סוף לקיפאון בתמ"א 38? אושר התיקון לגבי אופן חישוב זכויות הבניה

 | 
(4)
תמ"א 38 באשדוד, צילום: יח"צ
המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בראשות אביגדור יצחקי אישרה היום (ג'), את תיקון 3 א' במסגרת תמ"א 38. התיקון קובע שיטה פשוטה וברורה לחישוב זכויות בנייה במסלול הריסה ובנייה מחדש מכוח תמ"א 38. אביגדור יצחקי, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה: "סוף סוף הגענו להחלטה מאוזנת ובלתי ניתנת לפרשנות של תמ"א 38 ועכשיו פנינו לעבודה".
עד היום, השיטה הנהוגה יצרה מגוון פרשנויות מצד הרשויות המקומיות והיזמים בגלל תחשיבים מסובכים ומורכבים. בניגוד לשיטה הקודמת, השיטה החדשה ("שיטת המדרג"), קובעת כי תוספת הקומות תחושב על בסיס שטח המבנה הקיים בפועל, ולא על תב"עות ישנות החלות במגרש. החישוב יעשה באופן הבא: תוספת של 3.5 קומות לבניינים של 3 קומות, תוספת של 4.5 קומות לבניינים של 4 קומות, תוספת של 2.5 קומות לבניינים עם 2 קומות ותוספת של 1.5 קומות לבניינים בני קומה אחת.
במסגרת התיקון נקבעו גם הוראות אשר מרחיבות ומחזקות את שיקול הדעת של הרשויות המקומיות במתן היתרים מכוח תמ"א 38. השיטה החדשה לא מצריכה הפקדה מחדש של התוכנית, ובהמשך לאישור היום במועצה הארצית, תובא לאישור קבינט הדיור בהקדם. 
רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ, מסר בתגובה להחלטה: "התאחדות בוני הארץ מברכת את המועצה הארצית והעומד בראשה, מר אביגדור יצחקי, על קבלת ההחלטה באשר לפרשנות בדבר אופן חישוב הזכויות בתמ"א 38, אשר תפשיר את הקיפאון שחל בשנה האחרונה בתחום. לכל אורך הדרך, ההתאחדות בחנה לגופה כל הצעה שעלתה לדיון במסגרת המועצה הארצית, על בסיס ניסיון רב שנים של הקבלנים שעוסקים בתחום, וניסתה לסייע ככל יכולתה בגיבוש שיטת חישוב זכויות בנייה שתבטיח התכנות הכלכלית לביצוע תמ״א 38 במתכונת הריסה ובנייה מחדש. צר לי, כי נציגי השלטון המקומי בחרו להתנגד לאורך כל הדרך לכל פתרון שהוצע, מתוך ראייה צרה ולא מתוך ראייה לאומית וציבורית רחבה, והמועצה נהגה נכון כשפעלה למרות זאת לסיום הסאגה המיותרת הזו. מה גם שהפרשנות שניתנה היום אינה מרחיבה את היקף זכויות הבנייה מעבר למה שהיה נהוג בעבר, אלא מצמצמת אותו במעט, במקרים מסוימים. בוני הארץ ימשיכו לפעול להגשמת המשימה הלאומית לקידום פרויקטי תמ״א 38 החשובים כל כך לביטחון הציבור, להגדלת היצע הדיור ולרווחת תושבי מדינת ישראל".
 
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תמא 38
  יעקב 01/11/2016 21:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל העיריות מתנגדות לתמא ולפנוי בנוי ואם הם כבר מאשרים פרויקט הם סוחטים כדי שהפרויקט לא יהיה כלכלי צריך להפקיע מוועדת המשנה המקומית לעסוק בנושא אם רוצים תמא 38 צריך לחוקק חוק שזה בעדיפות עליונה כי אם תיהיה רעידת אדמה אנשים יקברו בבניינים או אם יפלו טילים על הבניינים וצריך חוק שרק הוועדה המחוזית תוכל להחליט כי בוועדה המקומית יושבים פוליטיקאים והם מתנגדים כמו עומס על התשתיות וגם צריך לקבוע לכל מתחם איזה יחס דירות יהיה כלכלי .מה שהוחלט היום לא כלכלי ל 80 אחוז מהבפרויקטים לידיעתך מר אביגדור יצחקי
  סגור
 • 3.
  מה עם הוראות מעבר
  שוקי 01/11/2016 14:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קימות בתהליך הקשות להיתר שהוצאו לפי תיק מידע להיתר בעלויות של מאות אלפי שקלים שכרגע אינן תואמות למידע שניתן בהן ולנוסח ההפקדה להתנגדויות
  סגור
 • 2.
  כרגיל לא בדקו לעומק כמו
  דירות"א 01/11/2016 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למשל בתל אביב לפי תוכנית העיר הלבנה שם אונסקו אשר קבעה את גובהה הבניינים, לא יותר מחמש קומות ויציאה לגג
  סגור
 • 1.
  זה לא הגיוני שלא יתאפשר לנפגעים להגיש התנגדויות.
  נפגע חדש 01/11/2016 13:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יבנו לידנו עוד 3.5 קומות, במקום 2.5 קומות, ולא מאפשרים לנו להתנגד?! זה לא הגיוני.
  סגור