לראשונה מאז המשבר: האם קיים חוסר היצע בדירות בשוק הנדלן האמריקני?

6 שנים לאחר ששוק הנדל"ן בארה"ב הוצף בבתים בעקבות משבר המשכנתאות, אנליסטים טוענים כי הם מזהים ביקוש יתר בשוק
|
(1)
לחץ קונים
על פי סקר סוכני הנדל"ן של ארה"ב לחודש מרץ, שוק הנדל"ן האמריקני התנהל בעצלתיים גם בחודש פברואר האחרון. מספר הבתים הקיימים שנמכרו בפברואר הסתכמו ב-4.88 מיליון בתים בלבד, לעומת הצפי של 4.9 מיליון בתים. זהו החודש השני ברציפות בו תוצאות המדד כשלו בעמידה בצפי המשקיעים. 
חודשי ינואר - פברואר הינם חודשים שבהם לא נרשמות כמויות גבוהות של מכירות בשל החורף. הפעם, על פי אנליסטים שונים, הירידה במכירות אינן נובעות מגנרל חורף אלא דווקא בשל חוסר ההיצע בשוק. 
הסטטיסטיקה של שוק הבתים מתיישרת עם טענת האנליסטים. בארה"ב קיימים כיום 1.89 מיליון בתים למכירה - כמות נמוכה מזו שנרשמה באותו הזמן בשנה שעברה. נתון חשוב יותר למשקיעים נוגע לכך שהכמותעצמה נמוכה יותר מהביקוש. היסטורית, מכירות הבתים בפרואר עולה ב-6% אל מול ינואר, השנה נרשמה עלייה מינורית של 2% בלבד. 
"זה הכל עניין של מלאי", כך אמר לורנס יון (Lawrence Yun) הכלכלן הראשי של ארגון מתווכי הנדל"ן האמריקני שניסה להסביר את נתוניו הנמוכים של המדד. "הקבלנים הקטנים במדינה פשוט לא במשחק (כלומר לא בונים בתים), אין להם גישה לאשראי", הוסיף. 
בעבר יון הסביר את חוסר ההיצע בכך שקבלנים מתמקדים בבניית בתי יוקרה, בעוד הביקוש בארה"ב היום דווקא נוסב סביב בתים פשוטים יותר. בתים שמאופיינים ב"רוכשי בתים לראשונה" ולאו דווקא משפרי דיור.
כמות הרוכשים שמוגדרים כ"רוכשי בתים לראשונה" צפויה לגדול בשנים הקרובות בעקבות עלייה בקצב יצירת משקי בית בארה"ב. זאת בעקבות השיפור הכלכלי במדינה והירידה בשיעורי האבטלה נתונים שבשטח מעודדים זוגות צעירים לעזוב את בית ההורים ולהתחיל חיים חדשים. לכן על פי כלכלנים מסוימים, לחץ הקנייה על ענף הנדל"ן לבתים פשוטים עלול להחמיר. 

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ושוב שאלה בכותרת בלי תשובה
  מוישלה 24/03/2015 09:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אולי מספיק עם הכותרות המטופשות האלה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות