חוזים עתידיים על ת"א באירופה: שינוי תפישה במסחר המקומי

מור מרגלית, מנהל השקעות בחברת ניהול התיקים של מיטב דש, מתייחס לשיתוף הפעולה החדש שבין הבורסה המקומית לבורסת Eurex, פרנקפורט. האם ההסכם יועיל או יגרע מהמסחר באחד העם?
|
(1)

טרוניות רבות נשמעו במהלך השנה האחרונה כלפי הנהלת הבורסה בת"א מצד גורמים שונים בעלי זיקה לשוק ההון. עיקרן מתייחס לנזילות ההולכת ומדלדלת בשוק המקומי, ולקושי של חלק מהשחקנים בשוק לפעול בניירות ערך מבלי להשפיע על מחירם בצורה ניכרת.

כאשר קיימות סוגיות טעונות שיפור הדורשות טיפול מצד בכירי הבורסה, יש מקום להעלותם בפומבי ולדרוש את תיקונן, אך ההגינות מחייבת גם להגיד מילה טובה על פתרונות מעשיים הננקטים על ידי גורמים אלה, גם אם אינם מושלמים.

במהלך חודש דצמבר פרסמה הבורסה הודעה בנוגע לחתימה על הסכם שיתוף פעולה עם בורסת Eurex מקבוצת דויטשה בורסה בפרנקפורט. Eurex הינה אחת מהבורסות המובילות בעולם במסחר בנגזרים עם מחזור מסחר שנתי של מעל מיליארד אופציות וחוזים עתידיים.

במסגרת שיתוף הפעולה, יחלו להסחר ב-Eurex נקובים בדולר על מדד ת"א 25 במהלך המחצית הראשונה של 2014. מדובר בצעד אשר אם ישווק נכון למשקיעים זרים ומקומיים, יכול לטמון בחובו השלכות חיוביות על היקף המסחר בבורסה המקומית ושינוי תפישתם של הפעילים הזרים בשוק הישראלי.

בהיבט על זמינות המסחר למשקיעים, שעות הפעילות בחוזים הקיימים ב-Eurex הן מ-08:30 ועד 23:30 שעון ישראל. משמעות הדבר, כי תתאפשר חשיפה לשוק המניות הישראלי בימים ב'-ה' עבור משקיעים בארץ ובחו"ל במשך כ-15 שעות ביממה. תפתח האפשרות להגיב לאירועים והתרחשויות בארץ ובעולם הצפויים להשפיע על המדד בארץ גם בשעות בהן כבר לא מתקיים מסחר בתל אביב.

המסחר בחוזים יתפקד כמעין After market עבור הפעילים המקומיים, והם יוכלו לפעול גם בשעות הערב בהן מתקיים מסחר בארה"ב. אלה יוכלו להגיב לדוגמא להודעות הריבית של הבנק הפדרלי המתפרסמות אחת לכחודש בשעות הערב בהן השוק המקומי כבר אינו פתוח. כיום, הסוחרים נאלצים להמתין לבוקר שלמחרת הודעות שכאלה כדי לפעול בשוק.

כמו כן, המסחר בחוזים באירופה יכול לעורר את המסחר בחוזים עתידיים בבורסה בת"א ולמשוך שחקני ארביטראז' שינסו לנצל פערי מחירים שיפתחו בין החוזים בימים בהם יתקיים המסחר בחפיפה בשתי הבורסות. הנהלת הבורסה מנסה כבר שנים לקדם את המסחר בחוזים בבורסה המקומית ללא הצלחה. צעד שכזה, אם יצליח, יהווה את הפריצה הגדולה.

ישנם משקיעים זרים הנרתעים כיום מלהשקיע בשוק המקומי, עקב הפרוצדורה הכרוכה בכך והחשש מנזילות נמוכה. משקיעים אלה ירגישו ככל הנראה בטחון רב יותר להיחשף לשוק המניות המקומי דרך החוזים הנסחרים באירופה.
העובדה כי החוזים יסחרו בדולרים יכולה לעורר גם את המסחר בחוזי שקל / דולר בבורסת CME בארה"ב. מסחר המתנהל כיום במחזורים נמוכים מאוד. גופים מתוחכמים המעוניינים להיחשף שקלית למדד ת"א 25 דרך החוזים באירופה ולנטרל את החשיפה לדולר, בשעות בהן המסחר במט"ח בארץ דליל יחסית, יוכלו לעשות זאת דרך החוזים ב-CME.

למרות נקודות האור הרבות הקיימות בהסכם עם Eurex, אין להתעלם מהמגרעות הקיימות בו. העובדה כי הבורסה מנסה לעודד מסחר עקיף בארץ דרך בורסה בחו"ל, כמוה כמיקור חוץ וניסיון להיעזר באחרים כדי לפתור בעיה מקומית. כמו גם, קיים החשש כי הגולם יקום על יוצרו והמסחר בחוזים באירופה יהיה כל כך מוצלח, שמשקיעים זרים, הפועלים כיום בשוק המקומי, יעדיפו להעביר חלק מפעילותם למסחר בחוזים ב-Eurex. כך בהפוך על הפוך, רצון לפתור את בעיית הנזילות עלול להביא דווקא להחרפתה.

על הנהלת הבורסה מוטלת עכשיו המשימה להקדיש מאמצים גדולים בשיווק המהלך כלפי פנים וחוץ כדי שלא יהיה מדובר בבלון ניסוי כושל. במקום שהשיווק ידגיש את היתרונות הגלומים בהשקעה בשוק הישראלי דרך הבורסה בישראל, הוא יצטרך להתמקד דווקא ביתרונות ההשקעה בשוק הישראלי דרך בורסה זרה.

בסופו של יום ייתכן כי המהלך ישרת יותר את המשקיעים המקומיים מאשר את המשקיעים הזרים. בעולם הגלובלי בו אנו חיים היום, תעשה טוב הבורסה אם תמקד את מאמציה בלמשוך משקיעים זרים לפעול ישירות בת"א - הרווח מכך יהיה של כולם.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  איזה בר דעת ירצה להכנס לחוזה עתידי
  חזי החוזה 13/06/2014 06:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על מדד שנסחר ביום ראשון, והחוזה העתידי מושבת באותו היום ? חלמאות.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות