גלעדי: "ניתן לבנות בת"א בניינים להשכרה על מתנ"סים וגני ילדים"

כך נאמר המשנה לראש עיריית ת"א בכנס "שכירות ארוכת טווח של האוצר". משנה למנכ"ל מנורה: "לא חסר כסף להשקיע בשוק השכירויות, חסר פרויקטים טובים"
 |  (1)
לקראת מהפכת השכירות
"יש סקפטיות מסויימת בהשקעה בפרויקטים להשכרה, יש רצון להשקיע לטווח ארוך", אמר יוני טל, משנה למנכ"ל ומנהל השקעות ראשי במנורה מבטחים, במסגרת פאנל מודל כלכלי לפרויקטים של דיור בר השגה. "אנחנו רואים את עצמנו נכסים כשותפים עם יזמים, אך השאלה אם יש היתכנות – צריך לשווק קרקע. בלי להסדיר את הנושא התפעולי של ההשכרה יהיה קשה לצאת לדרך. אם תהיה תשואה מספיקה באזור ה-7% NOI, קרי אחרי הוצאות, המשקיע המוסדי יהיה מוכן להשקיע את הכסף. למוסדיים לא חסר הכסף, חסרים הפרויקטים הטובים."

דני פישמן, שותף מנהל בחברת גאיה, בעלת 12 אלף יחידות דיור להשכרה בארצות הברית, אומר כי "בארצות הברית מדובר בתעשיה מסודרת, מאורגנת הקיימת כבר עשרות שנים ומונה 50 מיליון בתים. מראש נבנים בארצות הברית פרויקטים להשכרה - מפרויקטים למעוטי יכולת עד מייזמי יוקרה לעשירים בלב מנהטן. התשואה משתנה בין מרכז עיר לפריפרייה, התשואה היא 7%-8% לפני מינוף אבל אחרי הוצאות. השוק מאוד מוסדי בארצות הברית, חברות ביטוח, קרנות ריט, שוק מאוד שקוף לא רק מבחינת הדייר אלא מבחינת המוסדי שבא להשקיע הוא יודע את המחירים."

"בארצות הברית לא תלויים בשום פקיד"
"במנהטן בונים מגדל להשכרה ברמות גבוהות שלא רואים בארץ, אך זה גם עניין תרבותי. במנהטן 75% בהשכרה. בארצות הברית אם מעלים את השכר דירה המשפחה יודעת שהיא תוכל לעבור למקום אחר ולשלם זול יותר באותה השכונה, בישראל אין את אותה הוודאות. בנוסף, בארצות הברית אין דבר כזה לרדוף אחר רשות מקומית, היא צריכה לשוב אלייך בתשובה לאחר תקופה קבועה מראש. במנהטן הגשתי בקשות ותוך 30 יום כמו שעון קיבלתי תשובה, אתה לא תלוי בשום פקיד", מוסיף פישמן.

ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית תל אביב, אמר כי "למעשה תל אביב החלה לפני 6 שנים לטפל בנושא דיור בר השגה. יש בעיית עתודות קרקע בעיר, אך יחד עם זאת, יש הרבה מאוד קרקעות חומות שכבר מומשו, כמו גני ילדים או מתנ"סים שהם חד או דו קומתיים, ניתן לבנות עליהם וכך ניתן להציף את השוק בהרבה מאוד יחידות דיור ולהתגבר על המחסור. מחאת הקיץ התחילה בנושא הדיור, צריך להתחיל לעשות את המהלכים – להוציא עתודות קרקע עם הקלות משמעותיות ולהכניס את היד לכיס, כדי למתן את מחירי שכר הדירה בתל אביב."

אמילי סילברמן, ראש הסדנה לתכנון חברתי באוניברסיטה העברית, אומרת כי יש חשיבות למעורבות השלטון המקומי בנושא. "השלטון המרכזי עוד לא הצליח לשתף את השלטון המקומי בקבלת ההחלטות, הן מעוניינות לראות שילוב אוכלוסיות של צעירים עם זקנים ומבקשות להיות מעורבות במיקום ובאילו תוכניות. הן עוסקות במיקרו, השלטון המרכזי לא יכול לרדת לרמת זו."

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בלוף שיווקי=עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרם צרכן!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=בלוף 02/07/2012 15:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור