על 3 מניות ביומד בת"א, שאולי יהיו הלהיט הבא

גל אופיר, Bioassociate, מתייחס לתחום הביומד בבורסה המקומית וכדאיות ההשקעה בחברות הפחות בולטות שבסקטור
 |  (12)
מבט על החודש האחרון בסקטור הביומד בבורסה, כמו גם הכותרות בעיתונות הכלכלית שליוו את הארועים בו, הציפו לתודעת ציבור המשקיעים תופעה ידועה ונפוצה - למניות קטנות יש תנודתיות גבוהה. השילוב של חברות בעלות שווי נמוך והאלמנט הספקולטיבי של ההשקעה בסקטור הביומד, הניבו בחודש האחרון פעילות חריגה במספר מניות.

על פניו, כל אחד מהארועים שקרו אינו מאוד ייחודי או יוצא דופן בפני עצמו. בשנים האחרונות ראינו מספר קפיצות אגרסיביות במחירי מניות "קטנות". רצף הארועים החריג הוא זה שהעלה את הנושא למרכז העניינים. כאמור, במקרים רבים, שערי מניות ביומד קטנות מושפעים מארועים שבדר"כ לא מניעים חברות גדולות יותר. גם בשוק משוכלל יותר, כדוגמת השוק האמריקני, ניתן לראות תנועות חדות במחירי מניות ביומד קטנות.

כדוגמא, מניית חברת Resverlogix אשר ביצעה תנועה של כ-350% במהלך שלושה ימי מסחר בתחילת יולי, כתיקון ללא הודעה מהותית לאחר שמניית החברה, איבדה את מרבית שוויה עקב כשלון בניסוי קליני. הדוגמאות מהשבועות האחרונים בארץ, אשר כללו ברובן אישורי פטנט, אך גם קבלת אישור לשיפוי ביטוחי והשקעה בפרמיה על מחיר השוק, הובילו לעליות של עשרות עד מאות אחוזים בשערי המניות של שבע חברות:

באופן צפוי, כל המניות בצעו תיקון כלפי מטה בימים שלאחר ההודעה שגרמה לעלייה החדה. עם זאת, בבחינת הגרפים של המניות הנ"ל, ניתן לראות שני דפוסי התנהגות עיקריים בימים שלאחר העליות: קבוצה אחת של מניות שהראו תיקון מהיר לנקודת המוצא (כדוגמת אפוסנס, קפיטל פוינט), ו קבוצה שניה של מניות שמצאו נקודת בסיס חדשה, גבוהה יותר לפחות בטווח הקצר, (כדוגמת אייסקיור ונסווקס). דפוס ההתנהגות של לאחר עלייה חדה יכול להיות תלוי במספר משתנים: פעילות החברה (מכירות לעומת ניסויים ראשוניים), מהות הקטליזטור של העלייה החדה, זהות המשקיעים החדשים שנכנסו למניה עם/לאחר הארוע ועוד.
מניות שביצעו תנועה של מעל 100% לאחר פרסום ההודעה
מניות שביצעו תנועה של מעל 100% לאחר פרסום ההודעה

מניות שביצעו תנועה של פחות מ-100% לאחר פרסום ההודעה
מניות שביצעו תנועה של פחות מ-100% לאחר פרסום ההודעה

רצף הארועים בחברות הביומד הקטנות הביא עימו עניין מחודש של משקיעים לתחום זה, ובפרט, העלה את רמת העניין בהשקעה בחברות בעלות נמוך. הרציונל כאן ברור - בחברות קטנות, או לפחות בכאלו שישנה בהן פעילות אמיתית ו/או הכנסה, פוטנציאל הירידה של המניה מצומצם יחסית בגלל השווי הנמוך, אבל יש הרבה מאוד מקום לעליות. בנוסף לשבע החברות המוזכרות לעיל, נסחרות בבורסה מספר חברות ביומד נוספות בעלות שווי שוק נמוך יחסית, אשר יכולות להיות חלק מהפריצה הבאה. בכתבה זו נמנה שלוש מהן:

ITGI
יצרנית הסטנטים המצופים ברקמה מן החי עוברת בתקופה האחרונה תהליך התחדשות לאחר החלפת המנכ"ל. החברה ממשיכה במכירות הסטנט לתחום הקרדיולוגיה, מרחיבה את צוות היועצים במובילי דעה, ואף חתמה על הסכם הפצה חדש בברזיל. במקביל, פועלת ITGI להרחבת השוק של הסטנט לתחום הנוירולוגיה, המיועד לטיפול במפרצות בעורקי המח. שוק זה הינו האטרקטיבי יותר מבין השניים, לאור מחירי הסטנטים הגבוהים יותר והתחרות המצומצמת.

מעצם פעילותה של ITGI, חדשות מעניינות יכולות להגיע בצורת נתוני מכירות מפתיעים, שיתופי פעולה מסחריים והסכמי הפצה אטרקטיביים. מניית ITGI מתאפיינת בתנודתיות גבוהה יחסית, ונמצאת בשפל ביחס לשעריה בשנים2010-11. בהתחשב במצבה של החברה, ההסתברות לעליות משמעותיות בטווח הזמן הקצר גבוהה מההסתברות לירידות.

פרוקוגניה
בדומה ל-ITGI, גם פרוקוגניה נמצאת בעיצומו של מהלך שינוי לאחר החלפת מנכ"ל. עושה רושם שתחום הפעילות של החברה, ניתוח מבניים סוכריים על מולקולות חלבון, כמו גם המודל העסקי של החברה, אינם מובנים לחלוטין למשקיעים. עקב כך, מניית החברה מדשדשת כבר מספר שנים והצורך לשינוי זעק.

בפני המנכ"לית החדשה יחסית של פרוקוגניה עומדת משימה לא פשוטה, הכוללת התוויית אסטרטגיה עסקית חדשה וברורה מחד, ובניית אמון המשקיעים בחברה מאידך. עם זאת, מעבר לריווחיות והסכמי שת"פ משמעותיים יכולים לתת דחיפה חזקה (ומאוד נחוצה) למניית החברה.

די.אן.איי ביומד
חברת החזקות לה חברות בנות הפועלות בתחום צפיפות העצם. ההחזקה העיקרית של די.אן.איי היא חברת אנטרה ביו, המפתחת טיפול אוראלי לאוסטיאופורוזיס. התרופה המפותחת ע"י אנטרה ביו נמצאת בשלבים מוקדמים של הניסויים הקליניים. אולם מבט אחורה מראה כי הודעות חיוביות מניסויים אלו יכולות לייצר תנועה של עשרות אחוזים במניית די.אן.איי ביומד.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  די.אן. איי רמזה לתוצ' חיוביות אבל פרסומן מתעכב זמן רב
  חבל שאין התיחסות לכך 29/07/2013 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לגל אופיר, אתה ממליץ על נייר שאני מחזיק בו ומקווה שיצליח. החברה הבטיחה לפרסם תוצאות ניסוי על 42 איש בתכשיר אורלי לבניית עצם. מדובר בתרופה מאושרת שהם מפתחים מתן אורלי שלה. החברה רמזה שהיא מקימה מתקן יצור גדול יותר, אבל עדיין לא פרסמה את התוצאות. מדוע וחבל שאתה לא מתייחס לעיכוב התמוהה הזה ?
  סגור
 • 10.
  מר אופיר קרא היטב
  דן 24/07/2013 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם אתה חושב שהמניות המחורבנות הללו מהוות מציאה כזו גדולה והאפסיד עצום מדוע שלא תקנה לך את המניות בסכום של 100 אלף ש"ח לכל מניה ? או שתתעשר או מקסימום תפסיד 300 אלף ש"ח. למה אתה מקשקש לנו במוח וגורם לאנשים לסכן את כספם ולהשקיע במניות כל כך מסוכנות???
  סגור
 • 9.
  שלושת המניות על הפנים לא להתקרב אליהם. (ל"ת)
  מני 24/07/2013 08:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  אני מצטער על היום שהקשבתי לך על כלל ביוטכנו-מופסד 70%!!
  גל צ'וק כנס 24/07/2013 04:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה פיארת אותה, כמה היללת אותה עם החברות שלה-כתבת לא פעם שהיא מניה כמו קרן הון סיכון ולכן מבין מניות הביומד היא אחת הבטוחות והסולידיות וראה זה פלא-כלל ביוטכנולוגיה יורדת במדרון תלול בלי לעצור-אני הפסדתי באשמתך 70 אחוז על סכום גדול ואתמול מכרתי הכל-לא יכול לראות את המניה הזאת והכל באשמתך.
  סגור
 • 7.
  תשמע מר גל אופיר-מניה כמו פרוקוגניה להתרחק כמו מאש!!!!!
  cadilac 24/07/2013 04:30
  הגב לתגובה זו
  4 0
  צחי סולטן שולט על החברה הזו יימח שמו-האיש לא ייתן למשקיעים להרוויח שקל אחד כפי שקרה במודיעין-האיש מומחה להונאת משקיעים לכאורה. ואני קורא לכולם אל תיגעו במניות שצחי סולטן והאיש שמתחתיו זולטי נוגעים בהם-בעיקר סולטן-כי זה מתכון להפסדים כבדים-בזמן שאתם קונים את המניות של סולטן הוא כבר מבצע פוזיציית שורט ושוחט את המנייה עשרות אחוזים למטה. ראו הוזהרתם!
  סגור
 • 6.
  לכבוד אופיר גל
  פרופ יהודה הירש 23/07/2013 23:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אמנם הבחור מתחתיי מברבר כל כמה ימים על החברה הזו אך אני מסכים איתו לגמרי. מעניינת מאוד ואכן הולכת להיסחר בנאסדק וזה יצא מפי בחורה מקסימה שעובדת בחברה וניתן להתקשר אליהם בכל עת ולקבל אינפורמציה פיי טו פייס או ביי דה פון... פשוט מקסימים ומפיחים תקווה מחודשת למחלה הארורה של ניוון השרירים.
  סגור
 • פרופ יהודה הירש :
  מר ; הריינסטורם 24/07/2013 10:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אהבתי את התייחסותך מלבד האימרה מברבר , לכאורה נשמע מקשקש/ מדבר שטויות , על מה ולמה גישתך מחגלגת? אם המילה פרופ לא הייתה מופיעה בכותרת הייתי נעלב פחות. בכל אוופן גם לך אני מאחל בהצלחה .
  סגור
 • 5.
  בריינסטורם! שכחת?
  מר : בריינסטורם 23/07/2013 21:17
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מר : גל אופיר , לפני כשנתיים סיקרת את בריינסטורם , והיום שהיא באמת עומדת לפני מהלכים משמעותיים אתה אינך מזכיר ? היא עומדת להנפיק בישראל סוף כל סוף ואף עוברת בחודש הבא להיסחר ברשימה הראשית של הנאסדק זה מה שידוע לי , אשמח באם תביא מידע נוסף לידי המשקיעים. תודה
  סגור
 • 4.
  מזור...מזור....מזור.... (ל"ת)
  מאיר 23/07/2013 19:39
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 3.
  בליל שטויות.
  א 23/07/2013 16:58
  הגב לתגובה זו
  3 1
  באחריות.
  סגור
 • 2.
  חבל שנותנים למגיבים כמו "מני" להתבטא באתר
  גדעון 23/07/2013 16:36
  הגב לתגובה זו
  0 5
  "מני" הנכבד, את התגובות האינטרסנטיות שלך תשמור לעצמך. ובלי שום קשר, די.אן.איי. היא חברה מצויינת שמנוהלת ע"י כמה מהמנהלים המוערכים ביותר בתחום הביומד. חברת אנטרה שבה מצחיקה החברה 80% עומדת ככל הנראה בפני סיום מוצלח של הניסוי שלב 2 ואז: או מיזוג לתוך שלד בנאסדק או מסחור עם ענקית פארמה מהתחום רק אנשים כמו זאב ברונפלד יודעים לעשות זאת וביחד עם שורת מדענים מהשורה הראשונה בעולם הם יצליחו
  סגור
 • 1.
  דיאן אן מניה של נוכלים
  מני 23/07/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  9 0
  היזם הנוכל מני מור הכוח מאחורי החברה אל תאמינו לו כסף לא תראו ממנו הוא בא רק להשמיד לכם את כל כספכם ראה די מדיקל ביומדיקס נסווקס ואליום
  סגור