מכה לדנקנר: איל גבאי ממליץ להעביר את השליטה באידיבי לידי מחזיקי האג"ח

הממונה על הסדר חוב בקונצרן הגדול במשק מציע לנושים לקחת את המניות לידיהם; תגובת אידיבי: "משוכנעים כי הדו"ח יותאם על פי ההתפתחויות שתציג אידיבי בהמשך"
 | 
(10)
נוחי דנקנר אייל גבאי, צילום: בוצ'צ'ו; אבי שאולי
עד שהסינים או משקיעים אחרים יבואו, נוחי דנקנר הולך ומתרחק מקונצרן אידיבי. "ח איל גבאי, שמונה מטעם ביהמ"ש לפקח על הסדר החוב באידיבי, המליץ להעביר את השליטה בחברה לידי הנושים. הגיש היום חוות דעת לבית המשפט המחוזי בתל-אביב לפיה יש לחלק את נכסי הקונצרן: מניות אידיבי פיתוח ומזומן בין הנושים.

נציגות מחזיקי האג"ח: "כיוון שבמועד הגשת הדו"ח טרם הבשילה הצעת אידיבי אחזקות, ובהעדרה של הזרמה חיצונית מיידית, מתווה הנציגויות נמצא על ידנו כמבטיח ביותר מבחינת פוטנציאל שיעור ההחזר הצפוי לנושים באידיבי פיתוח ובאידיבי אחזקות".

השופט איתן אורנשטיין יפרסם את החלטתו בנושא בימים הקרובים ומחזיקי האג"ח ויתר הנושים (קרדיט סוויס, בנק לאומי ועוד) יצביעו עד ה-14 באוגוסט. התוצאות יעברו לידי השופט והוא יכריע ה-25 באוגוסט.

מהנהלת אידיבי נמסר כי הדוח שהגיש אייל גבאי "מאשר את העיקרון לפיו דרושה לאי די בי הזרמת הון חיצונית. פתרון זה עומד בבסיס תכנית ההסדר שהגישה הקבוצה - ואכן אנו פועלים בימים אלה, בנחישות ובלוח זמנים מאתגר, למימוש יעד זה ולמכירת אחזקות בכלל כפי שהנחה בית המשפט המחוזי בתל אביב. אנו משוכנעים כי הדו"ח, אשר מתייחס למצב היום, יותאם על פי ההתפתחויות שתציג אי די בי בהמשך".

עוד מוסיפים מהחברה "במסגרת זאת חלה בשבועות האחרונים התקדמות משמעותית בשני היעדים המרכזיים שהתווה בית המשפט: אנו מצויים במגעים מתקדמים עם קבוצות משקיעים להזרמת הון חיצונית לאי די בי; ובמקביל אנו מנהלים משא ומתן מתקדם עם קבוצת משקיעים סינית למכירת כ-30% ממניות כלל ביטוח".

"השלמת יעדים אלה, תאפשר לאי די בי אחזקות לממש את תכנית ההסדר שהגישה לבית המשפט, המעניקה לנושים יתרונות כלכליים ברורים: ראשית, השווי הכלכלי הגלום בתכנית ההסדר המוצעת על ידי אי די בי גבוה משווי כל החלופות האחרות; ושנית, נושי אי די בי צפויים ליהנות מפוטנציאל השבחת הערך הגדול, הגלום בנכסי החברות המוחזקות, ואלפי עובדי הקבוצה ימשיכו ליהנות מביטחון כלכלי ותעסוקתי".

מנציגות מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח נמסר כי "הממונה מטעם בית המשפט קובע באופן ברור וחד משמעי – הנהלת אי.די.בי אינה יכולה להמשיך ולנהל את הקונצרן. נציגות האג"ח של אי.די.בי. פיתוח קוראת לבעלי החוב המרכזיים - נציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות והבנקים - להתכנס תחת מתווה משותף ולשלב ידיים, על מנת להבריא את הקונצרן. אנחנו קוראים לכל הגורמים לגלות אחריות ולפעול בשיתוף פעולה על-מנת שהמשקיעים יוכלו להשיב את כספם חזרה"

אידיבי אחזקות ספגה בשנים האחרונות מכות מכל הכיוונים
{אידיבי אחזקות} נקלעה למשבר תזרימי קשה והיא אינה מסוגלת לעמוד בהחזר חובותיה בזמן לנושים השונים. חודשים ארוכים של מו"מ להסדר חוב הגיעו אל קיצם וכעת הגיע הזמן להכריע: איזה הסדר חוב, אם בכלל, או פירוק. החוב העיקרי בגובה של כ-2 מיליארד שקל למחזיקי מקומיים.

אידיבי אחזקות ספגה בשנים האחרונות מכות מכל הכיוונים: רפורמות בשוק התקשורת שפגעו בסלקום, משבר באירופה שפגע בבנק קרדיט סוויס, תחרות ומחאה חברתית שפגעה בשופרסל, התפוצצות בועת נדל"ן בארה"ב שפגעה בנכסים ובנין ועוד.

"לא תקופה קלה לנוחי דנקנר - עלול לאבד את מפעל חייו"
אחרי שהמשקיע היהודי ארגנטינאי, אדוארדו אלשטיין, פרש מההשקעה מאידיבי, התחייב דנקנר למצוא משקיע אלטרנטיבי שיסכים להזרים 500 מיליון שקל. זה לא קרה עד היום, אך בהחלט מתנהל מו"מ עם מספר משקיעים פוטנציאלים שמעוניינים לנצל את ההזדמנות המיוחדת שנוצרה להשקיע בקונצרן הגדול במשק.

הדוח שהוגש לבית המשפט באורך של יותר מ-100 עמודים ונערך על יד שורה של יועצים. "ברור שהחוב שהיה הוא לא שיהיה", מסר אחד הגורמים המעורבים בכתיבת הסדר החוב. "זאת לא תקופה קלה לנוחי דנקנר. בן אדם שעלול לאבד את מפעל חייו - הוא היה מאוד יצירתי", אמר אותו גורם.

חלוקת דיבידנדים אגרסיבית ומשכורות עתק למנהלים
חלוקת הדיבידנים האגרסיבית שבוצעה במהלך השנים בחברות בקבוצה הביאה לירידה חדה ביחס הון לחוב. במקביל ירד דירוג החוב של החברות ומצבן הלך והידרדר. זה לא הפריע לדנקנר לחלק משכורות עתק לו, לשותפיו ולבכירים נוספים בחברות הקבוצה.

מחזיקי האג"ח של אידיבי אחזקות מבהירים: "אם נוחי דנקנר רוצה פטור מתביעות - שיביא כסף". בשורה התחתונה - עליית מדרגה במאבק של נושי אידיבי מול בעל השליטה ששעון החול שלו הולך ואוזל. אם לא ימצא משקיע/ים עם סוף החודש יאבד את השליטה בקונצרן שרכש בשנת 2003.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  הגיע זמן החזר חוב
  יהואש 28/07/2013 22:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נוחי - אותי זה יחזיר לעבוד בחברה הסינית אבל המנהלים שם ממשיכים בחלומות יצירתך - איך לחלוב עוד כסף מהנפקת מכתשים הסינים מתי יהיה סוף להשחתה לי הלכה לאיבוד החברה שהקמנו
  סגור
 • 6.
  הגיע העת לסילוקו של נוחי דנקנר (ל"ת)
  זאוס הסקסי 28/07/2013 19:25
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  די כבר, נוחי. לך הביתה (ל"ת)
  שלמה 28/07/2013 19:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  סוף לתעלולי נוחי ושות
  אהרון 28/07/2013 16:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סוף לכל משחקי הכח והאגו של נוחי תמיד אבל תמיד מגיע יום התשלום
  סגור
 • עכשיו יתחילו התעלולים האמיתיים עד עכשיו הפרומו (ל"ת)
  אחד 28/07/2013 16:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  גבאי מושחת
  השחיתות חוגגת 28/07/2013 16:06
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מהרגע הראשון לפי הניואנסים היה ניתן להבין כי הוא משוחד ע"י נציגות האגח ולא היה ספק שהוא ילך לקראתם אדם חסר מצפון שדורס ברגל גסה את אידי בי אחזקות ובעלי החוב שלה תמורת נזיד עדשים הרי באידיבי פיתוח עם מוכרים את כלל ביטוח אין שאלה שהיא עומדת בהחזר החוב שלה
  סגור
 • יחצן עלוב
  אהרון 28/07/2013 16:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אתה יחצן עלוב נפש עליבותך דומה לממן נוחי ששרף לנו מחזיקי האגח את כספו . מי שנוכל ורמאי זה הממן שלך נוחי ולא גבאי שעושה עבודת קודש כדי לעזור לנו להחזיר חלק מכספינו שמשפחות דנקנר לבנת ומנור שדדו .
  סגור
 • 2.
  מי קונה מליונים באג"ח ד אחז' בזמן האחרון ? (ל"ת)
  לקנות עוד או למכור ? 28/07/2013 15:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אני קונה
  אהרון 28/07/2013 16:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  קונה כל יום במיליון יחידות כמחזיק פרטי יש ברשותי למעלה מ25 מיליון יחידות
  סגור
 • 1.
  על בית המשפט להורות על "הרמת מסך" לפי חוק החברות.
  מחזיק באג"ח אי.די.בי 28/07/2013 15:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ובהתאם לחוק הנ"ל - לרדת לנכסי דנקנר והאנשים שנהנו מ-דוידנדים / משכורות ע"ח כספי.חסכונות הציבור.
  סגור