"16 אלף הדירות בשדה דב לא יורידו את המחירים, הן רק יעלו אותם"

כך אומר אוהד דנוס יו"ר לשכת השמאים ביחס להסדר הפשרה שאושר היום. "20 מיליון השקלים שהושתו על בעלי הקרקעות יגולגלו לרוכשי הדירות"
 |  (2)
בנייה, צילום: Bizportal
הבוקר אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב את הסדר הפשרה שגובש בין משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל לבין מנהלי הגוש הגדול על שיעור השתתפותם של הבעלים הפרטיים בעלות מימון פינויו של שדה דב , הסדר אשר נותן אור ירוק להקמתן של 16 אלף יחידות דיור בתל אביב, העיר המבוקשת ביותר בישראל.

שר האוצר יאיר לפיד ובכירים בתחום הנדל"ן צופים כי הבנייה המאסיבית תוביל להקלה במצוקת הדיור בעיר הגדולה ולירידת מחירים, אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים, שולל טענה זו - "הדבר לא יוריד במאומה את מחירי הדירות בצפון תל אביב, ובוודאי שלא בתל אביב כולה. עד שנראה את הדירות האלו קמות יעבור לפחות עשור, אם לא יותר. בעוד עשור, רמת הביקוש בתל אביב תגיע ממילא לשיאה, בשל היעדר עתודות קרקע לבנייה בעיר. תוספת של 16 אלף יחידות לא תספיק כדי לרסן את הביקושים."

לדבריו, מסלול ההמראה והנחיתה של שדה דב הוא הקרוב ביותר לים כיום, ולכן מן הסתם הדירות שיוקמו שם יהיו דירות יוקרה. "דירות מהסוג הזה בדרך כלל רק מעלות את רמת המחירים בסביבתן, כך שלדעתי צפויה עליית מחירים באזור צפון תל אביב בכלל ובגוש הגדול בפרט. עלייה זו תלווה בפגיעה יחסית בדירות שהיו עד כה בקו הראשון לים, בשיעור של עשרות אחוזים, אך תלך ותפחת עד שתתאיין בקווים השלישי והרביעי מהים, שם גם אם יש נוף לים כיום, הרי שהוא זמני ומקרי."

"חזקה על בעלי הקרקע בגוש הגדול שינסו בכל רגע נתון לקבל את התמורה הגבוהה ביותר שיוכלו עבור נכסיהם. העובדה שבית המשפט קבע שהם ישתתפו בעלויות הפינוי של שדה התעופה עשויה להתגלגל אל רוכשי הדירות, אך רק במידה שבאותה העת ניתן יהיה לגלגלה - בכל זאת מדובר בעשור לפחות."

לפי דנוס, כל סביבת הגוש הגדול הקיים כיום, למרות הפגיעה היחסית במבנים שבקו ראשון לים, תושבח באופן דרמטי, וזאת משלושה מניעים עיקריים: הראשון - השקט והבטחון שישרור כתוצאה מהפסקת פעילות המטוסים בשדה, השני - פתיחת הציר המרכזי לתל אביב מצפון (המשך רחוב אבן גבירול), שגם יקרב את הפיתוח לאזורים הצפון מערביים של העיר, אך יותר מכך, יקרב את שטחי שדה דב והגוש הגדול למרכז תל אביב. השלישי - יצירת גישה ישירה, מהירה וקצרה של שטחי הגוש הגדול בעיקר, אך גם של השכונות ל' ורמת אביב החדשה, לחוף הים ולטיילת. זהו אולי השינוי המשביח והדרמטי מכולם שיביא פינויו של השדה לתושבי האזור.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לא תהיה בועת נדלן ויחד עם המיסים ההיטלים ושאר חרטה
  בעוד עשור 17/07/2013 16:09
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ברטה שיטילו על בעלי הקרקעות הם לא ירויחו הרבה חגיגת הנדלן נגמרה הגיעו לשיא יותר לא יחזרו על אותה שגיאה של ניפוח בועת נדלן להציל את הכלכלה . כי הכלכלה הולכת עכשיו לתקן ולחזור למצב הקודם דהיינו כלכלה כושלת הרבה אנשים יפסידו כספים . אלפי דירות בתל אביב במקום שדה דב רק יוזיל את הדירות מה גם ששדה דב מתוכנן להיות מועתק לים יהיה להם רעש וזיהום אויר וריח דלק. השכונה תהיה שכונת עשירים וטיפשים עם דירות הימורים ונערות ליווי כמו שיש כעת בגוש הגדול . הם לא יתעשרו ולא יגלגלו על הציבור שום דבר כי לציבור לא יהיה כסף.
  סגור
 • 1.
  איך היצע גדול יגרום לעליה?
  יוס 17/07/2013 16:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היצע גדול גורם לירידת מחירים, זה שנה א' בכלכלה. אם יזרזו הבניה תהיה ירידה.
  סגור