"לא הצלחתם לשכנע אותנו שיבוא החברות הזרות הוא הפתרון האולטימטיבי למצוקת הדיור"

|
(3)
בניין בבנייה, צילום: Bizportal

ועדת הכלכלה של הכנסת עסקה היום בהחלטת הממשלה לאשר הבאת חברות בנייה זרות לישראל. ח"כ איילת נחמיאס ורבין, שמילאה את מקומו של היו"ר אמרה כי בסוף לא יהיו דירות, הקבלנים הקטנים יעופו מהשוק וגם לדיירים לא יהיה למי לפנות: "לא הצלחתם לשכנע אותנו שיבוא החברות הזרות הוא הפתרון האולטימטיבי למצוקת הדיור". כמו כן ורבין דרשה מנציגי הממשלה להעביר לוועדה דיווח על ההתקדמות ביישום ההחלטה "כדי שנראה שאנחנו לא מגיעים לבעיה שאי אפשר להיחלץ ממנה". 

הדיון התקיים לבקשת חברי הכנסת אראל מרגלית, מיכל רוזין ואחמד טיבי, שטענו כי כניסת חברות זרות תביא לפיטורי עובדים בחברות הישראליות ובתעשיות נלוות ותפגע בעסקים הקטנים והבינוניים. ח"כ רוזין אמרה כי אחרי שמשרדי החוץ והפנים לא הצליחו להביא עובדים מסין, בגלל סיבות פוליטיות, עברו פתרון שעלול להוביל לפשיטת רגל של חברות ישראליות.

נציג אגף התקציבים במשרד האוצר, אורי שיינין, הסכים כי הפתרון לטווח הארוך הוא עידוד העסקת ישראלים, אך הוסיף כי בשל משבר הדיור הממשלה החליטה לעשות שימוש גם בכוח עבודה זר שפוגע בהעסקת ישראלים ובשכר. לטענתו החברות הזרות יביאו לקיצור משך הבנייה. 

מנהל אגף מדיניות ואסטרטגיה במשרד הבינוי והשיכון, נתנאל לפידות, אמר כי כל החקיקה בישראל, וגם חוק המכר, יחולו על החברות הזרות. הוא הסביר כי החברות הזרות יקבלו רישיון ל-5 שנים עם אפשרות להאריכו ב-3 שנים נוספות בהתאם לעמידה ביעדים. לדבריו, המסלול הראשון הוא של חברה מבצעת, כך שמי שימכור את הדירות הוא יזם ישראלי שיהיה גם אחראי על העמידה בחוק המכר. המסלול השני הוא יזמי, אך גם במקרה כזה החברה הזרה תצטרך לקחת שותף ישראלי שיישא באחריות.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר כי החברות הזרות לא יורידו את עלויות הבנייה, אך ייתכן שיסייעו לצמצם במספר חודשים את משך הבנייה. הוא הוסיף כי יש חשש בעיקר לעובדים בחברות הקטנות וקרא ליישם את החלטת הממשלה על הבאת 20 אלף עובדים זרים במקום חברות זרות. "אפשר להביא מסין גם פקידים לרשויות המקומיות", אמר.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מתפלא על חברי העבודה
  רועי 18/07/2016 18:19
  הגב לתגובה זו
  5 0
  למי אתם דואגים? לכמה משפחות של קבלנים? למשקיעים שקנו דירות? תביאו חברות קבלניות מסין תחייבו אותם להעסיק פועלים מקומיים ותקימו אלפי דירות. את הטקסטיל הרסו כי לא היה להם לובי אבל לקבלנים לבנקים ולמשקיעים יש לובי ובהם אף אחד לא יפגע על חשבון הזוגות הצעירים!
  סגור
 • 2.
  מושחטים נמאסתם
  אב 18/07/2016 17:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איך דירה בפ"ת עולה 2.5 מליון זה פח יאוש .... חברי הכנסת לא רוצים להוריד את מחירי הדירות כיוון שהם עצמם מושקעים בנדלן מושחטים נמאסתם לכו הבייתה
  סגור
 • 1.
  מושחטים נמאסתם
  אב 18/07/2016 16:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  איך דירה בפ"ת עולה 2.5 מליון זה פח יאוש .... חברי הכנסת לא רוצים להוריד את מחירי הדירות כיוון שהם עצמם מושקעים בנדלן מושחטים נמאסתם לכו הבייתה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות