הדברים שחשוב לבדוק כשמחפשים רכב חדש

 | 
vehicle, צילום: pexels
מאות אלפי מכוניות חדשות עולות על כבישי ישראל מדי שנה, רבות מהן נעות בטווח מחירי הרכבים המשפחתיים.
כאשר קיים מחיר ממוצע בשוק לרכב משפחתי עם חמש דלתות ועלויות האחזקה יחסית זהות, חשוב להבין אלו מאפיינים נוספים יבטיחו שהעלות תביא לתועלת הגבוהה ביותר.
אספנו עבורכם מספר נושאים, שייסעו לכם בחיפוש אחר רכב חדש לרכישה.
עלות מול תועלת
הצבע בוהק והמותג קורץ, הפרסום מבטיח ביצועים מרשימים, הסגנון החיצוני בהחלט מוצא חן, אך האם אותו רכב חדש הוא זה שיביא לתועלת הגבוהה ביותר ביחס לעלות?
על מנת לבחון מאפיין זה חשוב להתייחס למספר נתונים:
המאפיין הראשון מתייחס לצריכת הדלק, אחד מסעיפי ההחזקה השוטפת המשמעותיים ביותר.
כאשר מחפשים רכב חדש חשוב לברר לגבי מידע בנוגע לצריכת הדלק הממוצעת של הרכב (כלומר צריכת הדלק, המתייחסת לנסיעה משולבת בין לנסיעה בעיר לנסיעה בין עירונית
מאפיין שני, מתייחס למאפייני השימוש שמשפיעים על צריכת הדלק:
כיום, רכבים חדשים רבים משווקים עם מגדישי טורבו, אשר מאפשרים צריכת דלק מבוקרת ותורמים בכך לזיהום אוויר מופחת.
כאשר מדובר ברכבים, אשר עתידים לנוע בכבישים מהירים ובתדירות גבוהה, הרי שמדובר על חיסכון של ממש בעלויות ההחזקה והתפעול של הרכב.
מאפיין שימוש נוסף נוגע לאורך החיים של בעלי הרכב:
האם נהוג לצאת לטיולים משפחתיים בתדירות גבוהה ? האם נהוג לנוע בדרכי עפר, או שמא עיקר התנועה נעשית בעיר והנסיעות בדרך כלל ממוקדות וקצרות.
בשני המקרים מדובר על שתי קטגוריות רכבים שונות שיכולות להוזיל באופן משמעותי את עלויות השימוש ולהביא לתועלת גבוהה.
ההמלצה שלנו: התאימו את הרכב לשימוש העיקרי שלכם ותוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים בשנת שימוש אחת.
ירידת ערך שנתית
רכבי יד ראשונה סופגים את ירידת הערך הגבוהה ביותר, כעשרים אחוזים בשנה הראשונה ולאחר מכן ירידה של עוד חמישה עשר אחוזים וכן הלאה. ישנם רכבים, אשר יספגו ירידת ערך ממשית בשנה- שנתיים הראשונות "על הכביש" אך ירידת ערך זו תבלם בשנים שלאחר מכן. את המידע הזה ניתן לקבל בלוחות להשוואת מחירי רכב יד שניה באינטרנט. מלבד החיסכון הכספי המתמשך בבלימת ירידת הערך, הרי שמדובר ברכב שקל יותר למכור אותו לאחר מכן בשוק החופשי. הנושא השני מתייחס לערך הגרט כלומר מה יהיה ערכו של הרכב בשנת הירידה מהכביש, רכבים רבים שומרים על ערך יפה ומכירתם יכולה להוות מקפצה לרכישת הרכב הבא.
איך ניתן לדעת מתי משתלם לרכוש רכב על פי ירידת ערך שנתית ממוצעת?
במקרה זה, חשוב להבין מהו משך הזמן שהרכב ישרת אתכם, אם מדובר על פרק זמן קצר יחסית של שנים בודדות, הרי שעבורכם נתון זה משמעותי וכדאי יהיה לבחור ברכב אשר יספוג ירידת ערך מתונה.
אם תכננתם לרכוש  את הרכב ולהנות ממנו לפרק זמן של כעשור, הרי שעבורכם סעיף ירידת הערך זניח.
סחיר או לא סחיר?
אחד השווקים הערים ביותר בישראל הינו שוק רכבי יד שניה ודווקא הדגמים שלא מזוהים עם ציי הרכב הגדולים זוכים לעדנה. לכן בטרם בחירת רכב חדש, כדאי לבחון האם בבוא העת כשתרצו להעמיד אותו למכירה, תוכלו לקבל עליו מחיר הקרוב למחיר המחירון או אף גבוה ממנו (בהתאם לתקינות המכנית, לאבזור, מד אוץ והמרחק שהרכב גמע). רכבים אשר נשמרה לגביהם היסטוריית הטיפולים, וניתן למצוא עליהם מידע במוסכים הרשמיים ידועים כרכבים סחירים יותר. דגמי ספורט מיוחדים או מהדורות מוגבלות יזכו אף הם להתעניינות גבוהה.
רכבים שנתפשים כאמינים בעיני הצרכן נותנים "יותר" בפחות כסף, ייהנו מרמת סחירות גבוהה.
עלויות תפעול ואחזקה  (מוסכים, ביטוח)
עלות הרכב היא אומנם הסכום הגבוה ביותר שתשלמו עליו, אך גם העלויות השוטפות לוקחות חלק נכבד מעוגת התקציב.
צריכת דלק חודשית ממוצעת נעה בין אלף שקלים לאלף וחמש מאות שקלים.
טיפול מקיף תקופתי לרכב (לאחר תקופת האחריות או לאחר מעבר מסכת הקילומטרים, הנמצאים תחת אחריות יצרן) עומדת על כמה אלפי שקלים.
החלפת רכיבים כמו: אגזוז, משאבת מים, רדיאטור, מנוע ואפילו גיר מתחילה מכמה מאות שקלים ועלולה להגיע גם לעשרת אלפים שקלים תלוי בסוג הרכיב ובנזק שנגרם לו.
כל זאת עוד לפני שהזכרנו את נושא התחזוקה, שמן מנוע, רחיצת הרכב ותוספות.
מעבר לכך, לכל רכב נדרש ביטוח חובה, שהוא כשמו – חובה, אליו יצטרף ביטוח מקיף או צד ג', כאשר גם בהם תוכלו להמות מהנחות שונות לפי סוג הפוליסה אותה בחרתם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה