הופקדה התוכנית לפיתוח מתחם תע"ש שתכלול 23 אלף יחידות דיור

התוכנית תאפשר את טיהור הקרקע המזוהמת ביותר במדינה בעלות של כ-2 מיליארד שקל טרם שיווקה ליזמים
 | 
(5)
הסכם היסטורי
לאחר שנים של עיכובים ובירוקרטיה בוועדה המחוזית המשותפת למחוז תל אביב ומחוז המרכז תוכנית לבניית כ 23,000 יחידות דיור במתחם תע"ש בהרצליה, רמת השרון והוד השרון. התוכנית הקרויה "קדמת השרון" תאפשר את טיהור שטח הקרקע המזוהם ביותר במדינה בעלות של כ-2 מיליארד שקל טרם שיווקה ליזמים.

התוכנית כוללת כ-7,600 דונם כאשר כ-60% מתוכם מיועדים לצרכי ציבור כגון מבני ציבור, קווי רכבת, כבישים, מחלפים ופארקים, בהם פארק מרכזי בשטח של כ-2000 דונם.

התכנית תאפשר לפנות את מפעליהתעשייה הצבאית המזהמים מהאזור וכוללת בתוכה לראשונה, במסגרת תכניות סטטוטוריות, את ההסכם שנחתם בין המינהל, משרדי האוצר והגנת הסביבה בכל הנוגע לטיהור הקרקעות המזוהמות בשל פעילות מפעלי התעשייה הצבאית במקום במשך עשרות שנים.

במסגרת ההסכם הבינמשרדי נקבע כי לאחר אישור תכנית המתאר ייערכו סקרי קרקע מפורטים למיפוי הזיהום, ולאחריהם יוגשו תוכניות מפורטות לאישור הוועדה המחוזית. לאחר אישור התוכניות המפורטות יעמיד משרד האוצר מימון לטובת טיהור הקרקע, ורק לאחר סיום טיהור הקרקע על ידי המדינה יתאפשר שיווקה לטובת בנייה.

במינהל מקרקע ישראל מדגישים כי ההסכם שהושג מהווה הפתרון היחיד שיאפשר את טיהור שטח הקרקע המזוהם הגדול ביותר במדינה, שכן עלות טיהור הקרקע נאמדת בלמעלה מ-2 מיליארד שקל, ולמדינה אין יכולת לממן מתקציבה את טיהור הקרקע במצב הכלכלי הנוכחי וסדרי העדיפויות הלאומיים.

ההסכם יאפשר לאוצר להעמיד קדם מימון לטובת טיהור הקרקע, שיוחזר לקופת המדינה מאוחר יותר כתוצאה משיווק קרקעות לבנייה. עוד מדגישים במינהל, כי למרות שניתן היה לתכנן כמות גדולה יותר של יחידות דיור, בפועל תוכננו רק כמות יחידות הדיור שנדרשת לטובת כיסוי עלויות הטיהור, ועל מנת שכבר בתכנית זאת ניתן יהיה ליישם את עקרונות התכנון העתידיים של ישראל, עם אחוז שטחים ציבוריים וירוקים גבוה לצד נגישות תחבורתית גבוהה.

הפקדת תכנית המתאר מתאפשרת לאחר שבית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה כי יש לאפשר את הפקדת תכנית המתאר, זאת בניגוד לעתירה של מספר תושבים אשר ביקשו למנוע את הפקדת התכנית. המדינה טענה בעליון, כי כל עיכוב בהפקדת התכנית פוגע באינטרס הציבורי לטהר את השטח המזוהם הגדול במדינה.

מתכננת מחוז ת"א במינהל מקרקעי ישראל גילי טסלר אמרה: "בתום שנים רבות של עבודה מדובר ביום בשורה לתושבי השרון, התכנית תאפשר את פינוי המפעלים המזהמים של מהאזור וטיהור הקרקע טרם שיווה על ידי המדינה לאחר שהתוכניות המפורטות יאושרו. אני קוראת לתושבי השרון לבחון את התכנית באופן ענייני, שכן כל עיכוב בקידום התכנית, מעכב ומסכן את האופציה היחידה שתאפשר את טיהור הקרקע המזוהמת ממנה סובלים כיום תושבי האזור".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לא קשור הדירות זה המחירים ,,,,שיבנו 100 אלף דירות הבעיה
  צחי 24/06/2012 22:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המחיר
  סגור
 • 3.
  תעלול בחירות
  אהרון 24/06/2012 15:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עוד חזון למועד נתיבי תחבורה פתחו .? פעלולים של יחצנות אם יתחילו היום אולי בעוד 10 15 שנים יקומו שם בתים .
  סגור
 • 2.
  איוולת ופשע לאומי ב 2 מיליארד ניתן ליבנות אלפי דירות ל
  בנטוב 24/06/2012 15:49
  הגב לתגובה זו
  2 1
  להשכרה בכל הארץ וליפתור חלק גדול ממצוקת הדיור ולסייע לזוגות צעירים ולמישפחות צעירות טיהורי קרקע בעוד כמה שנים אבל כרגע להסיט המשאבים לפיתרונות עכשויים
  סגור
 • תכין שיעורי בית!!!
  יומטוב 24/06/2012 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ב 2 מיליארד אפשר לבנות בין 4,000 ל 8,000 יח' דיור. תלוי במיקום ובגודל הדירה (מתבסס על בנייה סטנדרטית) בהפשרת הקרקע מתכננים לבנות 23,000 יח' דיור!!!
  סגור
 • 1.
  מי הולך לממן את טיהור הקרקע?
  כנסו 24/06/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ציטוט:"ההסכם יאפשר לאוצר להעמיד קדם מימון לטובת טיהור הקרקע, שיוחזר לקופת המדינה מאוחר יותר כתוצאה משיווק קרקעות לבנייה". כלומר בסופו של דבר, עלות טיהור הקרקע תגולגל על מחירי הדירות , או במילים אחרות, הפראיירים הרגילים קוני הדירות יממנו את הטיהור על ידי מחירי דירות מופקעים שהם ישלמו.
  סגור