5 סיבות לפיהן ה-ECB צריך לחכות עם הורדת הריבית

לקובעי המדיניות של הבנק המרכזי האירופי יש המון סיבות לחכות עד ספטמבר לפני שהם מקבלים החלטה מחייבת כגון הורדת ריבית; הנה הבולטות שבהן
|
דראגי, צילום: gettyimages

לקובעי המדיניות של הבנק המרכזי האירופי יש המון סיבות לחכות עד ספטמבר לפני שהם מקבלים החלטה מחייבת כגון הורדת ריבית.

לקראת פגישתם היום (ד'), אמרו חברי המועצה כי במידת הצורך, קיימים אמצעי תמיכה נוספים כדי לשפר את הכלכלה החולה בגוש היורו, במה שמסתמן כיישור קו עם מספר הקלות שנראו לאחרונה ברחבי העולם.

נשיא ה-ECB, מריו דראגי, עשוי להתפתות ולהציג חבילה של שינויים כבר ביום חמישי הקרוב, כאשר הלך הרוח בשווקים מתמחר כיום סיכוי של 30% בערך להורדה של 10 נקודת בסיס בשיעור הריבית.

עם זאת, רוב הכלכלנים צופים כי ה-ECB יתאים תחילה את "שפת המדיניות" שלו וירמוז על ריביות נמוכות יותר, לפני שיעברו לדון בכך בישיבה בספטמבר שעשויה להוביל הן להורדת ריבית והן לצעדים כמו חידוש הרכישות. הנה הסיבות לפיהן אולי כדאי לבנק המרכזי של אירופה לחכות עם הרמיזה על כיוון עד אחרי הקיץ.

1. המתנה לפדרל ריזרב
מקבילו של ה-ECB בארצות הברית נראה נחוש בדעתו להוריד את הריבית ברבע אחוז בשבוע הבא, במה שמסתמן כהורדת ריבית ראשונה מזה למעלה מעשור. אם הפד' יפתיע בצעד אגרסיבי או יסמל על תחילת מחזור ההקלות, גוש האירו יוכל להעריך את צעדיו בהתאם. אולי כדאי לחכות ולראות מה קובעי המדיניות בארה"ב עושים כדי לנסח תגובה, במיוחד מכיוון שכרגע ל-ECB יש פחות מקום לתמרון.

2. נתונים כלכליים
נתוני מפתח הממחישים את מצב כלכלת גוש האירו אמורים להיחשף לאחר ישיבת ה-ECB ביולי, כולל נתוני הצמיחה ברבעון השני וקריאות אינפלציה חדשות. בעוד שלקובעי המדיניות בדרך כלל יש גישה לסטטיסטיקה יותר פרטנית מאשר למשתתפים בשוק הפיננסי, כל מידע נוסף על משך ההאטה בהובלת התעשייה באזור עשוי להועיל בכיול תגובה - במיוחד עם נתונים עדכניים יותר המראים תמונה מעורבת.

3. תחזיות חדשות
ה-ECB נוטה להכריז על שינויי מדיניות גדולים כאשר הוא חושף תחזיות כלכליות חדשות, שכן התחזית המתוקנת תומכת ברציונל להוסיף או להקטין גירוי. העדכון הבא צפוי בספטמבר.

הסבב הקודם ביוני, צפה אינפלציה של 1.3% בממוצע השנה ושל 1.6% בלבד בשנת 2021, אך עם זאת הניח צמיחת מחירים מעט חזקה יותר ברבעון השני מזו שהתרחשה בסופו של דבר. לכן יתכן שיבצע עדכונים של התחזיות.

4. ציפיות השוק
בעוד שקובעי המדיניות אומרים כי הם לא פועלים על מנת לספק את ציפיות השוק, קשה להתעלם מהן לחלוטין.

המשקיעים לא מתמחרים לגמרי הורדת ריבית של 10 נקודות בסיס עד ספטמבר, ומעבר מוקדם יכול לאותת על מצב כלכלי גרוע ממה שרואים כיום. כמה מפקידי ה-ECB כבר סיווגו את משתתפי השוק כפסימיים מדי בישיבת החודש שעבר, והם עשויים לרצות להימנע מציור השקפה שלילית מדי.

5. מורכבות החבילה
לבסוף, הצעדים שעליהם סביר להניח כי ה-ECB יודיע, ידרשו בחינה מדוקדקת כיצד ליישמם. מרבית האנליסטים טוענים כי הורדת הריבית על פקדונות הבנקים לשיעור נמוך יותר - שכבר עומדת על מינוס 0.4% - תדרוש מנגנון שיפטור חלק מפקדונות הבנקים מהריבית החדשה. ישנן הרבה דרכים שונות ליצירת שכבות של עתודות. עד כה, קובעי המדיניות לא הביעו העדפות.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות