נגמר הדיון הגורלי: השופט אורנשטיין צפוי מחר לפרסם את החלטתו

מוטי בן משה הבהיר: "אני בעל השליטה באקסטרה" . אבל השופט אורנשטיין העדיף להמתין עם החלטתו
 | 
(7)
אדוארדו אדלשטיין מוטי בן משה, צילום: דרור עינב; יח"צ
לאחר שנושי קונצרן {אידיבי אחזקות} החליטו לבחור בהצעה להסדר חוב של המשקיעים אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, היום בבוקר התקיים דיון בנושא בביהמ"ש המחוזי בת"א. השופט אורנשטיין בחר להמתין עם החלטתו מספר ימים, ככל הנראה בכדי לבחון את מקורות המימון של בן משה - כולל פירוט של בעלי המניות בחברת 'אקסטרה'.

מתח רב שרר בביהמ"ש המחוזי בת"א אליו הגיעו נוחי דנקנר, מוטי בן משה, סוללה של עורכי דין ונציגי כמעט כל אמצעי התקשורת בישראל. כולם נדחסו לאולמו של השופט איתן אורנשטיין בת"א. אלשטיין וגרנובסקי לא הגיעו לדיון, אך שלחו את נציגיהם.

לפני הדיון אמר בן משה כי "עוסקים כאן בספינים של דנקנר. מה שחשוב שאידיבי יוצאת לדרך חדשה". דנקנר ושותפיו טוענים שלא ברור מה מקור ההון של בן משה.

מוטי בן משה הבהיר כבר בפתח הדיון שהוא בעל השליטה היחיד בחברת אקסטרה שבאמצעותה אמורה להתבצע ההשקעה באידיבי וכי הוא מסכים לחשוף את עסקיו. בן משה ושותפיו קיבלו לאחרונה תמיכה גדולה בזכות חוק הריכוזיות החדש שיקשה על דנקנר להישאר כבעל שליטה במבנה של פירמידה גבוהה.

עו"ד רם כספי : "מטריד אותי מדוע מוטי בן משה ביקש מקודם שלא לעשות חובת גילוי נאות. צריך לדעת מי הנהנה העיקרי מהמניות של חברת אקסטרה. כך עושים כשפותחים חשבון בנק בישראל. תאגיד השליטה של בן משה משתרשר לאיי הבתולה".

בעל השליטה הנוכחי בחברה, דנקנר, ושותפו גרנובסקי, צפויים להגיש התנגדות אם יוכרע במחוזי שהשליטה תעבור לקבוצת אלשטיין ובן משה. נציגי אידיבי ודנקנר ביקשו מביהמ"ש לפסול את הקולות של בית ההשקעות פסגות ובנק קרדיט סוויס, שהצביעו בעד הצעת אלשטיין ובן משה.

מנגד, עו"ד רענן קליר , נציג בן משה, אמר כי "טענות אידיבי מבישות". לדבריו מקורות הכספים להשקעה באידיבי - 115 מיליון אירו מחברת אקסטרה הפרטית של בן משה. הכסף הופקד בנאמנות בחשבון של בנק לאומי בפיקוח עו"ד חגי אולמן.

השופט איתן אורנשטיין שאל את נציג אידיבי, עו"ד ראובן בכר , האם חברת אידיבי אחזקות סולבנטית, אך הוא התחמק מלענות על שאלה זאת וצין שהחברה מעדיפה ללכת בדרך של פירוק. עו"ד אברמי וול הדגיש את דרישת רשות ניירות ערך לגילוי המקורות הכספיים של מי שייכנס לשליטה בחברת אידיבי.

רו"ח איל גבאי , המומחה מטעם ביהמ"ש, שמלווה את הסדר החוב: "לנושי אידיבי אחזקות היה גילוי מספיק ומלא של בן משה בכדי לקבל החלטה מושכלת".

עו"ד חגי אולמן , המשקיף מטעם ביהמ"ש להסדר החוב: "שתי ההצעות היו ראויות - הן שומרות על הפרדה בין אחזקות לפיתוח. הכסף ייכנס לפיתוח ונושי אחזקות יקבלו מניות פיתוח. התנהלות החברה עד לאחרונה הייתה נכונה עבור הנושים, אך דירקטוריון החברה לא ניהל דיון באלו מקרים כדאי לבחור באיזה הצעה".

עו"ד אולמן העביר ביקורת קשה על התנהלות דירקטוריון אידיבי אחזקות - מדוע לא דן בצורה נאותה לכאורה בהצעות הנגדיות להסדר חוב בחברה. "לא ברור האם דירקטוריון אחזקות מתפקד כדירקטוריון או שיש בו אינטרסים של בעלי השליטה", אמר אולמן.

אידיבי אחזקות נקלעה למשבר תזרימי קשה ומזה כשנה אינה מסוגלת לעמוד בתשלומים בזמן לנושיה הרבים. החברות בתחתית הפירמידה דווקא במצב טוב, אם כי אינן מסוגלות לחלק דיבידנדים כמו בימים הטובים.

בעלי השליטה החדשים באידיבי אחזקות ישקיעו בחברה במסגרת הסדר חוב עם הנושים הכולל 'תספורת' - מחיקת חלק משמעותי מהחוב. החברה החדשה תהיה פחות ממונפת ותשלוט בשורה של חברות מובילות במשק כמו סלקום, שופרסל, נכסים ובנין, אלרון ועוד.
מוטי בן משה הבוקר בכניסה לביהמ"ש; צילום - אבי שאולי
מוטי בן משה הבוקר בכניסה לביהמ"ש; צילום - אבי שאולי

אידיבי אחזקות סיימה את תשעת החודשים הראשונים של השנה בהפסד של 358 מיליון שקל, בהמשך להפסד ענק של 960 מיליון שקל בשנת 2012 כולה. לדוחותיה הכספיים מצורפת הערת "עסק חי" מחשש לחדלות פירעון.

נציג רשות ני"ע: "לא מצאנו לנכון לדרוש בדיקות נוספות. יתכן שגיוס כספים עתידי ייעשה באמצעות תשקיף ואז ייחשפו פרטים רבים".

בסוף הדיון הצהיר בן משה מחוץ לאולם ביהמ"ש כי הגיע עם מסמכים של משרד רואי החשבון BDO זיו האפט שמוכיחים את בעלותו המלאה על חברת אקסטרה - שלטענתו תציג רווח של כ-1 מיליארד שקל בסיכום 2013.

מוטי בן משה: "אני עומד מאחורי כל מה שהצהרנו בבית המשפט ואני מתכוון ביחד עם אלשטיין לעמוד בכל ההתחייבויות העתידיות. אף אחד לא יכול להתווכו עם מה שהפקדנו. אמשיך בדרך הצנועה שלי ואמתין להכרעת ביהמ"ש. הייתי מוכן עם דוחות להציד לביהמ"ש, אך הוא לא דרש זאת".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  נוחי מיליונר self-made
  שוקי 15/12/2013 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 1
  נולד מולטימיליונר והפך למיליונר. שאפו
  סגור
 • 4.
  סליחה מי זה כספי?
  YL 15/12/2013 13:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כמו שנאמר במקורות דור הולך ודור בא המשמעות לגבי כספי יציאה לפנסיה הדור שהוא מקורב /ומשרתו נזרק אחר כבוד ל דפי ההיסטוריה וחלקם יזכר לא לחיוב
  סגור
 • 3.
  הימור שלי השופט יקבל הרבה שוחד מדנקנר (ל"ת)
  ff 15/12/2013 12:32
  הגב לתגובה זו
  1 4
  סגור
 • אתה עז מצח ורכלן מרושע ומוציא דיבה רעה (ל"ת)
  אזרח 15/12/2013 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • לפחות אני לא שרמוטה של דנקנר כמוך (ל"ת)
  ff 15/12/2013 14:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  לא מדובר בגורל אי די בי אלא בגורל של נוחי דנקנר ובעוול (ל"ת)
  ציון 15/12/2013 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אלשטיין קיבלתה 2דולרים מהרבי אחד להצלחתך והשני לנוחי
  ציון 15/12/2013 08:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוא זקוק יותר מימך ואתה לא עומד בניסיון ולא מבין את גודל השעה
  סגור