתה של רבע אחוז תבוצע בחודש הבא", כך לפי גוזלן

רון אייכל, הכלכלן והאסטרטג הראשי במיטב: "לקראת החלטת הריבית ביום שני, אין ספק כי בנק ישראל עומד בפני החלטה הקשה – להותיר או להוריד את הריבית. מצד אחד, האינדיקטורים הכלכליים לפעילות השוטפת רושמים האטה, והחדשות המגיעות מבחוץ, בעיקר באירופה, אינן חיוביות במיוחד".

"מנגד, ההשפעה על האינפלציה מהעלאת המע"מ הצפויה, נתוני הצמיחה החיוביים, והשיפור הצפוי ביצוא, יטו לדעתנו את הכף, לטובת הותרת הריבית על כנה", מוסיף אייכל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה