עירק: קיצוץ הייצור יהיה באיזור ה-400 אלף חביות נפט ליום

שר הנפט העירקי, ת'מיר גדבדאן, מנסה להרגיע את הרוחות לקראת פגישת אופ"ק בוינה השבוע ואומר כי אם יהיה קיצוץ הוא לא יהיה גבוה כמו בפעם הקודמת; האנליסטים צופים שלא יהיה שינוי כלל
|
מתקן נפט וגז, צילום: בלומברג

מחיר הנפט מאבד גובה, לאחר שעירק הודיעה כי OPEC ובעלות בריתה שוקלות הפחתת ייצור עמוקה יותר, אך לא בהיקף משמעותי כמו בפעם הקודמת.

ההפחתה יכולה להגיע לכ-400 אלף חביות ביום, אמר שר הנפט העירקי, ת'מיר גדבדאן, והוסיף כי עירק עמדה בהתחייבותה להפחתת התפוקה בנובמבר. "נתון זה נדון והוסכם על נציגי OPEC לאחר ממחקרים מדוקדקים".

"יש שיחות ב-OPEC בהן מדברים על ביצוע קיצוצים נוספים, אך לא בהיקפים גדולים כמו 1.2 מיליון חביות ביום", אמר גדבדאן. "קיצוצים במידה הנכונה יובילו ליציבות בשוק, ולשמירה על המשלוחים לצרכנים".

עירק נמצאת בעיצומה של סערה פוליטית, לאחר שראש הממשלה אדל עבדול-מהדי התפטר, לאחר חודשיים של הפגנות נגד הממשלה. המחוקקים במדינה קראו להיערך מייד לבחירות "חופשיות וכנות" כדי למנוע מהמצב להתדרדר לכאוס ולסיים את ההפגנות אלימות.

בניגוד לדבריו של גדבדאן, ארגון OPEC שלח איתותים לקיצוץ התפוקה הקיימת כבר בפגישתם השבוע. יש לציין כי נתוני ההיצע והביקוש מצביעים על כך שהארגון יצטרך לפחות להאריך את ההסכמים הקיימים עד לתום סוף חודש מרץ הקרוב.

מזכ"ל OPEC, מוחמד ברקינדו, הביע בשבועות האחרונים אופטימיות לגבי שוק הנפט, כשהוא דיבר על "שמיים בהירים יותר ב-2020" וטוען כי כל חולשה בתחילת השנה תהיה עניין חולף.

מחיר הנפט הגולמי נותר סביב 60 דולר לחבית במשך רוב השנה, למרות שיבושי אספקה כמו בזמן התקפות על תשתיות האנרגיה של סעודיה בספטמבר ומשבר הנפט המזוהם ברוסיה, וזאת למרןת שהבנקים הזהירו כי מחיר נפט עלול לצנוח מתחת ל 50 דולר לחבית אם לא יתבצע קיצוץ עמוק יותר בייצור.

רק אחד מתוך 35 אנליסטים צופה כי OPEC תסכים על הפחתה נוספת בפגישתם השבוע בוינה. רובם רואים את הקואליציה בת 24 האומות - שקיצצה השנה את התפוקה בכ -1.2 מיליון חביות ביום כדי למנוע משבר - מחליטה להאריך את הסכמי האספקה הקיימים שלהם עד אמצע 2020.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות