כלכלנים: "הצעד של שוויץ, עליית מדרגה במלחמת המטבעות" - לאן יזרום הכסף?

ברקע לצעד המפתיע של הבנק המרכזי בשוויץ והסערה בשוקי המט"ח והמניות, Bizportal שוחח עם כלכלנים ומנהלי השקעות
 |  (2)
השווקים סוערים
הבנק המרכזי בשוויץ הודיע במפתיע על ביטול שער התקרה לפרנק מול האירו שעמד על 1.2 פרנק ובכך סיים 3 שנים בהן נקט במדיניות זו. באותה הזדמנות הבנק גם הפחית את הריבית למינוס 0.75% וזאת כנראה בניסיון למתן את תגובת השווקים. הבורסה בשוויץ ממש מתרסקת כעת - לכתבה המלאה

מחלקת המאקרו של פסגות: "ייתכן והרקע להודעה זו היה העובדה שהתשואה על אג"ח שוויצרי ל-10 שנים היא הנמוכה בעולם ועומדת על 0.13%, מה שעשוי להיתפס על ידי הבנק המרכזי כהתפתחות של בועה בשוק האג"ח הממשלתי. הפסקת הדפסת הכסף על מנת לגונן על שער המטבע עשויה להפחית את הביקוש לאג"ח שוויצרי".

עוד אומרים בפסגות כי "לפי הבנק המרכזי בשוויץ, התנאים החדשים בהם הדולר חזק וצפוי להמשיך להתחזק, מצדיקים הפסקה של מדיניות שער הרצפה. "במילים אחרות, הבנק השוויצרי מסתכל על שער החליפין מול הסל ולא רק מול האירו".

"לטענת הבנק, שער הרצפה הגן על הכלכלה ואפשר לחברות במשק להתאים את עצמן למצב בו הפרנק הוא מטבע חזק יותר. להערכתם, תהליך ההתאמה של המשק עבר בהצלחה והצורך בתמיכת הבנק המרכזי פחת. יחד עם זאת, לא בטוח שהם התכוונו לפרנק חזק יותר ב-27%".

עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי באפסילון: "נראה שהצעד של הבנק המרכזי בשוויץ מסמן עליית מדרגה במלחמת המטבעות העולמית. אני מעריך שבזמן הקרוב נמשיך ונראה היחלשות של המטבעות האירופאיים לאור הציפייה שהבנקים המרכזיים יציגו צעדים אגרסיביים להחלשת המטבעות. אחת התוצאות של הצעדים הללו תהיה ירידת תשואות בשוק בארה"ב שימשיך וייהנה מהסטה רבה יותר של כספים לאור התשואות השליליות באירופה".

מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי של UBS , אמר: "המהלך של הבנק המרכזי של שוויץ הגיע כהפתעה גמורה. הפרנק השוויצרי נסחר כעת מול הדולר ברמה זהה לזו שנרשמה לפני חצי שנה והאג"ח השוויצרי נסחר כעת ברמות של אוקטובר 2014. למהלך תהיה השפעה שלילית גדולה על הכלכלה השוויצרית – האינפלציה צפויה לעלות לרמה של 0.9% וצפוי להירשם קיטון של כ-5 מיליארד פרנק שוויצרי ביצוא, דבר שיפחית את התוצר של המדינה ב-0.7%. הפרנק השוויצרי מוערך ביתר".

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל: "יתרות המט"ח של שוויץ היוו כמעט 80% מהתוצר ופעולת הפחתת הריבית שנעשתה יחד עם ביטול הרצפה נועדה למנוע המשך עלייה ביתרות המט"ח והמחיר הגלום בכך. שוויץ היא לא הראשונה לנקוט בצעד שכזה, שבדיה הורידה את הריבית ל-0.75%-, זה ללא ספק הזניק את מחירי הנדל"ן במדינה. לא נראה משבר במדינה, הכלכלה הריאלית אוהבת ריבית נמוכה.

קליין טוען שמדובר בצעד נבון – "אני מתנגד לרסנים מלאכותיים, אם כסף יתחיל לצאת משוויץ אז זה יעזור לייצוא, סביר להניח שנראה פיחות, אני מאמין שהריבית הנמוכה תגרום לעליית מחירי הנדל"ן במדינה". לגבי המשק הישראלי, קליין טוען שאי אפשר לשלול על הסף הורדת ריבית נוספת בהמשך, אולם לדבריו לא נראה שהמצב אצלנו כל כך קיצוני שמצדיק צעד שכזה.

אלכס ז'בז'ינסקי ממיטב דש: "ראשית, ריבית שלילית של 0.75% היא תקדים שפותח דלת גם לאירופה לפעול לפי מדיניות מוניטרית כזו. יש כרגע אובר-שוטינג בשוק של הפרנק מול האירו, אך הפרנק ייחלש בסוף. מה שמפתיע זה שהמהלך נעשה לפני ה-QE באירופה ב-22 לחודש, הם למעשה פותחים דלת – אם יברחו מהאירו, הפרנק עשוי להתחזק מאוד, השוויצרים לא ציפו לראות כזו עלייה בשער המטבע. התחזקות של 15% עשויה להוביל לפגיעה חמורה בכלכלה, אך אני מאמין שהפרנק ייחלש ונראה התחזקות בשיעור של עד 4%-5%. העיתוי לא היה כל כך מוצלח למהלך שכזה, בתקופה בה משקיעים מחפשים השקעה בטוחה".תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אני יודע לאן הוא לא יזרום . יש ביצה בתלאביב . (ל"ת)
  בא 15/01/2015 16:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  המטבע מתחזק ב-14% , הפעולה נכשלה. (ל"ת)
  ררר 15/01/2015 15:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור