האיחוד האירופאי נתן אור ירוק לשיחות הסחר עם ארה"ב

שבוע לאחר שהטיחו האחת בשניה איומים של מיליארדי דולרים במכסים חדשים, האיחוד האירופאי הודיע כי יהיה מוכן לשבת לשיחות על הסכם סחר חדש
 | 
(2)
Trump and Juncker, צילום: בלומברג
האיחוד האירופי נתן אור ירוק כדי לתחילת משא ומתן על הסכם סחר עם ארה"ב, וזאת כאשר שתי הכלכלות מחפשות לבנות מחדש את היחסים ביניהן, שבוע לאחר שהטיחו האחת בשניה איומים של מיליארדי דולרים במכסים חדשים.
שרים באיחוד האירופי אישרו הבוקר את השיחות שמטרתן למנוע את המכסים על סחורות תעשייתיות, כשהם נשענים על ההסכם הפוליטי שהושג בחודש יולי בין הנשיא דונלד טראמפ ונשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר. ססיליה מלמסטרום, מנהלת הסחר באיחוד האירופי, אמרה כי היא נחושה בדעתה לחתום על הסכם בתחילת ספטמבר.
המשא ומתן הנוכחי יתחיל לאור המתחים הגוברים בין המעצמות, כאשר ארה"ב מאשימה את האיחוד האירופי בכך שלא פעל בתום לב ועכב את תחילת השיחות. האיחוד האירופי מצידו מבקש את העסקה עם נשיא ארה"ב, בין השאר כדי למנוע את הטלת המכסים על מכוניות זרות וחלקי רכב.
"אנחנו מוכנים לעבור לשלב הבא של יחסי האיחוד האירופי-ארה"ב" אמרה מלמסטרום לכתבים בבריסל ביום שני, והוסיפה כי היא תיצור קשר עם עמיתיה האמריקנים מיד כדי לקבוע תאריך לשיחות. "אני משוכנעת כי פירוק מחסומי הסחר בינינו יכול להיות מצב של win-win."
איום המכסים על רכבים , שמתתבסס על אותה טענה לאומית-ביטחונית המשמשת בשנה האחרונה את הנשיא במחלוקת על פלדה זרה ואלומיניום, צפוי לעמוד במרכז הדיונים, כאשר האיחוד האירופי לא ממש אוהב את הרעיון שהוא מהווה איום על ארה"ב. 
"אנחנו לא אויבי הכלכלה כאן, אנחנו לא מאיימים על הכלכלה כאן, אנחנו החברים הקרובים ביותר", אמר הנציב האירופי לעניינים כלכליים פייר מוסקוביצ'י בראיון לבלומברג בשבוע שעבר. "בואו נרגע, בואו לא נדבר על כל מלחמה מסחרית בינינו, אבל רק למקרה, אנחנו צריכים להיות מוכנים".
הסרת המכסים על סחורות תעשייתיות תרחיב את הייצוא של ארה"ב לאיחוד האירופי ב -13% ואת משלוחי הגוש לשוק האמריקאי ב-10%, אמרה הוועדה בינואר. המכס הממוצע על מוצרים שאינם חקלאיים הוא 4.2 אחוזים באיחוד האירופי ו-3.1 אחוזים בארה"ב.
נציין כי האיחוד האירופי הבהיר כי מוצרי החקלאות לא יכללו בדיונים, כאשר לדברי של מלמסטרום זהו "קו אדום מבחינתה של אירופה". דבר זה עשוי להעיב על השיחות עם ארה"ב, שעומדת על כך שתוצרת חקלאית תהיה חלק מהשיחות.
הנציג הראשי של משרד החקלאות האמריקני, גרג דאוד, אמר כי "אנחנו לא יכולים עוד לתת לאיחוד האירופי להתחמק מהפצת הנרטיב הכוזב שהחקלאות של האיחוד האירופי עדיפה על שאר העולם".
האיחוד האירופי גם הדגיש כי הוא לא יסכים לכל עסקה כל עוד המכסים הנוכחיים קיימים וכי היא תוכל "להשעות את המשא ומתן באופן חד צדדי אם ארה"ב תטיל הגבלות סחר נוספות נגד מוצרים אירופיים".
"השיחות הן הזדמנות נהדרת, כי אנחנו נשב לשולחן לדיונים טכניים עם מדינה שהתעניינה לאחרונה יותר בעימות מאשר בסחר חופשי", אמר הולגר בינגמן, נשיא איגוד יצואני ה- BGA בגרמניה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כל הכבוד
  לרון 15/04/2019 19:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למדו ממלחמות הסחר עם סין !
  סגור
 • 1.
  יגיעו להסכמות אחרת שניהם יפסידו (ל"ת)
  קולע למטרה 15/04/2019 18:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור