שר האוצר כחלון בוחן הורדת מסים - הנגידה פלוג מתנגדת: "זה לא יהיה נכון"

קרנית פלוג נגידת בנק ישראל על עודפי גביית המסים במשק, על ההתערבות בשוק וגם - מתייחסת לביטקוין
 |  (33)
קרנית פלוג ומשה כחלון, צילום: יצחק הררי, אלעד מלכה
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, צפויה לקבל היום בוושינגטון את פרס הנגיד המצטיין, וזאת בסיכום של 4 שנות כהונה. על רקע הערכות שמגיעות מכיוון מסדרונות האוצר על הכוונה להוריד מסים (בהם מס חברות) הודות לעודפי גבייה, בעת ביקורה בניו יורק פלוג התייחסה לעניין, להמשך ההתערבות בשוק המט"ח וגם לאיומי המטבעות הדיגיטליים.
פלוג אמרה הבוקר מוושינגטון: "חשוב לבחון מבחינה מקצועית על בסיס הנתונים עד כמה העודף שאנו רואים בגביית המסים נובע מאירועים חד פעמיים שבגינם יותר סביר להוריד את החוב וצריך להבין את התמונה התקציבית לשנים הבאות. בסופו של דבר כאשר אנו קובעים את שיעור המסים יש חשיבות רבה ליציבות של שיעורי המס ולכן ההחלטות באופן כללי צריכות להתקבל לא רק לשנה הבאה אלא גם לקראת השנים קדימה".
נזכיר כי הזינוק בהכנסות השנה נובע מגבייה חד פעמית ענקית ממכירת חברות (כמו: כתר, מובילאי ועוד) והפרשות לדיווידנד של חברות "ארנק" (בחודש ספטמבר). "ככל שהגבייה המוגברת נובעת מאירועים חד פעמיים, אני חושבת שלעשות פעולות לטווח הארוך לא יהיה נכון", אמרה פלוג. נציין כי לפי הערכות, האוצר צופה עודף גבייה קטן יחסית שבין 1 ל-2 מיליארד שקל בשנת 2018 בגין קבלת הכנסות נוספות ממכירת מובילאיי, מכירת חלק מבנק הפועלים וחלק נוסף ממאגר תמר. 
האם בנק ישראל חזר להתערב במט"ח?
"המדיניות שלנו לא השתנתה, לאורך זמן אנו מגיבים לשער החליפין. צריך לזכור שהמדיניות של חלק מהבנקים המרכזיים בעולם ממשיכה להיות מאד מאד מרחיבה - מה שמשפיע ויוצר לחצים בשוק המט"ח. גם באירופה וגם ביפן נמשכת מדיניות מרחיבה עם ריביות שליליות".
בנק ישראל צריך לפקח על הביטקון?
"זה נושא שנמצא מזה זמן בבחינה, ואינו קשור לעניין שער החליפין שלנו. הנושא של מטבעות דיגיטלים נמצא בבחינה של בנקים מרכזיים רבים וגם אנחנו בוחנים את הנושא את זה".
איפה עומדת העמדה של בנק ישראל בעניין מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד? 
"העמדה תיקבע לאחר בחינה מעמיקה של הנושא. הנטייה שלנו היא לאשר (את המיזוג) אבל הנושא נמצא עדיין בבדיקה".
"צריכים להיות מוכנים לכל שוק"
בראיון לריצ'ארד קווסט מ-CNN בסוף השבוע האחרון פלוג התייחסה לאפשרות של זעזוע כלכלי בשוק המקומי על רקע ביטול הסכם הגרעין עם אירן, לאתגרים העומדים בפני הכלכלה הישראלית, ועל החשש שהביע שר האוצר הגרמני וולפגנג שוובלה בשבוע שעבר בנוגע לשווקים. בשורה התחתונה, פלוג אומרת כי ישראל מוכנה לזעזועים כלכליים ומתמקדת בצמיחה כוללת.
"בתור מקבלי החלטות תמיד אנו צריכים לדאוג ולמעשה להכין את עצמנו לכל שוק שלא יבוא בעתיד", אמרה פלוג בהתייחס לדברים שאמר שוובלה בראיון פרישה שנתן בשבוע שעבר. נזכיר כי שוובלה הביע חשש מיצירת בועות חדשות בכלכלה העולמית כתוצאה מהזרמת הבנקים המרכזיים טריליוני דולרים לשוק. "אם בונים חוסן במתכון של חוב נמוך, הון גבוה, נזילות גבוהה ורזרבות גבוהות - אני חושבת שאפשר לעמוד בכל שוק שלא יבוא".
פלוג התייחסה לזעזוע אפשרי בכלכלה הישראלית על רקע האפשרות לביטול הסכם הגרעין עם אירן, ואמרה: "בשכונה בה אנו חיים אנו צריכים להיות מוכנים לכל שוק, חווינו הרבה כאלה. אני חושבת שהכלכלה הישראלית הוכיחה עמידות הודות לגורמים שהזכרתי, ואנו ממשיכים להפגין עמידות".
מה הדאגה העיקרית של בנק ישראל?
"הדאגה העיקרית שלי היא איך אנו מכינים את המערכת הכלכלית לצמיחה כוללת, עמידה לטווח הארוך. אנו צריכים לעשות יותר על מנת להבטיח את. אנו מציגים צמיחה, האבטלה נמוכה מאד, יותר אנשים נכנסים לשוק העבודה, אך עדיין יש לנו פער גדול בכל הנוגע למיומנות (בשוק העבודה) ואלו משתקפים בפערים בשכר ולכן אני חושבת שעלינו לעשות יותר על מנת לספק לאנשים את ההכשרה הנכונה כדי להבטיח שהם יוכלו להשיג תעסוקה בשכר גבוה, וזה להערכתי המפתח לצמיחה כוללת. בהינתן שהכלכלה מתקדמת היטב, למעשה אני חושבת שזה הזמן לוודא שגם העתיד יהיה מבטיח".
 
תגובות לכתבה(33):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 28.
  גברת פלוג צריכה להיות שרת האוצר הבאה
  אירנה ג. 19/10/2017 00:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הצעדים הפופוליסטיים ששר האוצר מציע ינחיתו אותנו עשרים שנה אחורה . זהירות !!!
  סגור
 • 27.
  לא להוריד סתם יש לבצע רפורמה
  kumove 15/10/2017 19:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנוי במבנה ושיעורי מס סתם עושה בלגן יש לבטל מסים שיוצרים ביורוקרטיה במיותרת יש להפחית מסים ואגרות דרקוניות כמו אגרת חברות שאין לו כל קשר לשרות שניתנה ותשלומים על כל מימי שרותים שניתנים חינם במקומות אחרים בעולם
  סגור
 • 26.
  כל הכבוד לכחלון הכסף חוזר לציבור
  בן ציון 15/10/2017 17:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כחלון דואג ועובד למען,זוגות צעירים ומעמד הבניים,לוקח מס מבעלי ממון כאלה שלא ממוסים כמו משקיעי נדלן,ומוריד מס למעמד הבניים.
  סגור
 • 25.
  חשוב להוריד מיסים אבל מס לאספני דירות
  מיטל 15/10/2017 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יעבור מחדש ,אין להתפשר עם אספני דירות. שמשתכרים 46,000 בחודש,שנים הם עשקו את הציבור ואת הקופה הציבורית ,כמו שאני עצמאית משלמת מס כחוק ,למה להם יש מעין התעלמות מה עשרות אלפי שקלים זו לא הכנסה זה יותר מכניס מהרבה עסקים ובטח משלי.
  סגור
 • גם "אספני" דירות משלמים מס כחוק. לא רק את.
  שי 15/10/2017 17:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להזכיר לך שמי שאת מגדירה אספן דירות הוא אחד/ת שקנה או קנתה את הדירה הנוספת מכסף הנטו שלו או שלה, כלומר מכסף שכבר שולם עליו מס. בדיוק כמו שאת משלמת מס על הכנסתך ממשכורת גם הם שילמו מס וממה שנשאר חסכו וקנו דירה נוספת. הרי לא מדובר ב"אספני" דירות שהם חברות
  סגור
 • 24.
  סתם זריקת כסף
  אורן 15/10/2017 14:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה שאהבתי מהכתבה שהנגידה מקבלת פרס הצטיינות!!! על חוסר מעש כנראה.אז עדיף שיציעו לה ג'וב בבנק העולמי ולהביא לכאן מישהו מוכשר באמת.
  סגור
 • 23.
  סביר יותר להגיד שהוא התחלק על השכל. תוריד מס בורסה (ל"ת)
  הוא מחלק 15/10/2017 13:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 22.
  היא תמיד מתנגדת להורדת מס והוא צריך לשחד את הבוחרים
  פלוג 15/10/2017 12:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הוא לא מאמין למזלו הטוב נפל על ביבי השרדן בתקופה קשה ולכן ביבי לא מעיף אותו וכחלון מנצל את המצב להנחיל את תורתה של יחימוביץ. פלוג זכתה כי כל המועמדים הזכרים הטרידו מינית . אז זה מה שיש קצת מכלום וקצת משום דבר.
  סגור
 • 21.
  הורדת המס על הבורסה מ 25 ל 10
  מ 15/10/2017 12:15
  הגב לתגובה זו
  12 0
  כרגע הצדינה בקושי רואה כסף מהמס ההזוי הזה. הורדת המס ל 10 אחוז תביא לבלימת עליית מחירי הדירות. מרגע שהמס 25 אחוז המחזורים שהיו במליארדים בבורסה ירדו למאות מליונים בודדיים. כולם ברחו מהבורסה וקנו דירות. רק הורדה ל 10 אחוז תביא באמת לשינוי. יש מחקר בינלאומי שהורדת המס ל 10 אחוזים הוא המלב האופטימלי עבור כולם.
  סגור
 • שר אוצר שמעלה מיסים בדליים ו ומוריד מיסים בכפיות.
  בן אהרון 15/10/2017 13:18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אבל בשורה תחתונה בונים פחות דירות כי לא הגיעו הקונים במקום המשקיעים אז בונים פחות. ואם יהיו פחות דירות להשכרה, זה לא מעניין אף אחד. שכולם ילכו לקנות דירות משר האוצר בהגרלות, לא צריך דירות להשכרה ובינתיים יגורו אצל ההורים או שיסתדרו איך שהוא.
  סגור
 • טען עוד
 • 20.
  הנגידה אוהבת ללכת על בטוח. העלאת גיל פרישה והעלאת מיסים
  ללכת על בטוח 15/10/2017 11:32
  הגב לתגובה זו
  8 0
  זאת המנטרה שלה כל הזמן. אין חשיבה קצת מחוץ לקופסא, והפחד אוכל אותה כל הזמן. לדעתי היא לא נגידה יצירתית, אלא הליכה בתלם, לא לכאן ולא לכאן. כמו שטיינפלוץ בזמנו. רק להכביד על הציבור. אוי ואבוי אם היתה שרת אוצר. לחם עם מרגרינה בקושי היינו אוכלים. מנהלים את המדינה אנשים בינוניים מאד. איפה ברונו ז"ל, חב"ש , פרנקל ועוד , שהיו מצוינים. ביבי צדק בקשר אליה כשהיסס למנות אותה.
  סגור
 • 19.
  הזדמנות פז לתיקון לקויים ועוולות
  גזבר 15/10/2017 11:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אם יש עודף כסף מגבייה , זאת ההזדמנות פז להשקיע יותר בחינוך , בריאות , כבישים מסוכנים , קשישים , נכים וניצולי שואה , ובכל עניין חשוב שהמדינה טוענת תמיד שאין לה כסף לתקן לשפר ולהשקיע . ואולי זה יהיה צעד קטן להחזיר את מדינת ההייטק הנחשבת בעולם מהמקום האחרון שלה ב OECD באיכות החיים וברווחת האזרחים . במקום זה מתחיל שוב כחלון הדמגוג , נער המעברה לשעבר , בפוליטיקה מלוכלכת אולי יש בו או בקרובים לו גם שחיתות כמו אצל ביבי . צריך לבדוק !
  סגור
 • 18.
  לאחר בזיון הדולר שלה לא הייתי במקומה נותן עצה (ל"ת)
  בן 15/10/2017 11:02
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 17.
  לשר האוצר יש ניגוד אינטרסים לכאורה. הוא מנסה להיבחר שוב
  בן אהרון 15/10/2017 10:29
  הגב לתגובה זו
  6 2
  את מסע הבחירות שלו הוא ממן לכאורה במתנות לציבור מקופת המדינה. ובציבור יש רבים שמאמינים למה שהוא אומר. בסוף כולנו נשלם את המחיר, כמו תמיד, החלשים ישלמו יותר, אין חדש תחת השמש.
  סגור
 • הוא יבחר שוב עם 30 מנדטים
  בן משה 15/10/2017 17:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  2 מליון אזרחים ,חיילים וזוגות צעירים . ייבחרו בכחלון ,ששבר לכם את קרטל הדיור. הבועה התפוצצה ,ומחוסרי דיור זוכים להנחה. ממוצעת ,500 אלף שקל במחיר הדירה . תמשיכו לפמפם תגובות נגד,ואנחנו נמשיך לרכוש דירה במחיר מוזל ,ונייבש את השוק הפרטי.
  סגור
 • 16.
  נגדיה מצטיינת ?
  קליקה עלובה 15/10/2017 10:26
  הגב לתגובה זו
  8 4
  מצטיינת במה?אינפלציה שלילית,דולר בשפל,בועה בדיור. ציון 0 אבל בקליקות שם אחד מחלק לשני פרסים. חוצפה אפילו לנסוע לשם
  סגור
 • 15.
  הורדת מס רווחי הון הוא צעד מתבקש
  dw 15/10/2017 10:18
  הגב לתגובה זו
  14 0
  הורדה של מס רווחי הון, מ 25% חזרה ל 20% (שזה גובה המס שהיה עד לפני כמה שנים) עשוי להיות צעד נכון, שיביא למספר תועלות: 1. המשמעות התקציבית לאוצר המדינה עשויה להיות אפסית, שכן הדבר יעודד השקעות ולכן גם אם המס באחוזים יהא נמוך יותר הרי שהודות ליותר עסקאות סך תקבולי המס שהמדינה תראה יעלה 2. המהלך יעודד שינוי טעמי השקעה של משקיעים, ובפרט אספני נדלן, שיותר יסכימו למכור דירה 3 ולנייד הונם לשוק ההון 3. תוספת ההיצע מצד אספני הנדלן תוריד את הלחץ מעל הנגידה להלעלות את הריבית כך שזה כדאי לנגידה ומאחר ותוספת ההיצע תתרום לירידה במחירי הדיור זה יהיה טוב גם לכחלון. בקיצור - כולם מרוויחים מהורדת המס על רווחי הון. למותר לציין שזו תהיה הידיעה הכי חשובה לקוראי ביזפורטל השנה, כך שגם לביזפורטל זה כדאי :-)
  סגור
 • כל כך הגיוני שאין לזה סיכוי להתרחש
  מני 15/10/2017 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  וחוץ מזה קודם צריך להקים בורסה / שוק הון בישראל. המצב הנוכחי הוא שאין בורסה בישראל כי הקודמת מתה לפני כמה שנים. כל המשקיעים הישראלים כבר מזמן בחו"ל.
  סגור
 • 14.
  פרס על מה ? לא היה כלום ולא יהיה כלום .פספסוס גדול (ל"ת)
  מרי 15/10/2017 10:07
  הגב לתגובה זו
  11 2
  סגור
 • 13.
  פרס על מה?
  איציק 15/10/2017 10:07
  הגב לתגובה זו
  10 3
  על ניפוח בועת נדלן?
  סגור
 • 12.
  רק לי זה מזכיר
  י 15/10/2017 09:44
  הגב לתגובה זו
  8 0
  כשארידור הוריד את המיסים על טלוויזיות מ150 אחוז ל100 אחוז המפלגה הבולשביקית יצאה בפירסןם "ארידור מחלק טלוויזיות"! כיום המיסים שאנו משלמים הם מופרזים ןמגוחכים הורדת מיסוי על יבוא, על חברות ןעל יחידים ביחד עם העלאת שכר המינימום תביא לצמיחה ותקטין את הר הדולרים שיש לנו אבל הפוליטקאים מעדיפים שהכסף ישאר אצלם כדי שיוכלו לחלק אותו למקרורבים ...
  סגור
 • 11.
  המשה כשלון מנהל כלכלת בחירות כדע שלא ימחק בבחירות
  שמטוב 15/10/2017 09:28
  הגב לתגובה זו
  3 8
  לאחר כשלונו להוריד את מחירי הדיור. במקום ירידת מחירי דיוק הוא מפיץ סיפורי סבתא על ירידות עתידיות (ובכלל גורם בלגן גלכלי ונזקים). אז עכשיו הוא מנסה לשחד בוחרים שישכחו את נזקיו.
  סגור
 • 10.
  מזל שהנגידה היא מינוי מיקצועי ולא פוליטי.
  בן אהרון 15/10/2017 09:22
  הגב לתגובה זו
  7 8
  אומרת דברים כל כך פשוטים וברורים לאוזן של כל כלכלן מתחיל.
  סגור
 • 9.
  רוב הציבור לא מבין דבר ולא מתעניין והפוליטיקאים חוגגים.
  בן אהרון 15/10/2017 09:20
  הגב לתגובה זו
  4 4
  שר אוצר שנותן החלטות הזויות, שמציג צמצום הבנייה כהישג, וציבור שמריע אחריו בחוסר הבנה מוחלט, סוג של ״בגדי מלך החדשים״.
  סגור
 • 8.
  אשה חכמה
  יוסי 15/10/2017 09:16
  הגב לתגובה זו
  3 7
  לשם שינוי, תענוג לשמוע קול שפוי, חכם ולא מתלהם שבא מתוך המערכת השלטונית המסואבת שלנו. מי יתן וקרנית פלוג תמשיך עוד הרבה שנים בתפקידה ותשמור עלינו מפני פוליטיקאים קצרי ראות
  סגור
 • 7.
  מה שברור לכל כלכלן לא ברור לפוליטיקאי, במיוחד שר האוצר. (ל"ת)
  בן אהרון 15/10/2017 09:05
  הגב לתגובה זו
  2 6
  סגור
 • 6.
  פלופ לא מסוגלת מול הספקולנטים בדולר-צריכה עזרה (ל"ת)
  בן 15/10/2017 07:57
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • 5.
  קשקשה הרבה ולא אמרה כלום. לנו יש כלכלה בולשביקית
  קישקשתא 15/10/2017 07:35
  הגב לתגובה זו
  9 4
  שכולם יודעים מה התוצאות שלה וגם רואים. הגז תקוע ואין משקיעים לא עזר לשטייניץ המאמצים והטיולים סביב העולם. אף אחד לא יתקרב למדינת שישנסקי בגז ובכיל. שלא לדבר על הרס הבורסה עם טרכטנברג ולפיד וחובת הגשת דוח מחזור. ועל שר אוצר שמנהל כלכלת בחירות נטו פחלון. שהבריח משקיעי חו"ל בדירות. שעוצר השקעות שבונה איפה שיש דירות שוממות. שמחלק כסף על חשבון כולנו . והיא ערוכה לכל תרחיש קומדי סטור שכונתי
  סגור
 • 4.
  הבעיות- חייל ששומר על כל מתנחל(אפילו ילדים) וחרדים שמתמ
  יד הנפץ 15/10/2017 00:49
  הגב לתגובה זו
  5 16
  חים בתיחמון המערכת, יודעים לקבל ולקבל ו...ולא לתת כלום!!!
  סגור
 • תעברו לצבא שכירים בכסף מלא ותפסיקו להתבכיין!!!
  חרדי 18/10/2017 11:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1 גם היום רוב ההרוגים במבצעים ממגזר מסיום שמתגייס מרצון "מתנחלים" 2 רק 7% מהצבא הוא קרבי
  סגור
 • 3.
  שכחה רק להגיד
  סוחר נוסטרו 14/10/2017 23:18
  הגב לתגובה זו
  11 3
  שאם יבוא משבר אגח מכיוון ארהב שיפיל גם את הדולר תיק הנכסים שלה יתכווץ ברמה שהיא תצטרך לייצר אינפלציה פסיכית כדי להחזיר מקמ"ים
  סגור
 • 2.
  מתי תקום מפלגה להגנה על זכויות הגבר?
  דן 14/10/2017 22:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם נשים מרוויחות שלושים אחוז פחות מגברים עבור אותה עבודה בדיוק, אז משתלם לקבל לעבודה רק נשים , איך גברים מוצאים עבודה בכלל? פמיניסטיות "שוכחות" לציין שכל אישה מקבלת חצי נקודת זיכוי במס הכנסה יותר מכל גבר. אני חולם ומייחל ליום שבו תרוץ לכנסת מפלגה רצינית ימנית להגנה על גברים בישראל.
  סגור
 • 1.
  כמה קול שבועי 50 יהיה שווה ביום ראשון? (ל"ת)
  המתחזה 14/10/2017 22:53
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור