הפראיירים פשוט מתחלפים יותר מהר

|
(10)

הפאניקה האחרונה שאחזה במשקיעים ברחבי העולם הגיעה כצפוי לישראל. ההערכות הן כי מתחילת השבוע, בחרו משקיעים בקרנות ישראליות בלבד להוציא משם הון מוערך של כ-3 מיליארד שקל. השווקים מתנהלים במהלך יום מסחר בתנודתיות חריפה מאוד, שבולטת בעיקר ברגע שאירוע מאקרו מוביל לשבר שמוביל מספר שחקנים גלובליים למכור סחורה ולייצר את הדחף לגל של ירידות ברחבי העולם.  

אחת הסיבות לכך שעוצמת גלי הירידות כיום הם גבוהים מאוד היא מכונות המסחר האוטומטיות. המכונות האוטומטיות הן מאוד רציונאליות, הן מקבלות החלטות מכירה וקנייה באלפית השנייה הודות לאלגוריתמים שונים ונוסחאות שכתבו בני אנוש. התגובה של המכונות הללו היא רציונאלית מידי, המכירה היא מכירה של סלים של ניירות ערך בהיקפים גדולים מאוד. זאת, ללא שום אבחנה בין השייכות של ניירות הערך – אם כולם מוכרים לדוגמה את מניית אפל, המכונות בדרך כלל יצטרפו קודם כל למוכרים בשל המגמה הנקודתית לטווח הקצר, ללא התייחסות לסיכוי שהחברה שווה יותר, שייתכן והירידות לא מוצדקות וכו'.

הבעיה העיקרית היא שכאמור, מספר גופים מוסדיים גלובליים המעוניינים בהקטנת חשיפה למניות יכולים לעורר גל ירידות עולמי, כאשר את הדלק מספקות מכונות המסחר שמריצות תהליך שהיה בעבר פרוס על פני חודשים של מסחר למהלך של יומיים עד שלושה. יתר הציבור מצטרף לפאניקה באיחור ומוכר בהפסד את אחזקותיו בקרנות נאמנות ,תיקי השקעות ,פוליסות חיסכון וכיוב'.

ציבור הלקוחות פונים אל היועצים בבנק, הפקידים לא עומדים מנגד וממליצים ללקוחות להיצמד למזומן המוכר והטוב, אולי פיקדון בריבית אפסית או בריחה לנכס סולידי אחר.

הפרדוקס במפולת האחרונה, כמו גם במפולות קודמות בשוק ההון המודרני, כפי שראינו מאז שנת 2009 הוא שמניות של חברות גדולות טובות וראויות סובלות ממימושים ערים בארץ ובעולם. זאת בזמן שמניות קטנות ופחות מוכרות נשארות מתחת לרדאר וסובלות פחות ממימושים בשל חוסר הפופולאריות שלהן.

אם מכווצים את התהליך הנוכחי שעובר שוק ההון העולמי, ניתן לראות כי השווקים כבר עכשיו מחפשים תחתית על מנת להציג התאוששות. בקצב הנוכחי של תהליכים בבורסות בעולם, לא נהיה מופתעים לראות מסכים ירוקים כבר לקראת סוף השבוע הנוכחי, הכסף המוסדי וגם הציבורי מתחיל לזרום ולייצב את הירידות הנ"ל. כמו תמיד, משקיעים לטווח ארוך צריכים להסתכל על הגרף השנתי ואף מעבר לכך, ולא להיצמד למסכים ביום אדום במיוחד שבו ניתן רק להפסיד, מי שנכנס לפאניקה הפסיד, עכשיו אנחנו נמצאים בתחתית שהיציאה ממנה תיערך שבועות ארוכים.

מה שהצית את הירידות לכאורה היו הבעיות הריאליות במספר משקים בעולם, עם כל הכבוד, הן היו סוג של תירוץ, הן לא התחילו אתמול. מחיר הכסף כיום הוא זול מאוד, בכל העולם בשל סביבת הריבית הנמוכה השוררת ברוב מוחלט של השווקים. כסף זול מחפש הזדמנויות השקעה וכאלה נפתחות למכביר במיוחד במצב שבו מניות רבות הגיעו למחירים מאוד נוחים. משקיעים לטווח ארוך יראו את הימים האחרונים כעוד וי קטן על הגרף, כפי שהשוק יצא בהצלחה ממימושים וירידות חריפים בהרבה מהנוכחי.

הכותב הוא יועץ אסטרטגי - כלכלי ומומחה שוק ההון ופינטק 

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  עוד אחד שחי מעמלות
  פיני 26/08/2015 18:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כמה אפשר לפמפם שהטווח הארוך הוא מלך ואין איפה ךלשים את הכסף. קצת הןגנות מקצעוית הבעיות בעולם קשות ביותר . הדפסה אף פעם לא הצליחו ולא יצליחו אלה יביאו אינפלציה ומחיקת חוב.
  סגור
 • 9.
  עוד אחד שחי מעמלות
  פיני 26/08/2015 18:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כמה אפשר לפמפם שהטווח הארוך הוא מלך ואין איפה ךלשים את הכסף. קצת הןגנות מקצעוית הבעיות בעולם קשות ביותר . הדפסה אף פעם לא הצליחו ולא יצליחו אלה יביאו אינפלציה ומחיקת חוב.
  סגור
 • 8.
  בעוד שנה מהיום השוק ירד 30%-40%
  יאיר 26/08/2015 16:12
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ואז נראה את הכותב אוכל את הכובע, ואת כל מי שמכר אתמול בפניקה, שמח ומבסוט.
  סגור
 • 7.
  לייק!! (ל"ת)
  עידן 26/08/2015 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  לייק!! (ל"ת)
  עידן 26/08/2015 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 5.
  בורסה
  ותיק 26/08/2015 09:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הכון שאין היום אלטרנטיבה פיננסית לשוק במניות, אבל צריך לקחת בחשבון עליות של 6 שנים, כך שגל ירידות יכול להימשך גם שנה . להשקעה לתווך ארוך רצוי להתחיל מרמות נמוכות ככל האפשר .
  סגור
 • 4.
  אהלן גילוש
  כרוביאל 26/08/2015 00:29
  הגב לתגובה זו
  4 2
  כיף לראות קול שפוי בתוך הפאניקה. אנשים, תסתכלו רחוק ולא עד קצה האף
  סגור
 • 3.
  לדחוף נדל"ן (גם באלימות!) לפראיירים הפחדנים...
  קליפ 25/08/2015 21:27
  הגב לתגובה זו
  1 2
  כחלון ירסק אותם במיסים על מיסים ועוד גזרות. מסכנים המטומטמים. מה רע להם בריבית 0 עכוז???
  סגור
 • 2.
  מאיפה הוא צץ פתאום??? (ל"ת)
  ש 25/08/2015 21:06
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 1.
  אהבתי (ל"ת)
  משקיע לטווח ארוך 25/08/2015 20:50
  הגב לתגובה זו
  3 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות