קבוצות הרכישה האיתנות חייבות לחשב מסלול מחדש ולהציע מוצר נכון יותר

חיה נחום, מנכ"לית ובעלים של משרד "המטבחון פרסום", על הנושא שלפתע הפך לפופולרי לאחר שענבל אור עלתה לכותרות - קבוצות הרכישה
 |  (1)
פרשת ענבל אור ללא ספק מוציאה שם רע לכל קבוצות הרכישה בארץ, ועל ידי כך פוגעת קשות בפעילותן ובאמינותן. למרות שמדובר בסך הכול באפיזודה אחת ולא בהתנהלות גורפת, העובדה שאור מיתגה את עצמה לאורך הדרך כ"מלכת קבוצות הרכישה" לא תורמת לכל הענף ומוציאה לו שם נרדף למעשי תרמית.
התקשורת, שאמנם הזהירה מפני שיטתה של אור לאורך הדרך, אם כי מעט מדי, החלה לחפש אינטנסיבית ובבת אחת את כל החסרונות הבולטים של קבוצות אלה, והציפה באחת את תחלואי הרכישה דרך קבוצת רכישה. בין השורות נחשף גם שבשביל להגשים את חלום הדירה בבעלות, מוכנים ישראלים רבים  לקחת סיכון, גם אם הוא מחושב, כדי להוזיל הרכישה ב-20% ממחיר השוק. מדובר על הזדמנות שלצידה סיכונים: הפרויקט לא אושר עדיין ולא קיבל היתר, חוק המכר איננו תופש כדי להגן על הרוכשים בחוזה, ובנוסף, המחיר הסופי אינו ידוע ובטח לא הלו"ז למסירת הדירות.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
אז מהי קבוצת רכישה בכלל?
קבוצת רכישה הינה התארגנות של מספר אנשים הפועלים יחד כיזמים. בניגוד לפרויקט יזמי, כאן נרכשת הקרקע על ידי המצטרפים דרך המארגן של קבוצת הרכישה, ובניית הפרויקט מגיעה רק בשלב מאוחר יותר, כלומר הקרקע נרכשת כאשר הדירה העתידית היא עדיין בגדר ספקולציה. באופן זה יש הוזלה של מחיר הנכס דרך הוזלת עלויות המיסוי, הרישוי והבנייה באופן ניכר. אך כאן גם טמון הסיכון, כיוון שבמהלך הדרך יכולים הדברים שאינם מוגדרים במעמד הרכישה להיתקל במציאות: איבוד האופציה על רכישת הדירה בשל חוסר היכולת לשווק את כל הדירות שאמורות להיבנות על הקרקע, עיכוב בבנייה, תוספת תשלום משלל סיבות ואפילו אי קבלת היתר בנייה ואישור תוכניות סופי.
בשוק קיימות כמה קבוצות רכישה גדולות, שחתומות על סיפורי הצלחה ומוכיחות בכל פרויקט כי אצלן השיטה עובדת והלקוחות יודעים מהתחלה ועד הסוף מה התנאים ומה הם מקבלים. במצב אליו נקלע הענף, גופים אלה חייבים להגיב ומהר כדי לנסות ולהחזיר את האמון של הציבור בשיטה זו. חברות אלה חייבות להתאגד כדי להוביל שינוי בחוק עצמו וזאת על מנת לייצר כלפיהן  אהדה חדשה. הן צריכות לייצר אמפתיה בציבור וכלפיו, לקחת אחריות ולהביע תמיכה ואף להכריז כי יסדירו את הענף. לדוגמה, שיש להכיל חוק מכר במתכונת מסוימת גם על חוזה מול קבוצת רכישה כדי להקנות לרוכש הגנה מינימלית מהמוקשים הרבים שקבוצת רכישה יכולה לעלות עליהם בדרך.

בפועל, החלת חוק כזה עשויה להפוך את המוצר שלהם לאטרקטיבי פחות מאחר שהפיקוח והערבויות שיצטרכו לתת בעקבותיו יצמצמו את הפערים. עדיין, יתאפשר להן להציע מוצר זול יותר מהשוק אבל ברמות נמוכות יותר משמעותית, כשהן "מייצרות" משהו חשוב הרבה יותר, משהו ששווה זהב בעולם העסקים ובמיוחד זה הנדל"ני והוא אמינות.
לסיכום, מלה לרוכשים: אל "תשחקו אותה" תמימים, כי הרי גם אתם יודעים שכאשר מציעים לכם מוצר אשר באופן ברור הוא זול בפער גדול ממחיר השוק כולו, רוב הסיכויים שזה לא יהיה המחיר הסופי שתצטרכו לשלם עליו וכדאי שתבינו שכאשר אתם קונים רעיון לדירה ולא דירה, שאין עליה חוק מכר, זה ממש כמו להמר בקזינו. אפשר להרוויח, אבל לא מעט פעמים אפשר גם להפסיד.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  צריך לקרוא לזה "קבוצת יזמות" כדי שיהי ברור לאנשים
  דודו 17/04/2016 23:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שיהיה ברור לאנשים הם נהפכים ליזמים כשהם חלק מהפרויקט. "קבוצת רכישה" נשמע כאילו רוכשים מוצר מדף. כאן יש תהליך מאוד ארוך עד שבכלל סוגרים מול קבלן מבצע. הרוכשים בעצם נהפכים ליזמים, עם כל הסיכון הכרוך בכך.
  סגור