דש: "לראשונה האשראי למשכנתאות עקף את האשראי לחברות, זה מסוכן"

כך אומר אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש ברוקראז' - "מחירי הדירות בבעלות עלו בשיעור חד בחודשיים האחרונים". האם כעת הזמן לרכוש נדל"ן בארה"ב?
 |  (3)
עלייה בסיכון הכלכלי
אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש ברוקראז' מעריך כי בעקבות פרישת קדימה מהממשלה על הסיכון הכלכלי והפיסקאלי. לדבריו, הטיפול בתקציב יוכל להתחיל רק לאחר הבחירות. "הגענו לסוף יולי במצב של חוסר בהירות הן לגבי התקציב והן לגבי מועד הבחירות."

"השנה תהיה כבר אבודה עם גירעון שיגיע ל-4% ואף יותר, ויתכן שניכנס גם לשנת 2013 בלי פתרונות בתחום הכלכלי והתקציבי", מוסיף ז'בזינסקי.

בנוגע לשוק האשראי, טוען ז'בזס'ינסקי כי נמשך ומעמיק הקיפאון באשראי הבנקאי הניתן לתאגידים. לעומת זאת, האשראי לפרטיים עלה בקצב גבוה, ככל הנראה בזכות הגידול במתן המשכנתאות. "נציין שבחודשים האחרונים הושלם 'המהפך' שהתרחש בתחום האשראי הבנקאי בעשור האחרון. לראשונה היקף האשראי ליחידים עלה על האשראי לחברות. עובדה זו מצביעה על הקטנת סיכון האשראי של הבנקים. אולם, צריכים לקחת בחשבון שמרבית הגידול באשראי ליחידים נובע מגידול במשכנתאות שהסיכון בו ממוקד בענף אחד."

ז'בז'ינסקי מעריך כי יותיר את הריבית ללא שינוי, בין היתר בעקבות עליית מחירי הדירות – "מחירי הדירות בבעלות עלו בשיעור חד יחסית בחודשיים האחרונים (2%). ניכר גידול במתן משכנתאות. כל זה יגרום לבנק ישראל להיות מאוד זהיר עם הורדות נוספות בריבית. בנוסף, שער החליפין של השקל עשה לבד את 'עבודת הפיחות' בשביל בנק ישראל."

ז'בז'ינסקי מתייחס בסקירתו גם למצב הנדל"ן בארצות הברית שלדבריו מתחיל להאיר פנים – "מדד ענף הנדל"ן של חברות הבנייה (NAHB) הצביע על שיפור חד בכל המרכיבים, החל מהמכירות הקיימות ועד המכירות העתידיות. למדדים אלו יש בדרך כלל קורלציה גבוהה עם היקפי מכירות הבתים. ראינו בשבוע שעבר נתונים חיוביים מאוד לגבי התחלות הבנייה. מכירות בתים קיימים היו אומנם נמוכות מהתחזית, אך על פי התאחדות מתווכי דירות שמפרסמת את הנתונים, ירידה במכירות התרחשה תוך עלייה במחירי הבתים הנמכרים ונבעה ממחסור בהיצע באזורי הביקוש."

לדבריו, אחד הגורמים העיקריים אשר בלם את ההתאוששות בתחום הנדל"ן בארצות הברית מתחיל גם הוא להראות סימני שיפור- "כמות המשכנתאות מתחילה לגדול באיטיות, בעיקר המשכנתאות לצורך מימון מחדש של החוב, אך גם המשכנתאות החדשות. גורם נוסף שלהערכתנו מתחיל לדחוף את שוק הנדל"ן אף חזק יותר מקודם משותף להרבה מקומות בעולם, בהם גם ישראל, ונובע מחולשה בשווקים הפיננסיים ובעיקר מירידה בתשואות שניתן להשיג באפיקים בטוחים."

התשואה הריאלית הממוצעת ל-10 שנים במדינות המפותחות ירדה לאחרונה לטריטוריה שלילית. לפי ז'בז'ינסקי מצב זה פועל כמובן לטובת הלווים, בראשם הממשלות, ומסייע להם לשחוק חובות. אולם גם החסכונות נשחקים, מה שדוחף את המשקיעים לחפש שמירה על ערכו של הכסף בשוק הנדל"ן. נראה שהתהליך הזה מתחיל לצבור תאוצה. כעת, למרות החולשה בכלכלה האמריקאית והעולמית, אפשר אפילו לשפר את התחזית לנדל"ן האמריקאי. "קטר הצמיחה" של שוק הנדל"ן עשוי לסייע להוציא את המשק האמריקאי מהקיפאון. במידה ותרחיש של שיפור בנדל"ן יתממש בשנה הקרובה, יחד עם האפשרות ל-QE3, ישנו סיכוי סביר לעליית תשואות מסויימת באג"ח האמריקאיות הארוכות."


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הפרסום תרגיל להרצת פראייר=חרםצרכן=הבועה בפיצוץ=מיתון!!! (ל"ת)
  פרו-נדלניסט=בלוף 23/07/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  למה יותר הגיוני לשלם שכריות 4500 לחודש??
  אבי 23/07/2012 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  במקום לשלם שכריות בממוצע 4500 שקל לך תקנה דירה אפילו קטנה !!אם אתה משלם שכירות במשך 5שנים אתם פשוט מטומטם!!אתה משלם למישהו שלקח הלווה ברבית נמוכה וחוגג עליכה עוד מעט הוא יבקש עלה ואתה לא תוכל לשלם ויזרקו אותך בלי כלום!!! ואז תראה מי מטורף מי שקנה הוא מי שישב בצד ????.. בינתם אני חושב שמי שקנה מנצח!!!אל תשמע לכול אילו שחושבים שהמחירים ירדו!!!פשוט אם נשארים מאחור!!!ולא יצליחו להשייג את מי שלוכח אחריות על עצמו!!!זה רק אם יש לך עבודה מסודרת והכנסה קבועה!!!בהצלחה!!!!!!!
  סגור
 • 1.
  פשוט מטורף מי שקונה
  שבי 23/07/2012 11:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך אנשים מסוגלים לקנות בית ברמת סיכון שכזה? בילתי הגיוני.
  סגור