לאומי: "עליית מחירי הדירות תתמתן - מחזור העסקאות יהיה נמוך"

כך אומרים כלכלני הבנק בבלוג השבועי. ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות 6.4% - הקצב הנמוך ביותר מאז הרבעון השלישי של 2013
|
(7)
בנייה
על פי נתוני משרד האוצר, בחודש פברואר נרכשו 8,400 דירות. מדובר בהיקף מכירות נמוך ביחס לארבעת החודשים הקודמים, ובהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לא חל גידול בהיקף העסקאות. הירידה בחודש פברואר נבעה מקיטון ברכישות על ידי זוגות צעירים ומשקיעים.

להערכת כלכלני בנק לאומי, בסקירתם ב'לאומי בלוג', ההאטה בהיקף העסקאות בקרב פלח שוק זה נבעה מהתגברות הציפיות בקרב משקי הבית כי תחול ירידת מחירים על רקע פרסומים רבים בתקשורת בתקופה הנדונה לגבי נחישותה של הממשלה להוריד את מחירי הדיור (מדובר בתקופה בה טרם פורסמה ההודעה בדבר אישור תכניות הדיור השונות מה-24 במרץ), השפעת המגבלות בתחום המשכנתאות שהוטלו על ידי , שינויים שחלו במיסוי המקרקעין (כמו העלאת מדרגות מס הרכישה וביטול הפטור ממס שבח), והמשך מגמת ירידה בשיעור התשואה השוטפת על השקעה בדירות.

שונות גבוהה בפעילות המשקיעים בין האזורים השונים
הכלכלנים מציינים כי בפילוח גיאוגרפי קיימת שונות גבוהה מאד בפעילות המשקיעים בין האזורים השונים, כאשר באזורי המרכז, תל אביב והשפלה חלו ירידות חדות ברכישות, ומצד שני חלו עליות חדות באזורי השרון ובחיפה.

עקב ההתמתנות בביקושים לדירות, נמשכה מגמת ההתמתנות בקצב השנתי של עליית מחירי הדיור בחודש פברואר. מחירי הדירות (על פי סקר הדירות החודשי של הלמ"ס המבוסס על מחירי הדירות שנמכרו ושאינו נכלל במדד המחירים לצרכן) עלו בחודשים ינואר 2014 - פברואר 2014 בשיעור של 0.6% לעומת המחירים בחודשים דצמבר 2013 - ינואר 2014.

בסך הכל, ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדיור בשיעור של 6.4%. הכלכלנים מדגישים כי מדובר בקצב העלייה השנתי הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2012, ומציינים כי מאז הרבעון השלישי של 2013 חלה מגמת ההתמתנות בקצב עליית המחירים.

קצב עליית מחירי הדיור ימשיך להתמתן גם בטווח הבינוני-ארוך
"במבט קדימה, מגמת הרכישות של דירות תושפע בעיקר מציפיות משקי הבית, בעיקר בקרב אוכלוסיית 'הזכאים' לגבי יישום תוכניות הממשלה. להערכתנו, עד אשר החוקים בנושא תוכניות הדיור השונות יאושרו בכנסת ויכנסו לתוקף, היקף המכירות החודשי של דירות, ובפרט דירות חדשות, צפוי לרדת, ובמקביל, קצב עליית מחירי הדיור עשוי להמשיך להתמתן (תוך מחזור עסקאות נמוך)."

הכלכלנים ממשיכים: "כפי שציינו בעבר, במבט לטווח ארוך יותר, המתייחס לתקופה שלאחר אישור תוכניות הדיור על ידי הממשלה, עשויה לחול האצה בקצב המכירות של דירות במידה ותוכניות הממשלה יענו על ציפיות המשקיעים ומחירי הדירות לזכאים יגלמו הנחה. יחד עם זאת, רמות המחירים בשוק הדיור בטווח הארוך יושפעו באופן משמעותי מצד ההיצע. חשוב מכל, במידה ותימשך העלייה בהתחלות הבניה, בהמשך למגמה בשנים האחרונות, ובהיקף גבוה יותר מצרכי הביקוש במשק הנאמדים בכ-45-50 אלף יח"ד בשנה, קצב עליית מחירי הדיור ימשיך להתמתן גם בטווח הבינוני-ארוך".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  עקומת היצע וביקוש
  משה 25/04/2014 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ההתייחסות למחיר ולכמות הדירות הנמכרות, נפרדת. העקומה משרטטת את הקשר בין השניים. עקומה טבעית היא כזו בה ככל שהמחיר עולה קטנה הכמות. ביקוש הוא הכסף הקונה את הדירות וההיצע הוא כמות הדירות הנמכרת . ומאחר וכמובן וכמובן שהקבלנים הם הבונים היחידים ושאין הם מבקשים לפשוט את רגלם, לכן הם מתאימים את כמות הבניה לכמות האפשרית למכירה ברמת המחיר השוררת, וזאת לפי מיטב שיפוטם החופשי. מהיום אמור עקומת ההיצע וביקוש מעידה על עליית מחירים וירידת כמות הדירות הנמכרות, ואל תאמר הקבלנים בכוונה לא בונים, או הוועדות לא מאשרות מספיק תב"עות.
  סגור
 • 6.
  שישלמו שכר נורמלי לישראלים בבניה (ל"ת)
  ממשלת בזיון 25/04/2014 16:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  הולכים להישאר עם רמות מחירים גבוהות
  צביקה דורון יועץנדלן 24/04/2014 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מי שצריך דירה למגורים שלא יחכה, לגבי דירת השקעה כאן כבר צריך לדעת איפה לקנות...
  סגור
 • 4.
  למה הממשלה לאמחייבת ראשי ערים בביצוע בינוי פינוי שכונתי
  שלום 24/04/2014 15:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הרי יוזרמו לשוק עשרות אלפי דירות באזור המרכז ואפשר לחייב ששליש למשל יהיה דירות קטנות וזולות לחסרי דיור שזו דירתם הראשונה וכולם יהיו מרוצים (חוץ מהעיריות שיצטרכו פתאום לעבוד).
  סגור
 • 3.
  תקדמו בניה בקריות למשל קרית ביאליק תחזקו אותנו (ל"ת)
  רונן 24/04/2014 15:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  המשק נחנק ,הכסף זורם לנדלן ,ולאנשים אין כסף לקניות . (ל"ת)
  בא 24/04/2014 14:45
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 1.
  תביאו קבלנים מסין ,זה לא יכול להמשך כך .רק קומץ קטן
  בא 24/04/2014 14:40
  הגב לתגובה זו
  3 3
  של אזרחים מרוויח ממחירי דירות גבוהים .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות