מדוע מריו דראגי צריך להוריד את הריבית מוקדם מהצפוי

אם מאריו דראגי קיווה לקיץ שקט לפני פרישתו מהבנק המרכזי של אירופה בנובמבר, משאלתו כנראה לא תתגשם; הורדת ריבית כבר ביולי?
|
(1)
דראגי, צילום: gettyimages

אם מאריו דראגי קיווה לקיץ שקט לפני פרישתו מהבנק המרכזי של אירופה בנובמבר, משאלתו כנראה לא תתגשם.

נגיד הבנק המרכזי של אירופה ינהל את ישיבת המדיניות המוניטרית של מועצת המנהלים ביום חמישי בזמן מאוד מאכזב עבור כלכלת גוש האירו. כלכלנים רבים מצפים שהבנק המרכזי של אירופה יחזיק מעמד עד ספטמבר, ואולי רק ירמוז על כך שהקלה נוספת תתרחש בקרוב, אבל בתקופה של צמיחה נמוכה ואינפלציה חלשה, הבנק המרכזי צריך לשקול לפעול באופן מיידי ולא לחכות זמן רב מדי.

הכלכלה העולמית ממשיכה להיות מקור לחדשות רעות עבור האיחוד המוניטרי. הצמיחה בסין ירדה לשיעור האיטי ביותר מזה שלושה עשורים בשלושת החודשים האחרונים עד יוני, כאשר המתחים המסחריים עם ארצות הברית נתנו את אותותיהם על היצוא. בנוסף, ההאטה במסחר העולמי פגעה קשות בגרמניה, שצפויה לגדול ב-0.5% בלבד ב-2019 על פי הנציבות האירופית, ונזכיר כי בחודש שעבר הוריד הבנק המרכזי האירופאי את תחזיותיו לצמיחת גוש האירו בשנתיים הקרובות ל-1.4% מ-1.6% ו-1.5%.

החשוב ביותר עבור הבנק המרכזי, יש מעט מאוד סימנים שירמזו כי האינפלציה תחזור ליעד של מתחת אבל קרוב ל-2% בזמן הקרוב. המחירים באיחוד המוניטרי היו גבוהים ב-1.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. תחזיות האינפלציה נמצאות אף הן מתחת ליעד הבנק המרכזי, ולכן אין פלא שדראגי אמר שהבנק המרכזי האירופי מוכן לפעול, אלא אם כן ישתפר המצב.

האנליסטים לא מצפים מקובעי המדיניות לנקוט בצעדים משמעותיים השבוע. הבנק המרכזי של אירופה הכריז בחודש שעבר על חבילה נדיבה של הלוואות זולות והודיע כי בכוונתו לשמור על שיעורי הריבית בהמתנה במשך זמן רב מהצפוי. דראגי גם אמר כי הבנק המרכזי מוכן להשתמש בכל האפשרויות שעומדות לרשותו, כולל חידוש רכישות, מסר שהוא חזר עליו בוועידה האירופית מאוחר יותר בפורטוגל.

רבים מאמינים כי הבנק המרכזי עשוי לשנות מעט את דעתו, ואף לרמוז על כך ששיעורי הריבית עשויים גם כן לרדת, אבל לא הרבה מעבר לזה. כל חבילה חדשה של החלטות צפויה להגיע בחודש ספטמבר, כאשר ה-ECB יחשוף את תחזיות הצוות האחרונות שלו.

עם זאת, דראגי צריך לשקול לפעול מוקדם יותר. המשק נחלש מתחילת השנה, אך הבנק המרכזי העדיף בעיקר להמתין ולראות אם ההאטה הייתה אמיתית. בינתיים, רשויות מוניטריות אחרות השתנו: הבנק הפדראלי בארה"ב נטש את תוכניותיו להעלות את הריבית, וייתכן ואף יוריד את הריבית לראשונה מזה עשור בפגישת המדיניות הבאה שתוכננה לסוף יולי, כאשר בשבוע שעבר, שני נציגי פד הדגישו את הצורך לפעול במהירות. ה-ECB ירצה לנטרל את הפד ולצמצם את שיעורי ההפקדה שלו לאיזור השלילי, לרמה של 0.5%- מרמה של 0.4%-. מהלך כזה זה יעזור להחליש את האירו ויאותת על כך שהבנק המרכזי של אירופה לא רק מדבר אלא גם פועל.

רק חודשים ספורים לפני מסירת כס הנשיאות של הבנק המרכזי של אירופה, ככל הנראה לקריסטין לגארד, דראגי שוקל צעדים חדשניים, כולל חידוש המנדט שלו לתת לבנק המרכזי יותר מרחב פעולה כדי לשמור על האינפלציה גבוהה למשך זמן לאחר תקופה ארוכה של חולשה. אלו דיונים חשובים ושימושיים, אך סביר להניח שייקח זמן כדי ליישם אותם. במהלך כהונתו, דראגי הוכיח שפע של נחישות לפעול. הפחתת הריבית בחודש יולי יכולה להיות הדרך הטובה ביותר לבסס את המורשת שלו.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  צריך לעלות ריבית ולסיים את הבדיחה הלא מצחיקה
  מטורף 22/07/2019 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה אפשר לנפח ולהעשיר את העשירים.?הכל שקר וכולם ייפגעו בסוף
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות