אטיאס: "בשורה גדולה לזוגות הצעירים, אנחנו מאמינים בשוק המוסדי"

כך אמר שר הבינוי והשיכון בכנס "השכרה ארוכת טווח" של האוצר. "אנחנו צריכים לתת את הדחיפה כדי שהיזמים יאמינו שהרגולציה לא תשתנה כל פעם שמתחלף שר אוצר"
 |  (4)
אריאל אטיאס
המדינה ניסתה בכל מיני הזדמנויות לעודד את הבנייה להשכרה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה שונה כאן ממה שקורה במקומות אחרים, במיוחד כשמחירי השכירויות כאן לא נמוכים, דבר שאמור להפוך את הנושא לכדאי", כך אמר היום (ב') אריאל אטיאס, שר הבינוי והשיכון בכנס דיור להשכרה ארוכת טווח.

"הכשל הראשון נובע מאיכות השוכר בנכס – כשמשכירים משרד לעורכי דין המשכיר יותר רגוע לגבי קבלת שכר הדירה ואם הוא מעוניין להוציא לקוח גם יותר קל לו. בדיור להשכרה יש פחות ודאות בתשלום שכר הדירה, היזמים צריכים לדעת שיש כללים מאוד נוקשים כלפי שוכרים שלא ישלמו שכר דירה", ציין אטיאס.

לדברי אטיאס הכשל השני נובע מהתשואה הנמוכה למשקיעים. "אנחנו כרגולטור המחזיק במחצית הקרקעות באזורי הביקוש צריכים ליצור היתכנות כלכלית כדי שישתלם ליזמים לבנות וליצור כדאיות כלכלית מול השוכרים. הדבר הראשון בו אנו משפיעים הוא מחיר הקרקע. אני שמח שמחירי הקרקעות יורדים. קבענו שלא יהיה מחיר מינימום בקרקע, אנחנו צריכים לתת את הדחיפה כדי שהיזמים יאמינו שהרגולציה לא תשתנה. כעת משרד האוצר מוכן לוותר על מיסים, עוד שלוש שנים משרד האוצר ייקבע אחרת. אנחנו משחקים על – 7%-9% ידברו איתך, 4% לא ידברו איתך."

"בשנה שעברה העברנו החלטה נוספת במועצת מקרקעי ישראל לפיה יזמים יקבלו 70% הנחה על הקרקע ובתמורה הם ישכירו 60% מהפרויקט ואת השאר יימכרו בשוק החופשי, זאת כדי שלא תהיה סטיגמה על בניינים כמיועדים להשכרה בלבד. אנחנו מאמינים בשוק המוסדי, כשאני שואל אותם מדוע משקיעים את כספי הרוכשים מעבר לים ולא כאן הם אומרים – תשיג לנו תשואה ונשקיע כאן. אך לא כל המוסדיים מוכנים להיכנס ליזמות פרויקטים, הם מוכנים לנהל."

לסיכום, אטיאס אמר כי בערים מודיעין, ראש העין, ראשון לציון, כפר סבא, רעננה ובירושלים יצאו במכרזים בשיטה של 100% דיור להשכרה ל-20 שנה כאשר המחיר נקבע במחיר הנמוך ב-20% משווי השוק של אותו אזור. "אנו באים עם בשורה גדולה בתחילת דרכה, זה מודל חדש בארץ בו צריך לשלב בין השוכר למשכיר, ייתכן שנצטרך עוד תמריצים. כפי שאנחנו מגינים על השוכר שלא מוציאים אותו מהדירה כך נדאג גם למשכיר שישלמו לו בזמן שכר דירה, צריך לעשות זאת בחקיקה."

במסלול א' 20% מהדירות יושכרו בשוק החופשי, 40% יושכרו במחיר מפוקח שלפי הנחת העבודה שלנו יהיה נמוך ב-15%-20% ממחיר השוק ו-40% יימכרו בשוק החופשי, כאשר מחיר הקרקע יהיה 30% משומת שמאי", אמר בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל. "לפי מסלול ב' כל הדירות הולכות לשכירות כאשר אין מחיר לקרקע, 25% מהדירות יהיו במחיר מפוקח ו-75% יהיו בשוק החופשי, היזמים יהיו חייבים לשמור על הדירות במשך 20 שנה. 294 יח"ד דיור נבנות ברעננה לפי מסלול ב', 164 יח"ד במודיעין משווקות לפי מסלול א', 130 יח"ד בהר חומה משווקות לפי מסלול א', 318 יח"ד בבאר שבע משווקת לפי מסלול א', 24 יח"ד בכפר סבא משווקות לפי מסלול א' ו-42 יחידות דיור בראשון לציון משווקות לפי מסלול ב'."

מרדכי מרדכי, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אומר כי "מחיר השכירות יוצמד למדד המחירים לצרכן + 1% העלאה בשנה. הדירות במחיר מפוקח יושכרו לתקופה של 3 שנים לפחות עם לאורכה של עד 10 שנים. שוכר אשר ירכוש דירה במהלך התקופה תפקע זכאותו להתגורר בדירה. השכירות בנכס לא תקנה לשוכר כל זכות קניינית ביחס לנכס."

ורד אולפינר, מנהלת מחלקת מיסוי מקרקעין ברשות המיסים, אומרת שתהיה חקיקה מיוחדת למוסדיים שתשפר את התשואה קצת יותר. "הצעת החוק עברה קריאה ראשונה, בהמשך דיונים בוועדת הכספים כעת - שתחזיק 100 דירות באזורי ביקוש או 50 דירות באזור הנגב או הגליל תקבל פטור מס מהכנסה על דירות אלו, זהו חוק ייחודי ונקודתי, לא יהיה בפקודת מס הכנסה. ההשכרה היא ל-20 שנה, ברגע שלא משכירים הפטור מופסק אוטומטית. בתום 20 השנה בעת המכירה יהנו מפטור ממס שבח. ההנחה היא שהמחיר שיוצע עבור הקרקע מאוד נמוך עד אפסי ולכן מס הרכישה פחות רלבנטי."
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  יש לי פתרון למצוקת הדיור בארץ !!!!!! כנסו
  גבר גבר 03/07/2012 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. עיריית ת"א מחזיקה בבעלותה (רשומה בנסח כבעלים) על חלקות ענקיות עם זכויות בניה ומסחר ולא ממשת את הבניה היא כן מציע מכרז אבל עם תנאים לא ראלים כגון אי עמידה בזמנים קנס מליון ש"ח וכדומה ...היא מחזיקה בבעלות בחלקות בבת -ים, רמת השרון, חולון ועוד ... למה ??? צריך חוק שמחייב אותן למכור בשוק החופשי מגרשים עם זכויות בניה למגורים ומסחר. (כמו שלבנק אסור להחזיק נדל"ן למגורים) 2. נכון להיום קיים מס רכוש בשיעור 0% אם הוא יעלה ל-2% אני מאמין שהמון אנשים ירוצו לממש את הבניה במגרשים ריקים המיועדים לבניה אם יחול מס שבח על מגרשים ריקים מבניה אך יש להם אחוזי בניה לבנות. 3. שקיפות של נכסי נבחרי ציבור ובני משפחתם (כולל מר אהוד ברק) 4. לעודד יזמים להשקיע בפריפריה + כולל הקמת מוסדות להשכלה גבוה בצפון
  סגור
 • 3.
  בלוף שיווקי=עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרם צרכן!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל= בלוף 02/07/2012 15:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  למה כל הקומבינות שלכם לטובת היזמים תוותרו על מיסים וקרק
  בנטוב 02/07/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  וקרקע לטובת בניית דירות לזכאים אז מחירי הדירות יוזלו משמעותית והזכאים יזכו לנכס מוזל והממשלה תיהנה משיגשוג שיקרין על כל המשק ושקט תעשייתי למישתכנים ישאר יותר כסף מההכנסה והכסף יזרום לצריכה ולתשלומים והוצאות שהיום משולמות עייד הממשלה בחסות טרכטנברג ובעתיד יהייה אפשר לצמצם הוצאות ממשלה לניצרכים בילבד ולא לכלל הצורכים כמו שנעשה היום
  סגור
 • 1.
  מעניין אם אטיאס גר בשכירות??זו בכייה לדורות
  אנונימי 02/07/2012 13:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה יעשו פנסיונרים שלא עובדים ,כשיצטרכו לשלם 4000 ש"ח שכירות???אין כמו שאתה בעל דירה משלך. פשוט לבנות ולמכור לזוגות צעירים בזול,בגיל 40-50 יהיה ברשותם דירה משלהם. דירה 3 חד' 500K,דירת 4 חד' 750K, דירת 5 חד' 1000K חשבון פשוט,המדינה מושתת על מושחתים שיש להם,ולא מעוניינים שהנדל"ן יירד לעולם!!!
  סגור