משרד הפנים מתכנן רפורמה משמעותית בתמ"א 38 - מה היא תכלול?

התכנית תעודד בניית דירות בהישג יד להשכרה, תרחיב את התחולה גם על מבנים שנבנו החל מ-1980 וכן תחיל אותה גם על מבנים שאינם למגורים
|
(3)
תמ"א 38 נחמיה תמרי רמת גן, צילום: יח"צ
משרד הפנים צפוי הורה לקדם שינויים משמעותיים בתמ"א 38 על בסיס עקרונות של התחדשות עירונית.

הנושא יובא לדיון כבר במועצה הארצית הקרובה שתתבקש להאריך את תוקפה של תמ"א 38 ולהרחיב את הוראות התכנית, במטרה לקדם ולתת מענה לשורה של נושאים, כגון: הקלה על רשויות מקומיות לבנות פרויקטים לדיור בשכירות - על ידי כך שיוגדלו זכויות הבניה לדיור בהשכרה, בשטחים שיועדו לצרכי ציבור, מקסום ניצול השטחים ועידוד השימושים ב"תת הקרקע", חיזוק מבני ציבור בפני רעידות אדמה ואפשרות להוספת ממ"ד גם במבנים שנבנו בין השנים 1980 ל- 1992, בכך תורחב התחולה של התמ"א כדי לעודד מיגון והוספה של ממ"דים גם במבנים ישנים יותר.

צוות שיוקם על ידי המועצה הארצית יגבש את השינויים ויביא אותם לאישור המועצה תוך 6 חודשים.

יורחב למבנים שאינם למגורים
בשנים האחרונות אמנם חלה עלייה ביישום תמ"א 38 לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, אולם הצורך בהאצת חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, כמו גם הצורך לשדרוג האזורים האורבניים התגבר. תמ"א 38 עדיין איננה מיושמת במבנים שאינם למגורים, מוצע להרחיב את התמריץ לחיזוק מבנים שאינם למגורים - לתמריץ אפקטיבי יותר מבחינה כלכלית.

בין השינויים שייבחנו: הארכת תמ"א 38 לתקופה נוספת של 5 שנים וביצוע שינויים בתמ"א שיקדמו שורה של נושאים לרבות עידוד חיזוק מבנים שאינם למגורים. תכנית המתאר החדשה תורמת להאצת הליכי התחדשות עירונית, ואחד הכלים להוספה של מאות ואלפי יחידות דיור להשכרה, הוא הקמת מנגנון של הרשויות המקומיות שיפעל כדי לקדם מגורים בהישג יד להשכרה - על שטחים המיועדים למוסדות ציבור על ידי הגדלת זכויות הבנייה בהם. יישום המנגנון יזרז את תהליכי האישור ויאפשר לייעל את תהליכי התכנון והרישוי כך שניתן יהיה להגדיל את ההיצע ולאפשר תוספת זכויות בנייה לבניית יחידות דיור להשכרה באותם השטחים.

שר הפנים, גלעד ארדן, אמר: "המפתח להורדת מחירי הדיור הוא בין היתר בהתחדשות עירונית מאסיבית שתוסיף אלפי יחידות דיור במרכזי הערים, תצמצם את הפגיעה בסביבה ותאפשר לאזרחים לשדרג את דירתם ולמגן אותה מפני טילים ורעידות אדמה."
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  רכבת תחתית תרחיב פוטנציאל של ערי הפריפריה .
  יהודה 29/01/2015 22:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפרוייקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38 .יהיו הרבה יותר כדאיים כלכלית , בנוסף לכל היתרונות האחרים .
  סגור
 • 2.
  רק בינוי פינוי בינוי מסיבי שכונתי בשכונות מצוקה ישנות
  אמיר 29/01/2015 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישנה את פני הערים והביקוש. פתרון לשכונות מצוקה, לביקושים הגדולים לדירות באזור המרכז והשפלה ופתרון לבעיות של חיזוק מבנים שאינן פותרות בעיות אלא יוצרות חדשות.
  סגור
 • 1.
  מתי יבינו כבר...
  ארז 27/01/2015 16:54
  הגב לתגובה זו
  5 3
  מתי יבינו כבר בכל משרדי הממשלה שהמחירים לא ירדו מסיבה אחת בלבד. כי הממשלה לא רוצה שהמחירים ירדו. כשבמרכיב העלות של דירה או נכס יש מע״מ, היטל השבחה, אגרות בניה, מס שבח ומס רכישה ולמדינה יש הכנסות של מעל 50% ממרכיב הדירה, אז שלא יבלבלו את המוח. יציפו את המדינה בקרקעות של עשרות אלפי יחידות, לא שזה יקרה אבל זה לא יעזור. שיורידו את המיסוי כך שכלל המיסים לא יעברו % 25 אז יהיה שינוי. זו תהיה הרפורמה הכי טובה ונכונה. עד אז- יהיה בחירות. אז שלא ימכרו לנו זיבולים.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות