גפני: "על הממשלה להכניס את היד לכיס ולהוזיל את מחירי הדירות"

כך אמר יו"ר ועדת הכספים בדיון על הצעת חוק שנועדה לעודד את המוסדיים להשקיע במגורים להשכרה לטווח ארוך. החוק עוכב לבירור תועלתו לפתרון מצוקת הדיור
 |  (13)
ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים (צילום: יח"צ)
בדיון על הצעת בחוק שמתיימרת לסייע בפתרון מצוקת הדיור, החליט היום ג', יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לעכב את ההצעה עד לבירור תועלתה לפתרון המצוקה. גפני הודיע שיקיים דיון נוסף לבירור כל פרטי הצעת החוק.

לדבריו, "על הממשלה לבוא עם פתרון אמיתי וכולל למשבר הדיור. אני לא אסתפק עוד בחוקים שלא יזיקו אך גם לא יועילו. על הממשלה להכניס את היד לכיסה כדי לסייע בפועל להוזלת מחירי הדירות, כפי שעשתה לפני כעשר שנים."

הצעת החוק שהגיש האוצר נועדה לעודד גופים המוסדיים להשקיע במגורים להשכרה לטווח ארוך על ידי מתן פטור ממס על דמי השכירות. "בנושא הדיור יש כישלון קולוסאלי של הממשלה. יש הסוברים שכוחות השוק יעשו את שלהם ואני סובר שעל הממשלה להתערב. ועדת הכספים אישרה סדרת חוקים וצעדים שהם בסדר אך אין בהם דבר ביחס לפתרון הכולל הנדרש. נמכרו אולי דירות בודדות, שיתכן שחלקן היו נמכרות בכל מקרה", הוסיף גפני.

אריאל יוצר, רכז בינוי ושיכון באגף התקציבים באוצר, אמר: "החוק הוא תוצר של חקירת שוק השכירות. בניגוד לתפיסה הרווחת שישראלים מעדיפים רכישת דירות יותר מהמקובל בעולם, בעשור האחרון היה שינוי מגמה ושיעור הדירות להשכרה ביחס לעולם, פחות או יותר זהה; כ- 26% ממשקי הבית שוכרים דירות. הבעיה שרוב חוזי השכירות הם לשנה. המשכירים מעדיפים חוזים לשנה, כי ניתן להעלות את שכר הדירה, או ששומרים את הנכסים עבור בני משפחה. לעומתם, 85% מהשוכרים מעדיפים חוזים ארוכי טווח. על-כן חיפשנו אחר משקיעים שייבנו דירות להשכרה לטווח ארוך."

לדברי יוצר, קבלנים אינם באים בחשבון, מכיוון שמחפשים תשואה של בין 13% - 15%, דבר שלא ניתן להגיע אליו בשכירות, שבה התשואה 3% - 4% והם גם לא בנויים להתעסק עם פרויקטים ארוכי טווח, ניהול דירות וכד'. "לעומתם המוסדיים, מחפשים תשואות נמוכות יותר עם סיכון נמוך; אך תשואה ממוצעת של 3.5% לא תכניס אותם לענף, להבדיל ממשקיעים פרטיים המקבלים פטור ממס על הכנסה משכירות עד 4,900 שקל ומשלמים רק 10% על סכומים שמעבר לזה. על-כן הוחלט על מתן פטור ממס למוסדיים שישקיעו בשכירות לטווח ארוך. לצורך העניין אושר במועצת מנהל מקרקעי ישראל לשווק מסה של קרקעות במחיר אפס למוסדיים עם ייעוד להשכרה בלבד ל- 20 שנה, וללא אפשרות להעבירן לבעלות."

רונן סולומון, מנהל תחום פיננסים ושוק ההון באיגוד לשכות המסחר, המייצג את המוסדיים: "הלכו רחוק מדי עם התקוות שתולים בהצעת החוק. המוסדיים בוודאי לא יפתרו את משבר הדיור. לא אנחנו אלו שיצילו את המדינה בעניין. המוסדיים; קופות גמל, קרנות פנסיה וחברות ביטוח לא רוצים לקחת סיכון גדול מדי. חברה המוסדית תתקשה בביצוע בפועל אני לא רואה מנכ"ל קופת גמל דופק על הדלתות וגובה דמי שכירות. בנוסף, עפ"י הצעת החוק, אם יורדים ממספר הדירות שמשכירים; 100 במרכז ו- 50 בפריפריה, מאבדים את הזכאות לפטור ממס."תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  המדינה הכניסה את ידה כל כך עמוק לכיסי עד שהיא כבר
  די לעושק 06/06/2012 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממששת לי את הביצים...
  סגור
 • 12.
  אז תקראו לי בכיין כבר קראו לי בהמון כינויים ..
  אריה 06/06/2012 12:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חטפתי כל חיי .. ואני רגיל להשפלות הללו .. אולי הגיע המן לשנות משהו מבפנים .. לפתוח את הראש ביחד עם הלב .. ולחשוב על מהלך מושכל ..
  סגור
 • 11.
  אם אתם שם במערכת מתלבטים למה אני כותב ככה ..
  אריה 3 06/06/2012 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז שתדעו שזו קריאת מצוקה אישית שלי ואני מניח של רבים אחרי לילה של בכי ..
  סגור
 • 10.
  חייבים להוריד את מכירי השכירות .. דיי הגיעו מים עד נפש
  אריה 2 06/06/2012 12:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני תפילה לבורא עולם שיפתח לכם את העיניים .. וגם שיעזור לי קצת לעמוד על הרגליים .. אבל לא קל לאבד את הכבוד שלך ולהיזרק לרחוב כבחור צעיר ..
  סגור
 • 9.
  אני בחור צעיר עובד לפרנסתי ובסוף החודש אני נזרק לרחוב .
  אריה 06/06/2012 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי אמצא איזה חור אשים בו אוהל .. או בית כנסת שיתן לי לישון בו .. אתם שם למעלה עסוקים בלריב ואני עסוק בלשרוד .. אני עוד ומתפרנס שכר זעום .. ואין לי אפשרויות רבות להתקדם במילא הכל יקר .. בית כבר לא נראה לי שאקים בקצב הזה .. חבל שאתם באמת אדישים וחושבים שזה צחוק כל הסיפור .. ככה העם שלי לא היה אמור לנהוג .. חבל
  סגור
 • 8.
  המדינה צריכה ליזום בניה, להקצות קרקע ולהביא קבלנים מסין
  אלי 06/06/2012 10:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התעסקות מינימלית של כמה מנהלי פרוייקטים הכסף יבוא מהקונים שיתנפלו על הפרוייקטים הזולים משמעותית ואפשר גם רווח שיכנס ישר לקופה של האוצר.
  סגור
 • 7.
  התכוון- להכניס יד לכיס של החילוניים (ל"ת)
  כסף לפרזיטים חרדים 05/06/2012 21:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  הממשלה לא עושה דבר וחושבת שכוחות השוק יקבעו (ל"ת)
  כל האמת יוצאת לאור 05/06/2012 18:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  אנשים לנים במכוניות וגנים ציבוריים (ל"ת)
  הומלס 05/06/2012 18:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  גפני
  שמעון 05/06/2012 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התמונה ממסך אומרת הכל תראה את העניים שלך צמאות לכסף תראה את השפתיים צמאות לאוכל לא תוציא אגורה לאוכל הכל בחינם תראה את האף שלך מריח רק סירחון יוצא ממנו מענין מי תרם לך את החליפה כניראה עים הרבה כיסים
  סגור
 • 3.
  הוא בממשלה ולא מבין שהם לא רוצים להוזיל?
  אנונימי 05/06/2012 17:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הממשלה הזאת לא מעוניינת בהורדת מחירי הדירות. בנוסף ועדת הכספים של הכנסת נתנה פטור למליונרים בעלי קרקעות אם יבנו תוך 3 שנים . למה בעל קרקע המקבל הקלות ויכול למכר את הזכות לדירה שלו למשל בגוש הגדול בתל אביב ב2 מליון שח צריך לקבל פטור אם יבנה תוך 3 שנים הרי אם יש היתרי בניה בטוח שהם יבנו לשם מה יש היתרים ההיתרים עלולים לפקוע. זה פשוט להעשיר את העשירים זה לא יתגלגל לקונה כי אם דירה כזו באזור נמכרת ב 3 וחצי מליון שח הוא לא ימכר בפחות. ממשלה מטומטמת בעצמם אמרו שאם זה לא יועיל זה לא יזיק. זה טמטום.
  סגור
 • 2.
  יד לכי של מי
  שמעון 05/06/2012 17:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גפני יש לך הצעות אולי תתפטר מההמשלה עים כל השקרים שלך תראה איך אתה חי על חשבון העם משכורת אוטו בחינם כמו כל הרבנים בארץ מענין איפוא אתה אוכל עים המישפחה בטח בישיבה למה לא העם ישלם תלכו לאלף עזזאל יקח אותכם נבלות הרסתם את החברה כל בית ראשון עני תתנו לסודנים עבודה ולא לישראלים שתרמו את גופם למען שאתה וחבירך תוכלו לשבת בכיסא ולקבל משכורת
  סגור
 • 1.
  כסף כסף כסף
  מישה 05/06/2012 16:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא יעזור לכם הכל בלה בלה בלה
  סגור