הסבירות לסבב הסלמה בסוריה בין ארה"ב לרוסיה (וזליגה לישראל), עמוס ידלין מנתח

שוק ההון מגלה עצבנות. בראיון ל-Bizportal מנתח האלוף במיל' את הסיטואציה - ואיך צפון קוריאה קשורה
 |  (26)
עמוס ידלין, צילום: bizportal
בלילה שבין חמישי לשישי נפל דבר במזרח התיכון המדמם כאשר ארה"ב שיגרה 59 טילי שיוט לעבר בסיס סורי ממנו המריאו המטוסים הסורים שביצעו את המתקפה הכימית ימים ספורים קודם לכן. יותר מכך, באותו בסיס היו גם כוחות רוסים. בכך עשה הנשיא טראמפ מה הנשיא הקודם אובמה לא עשה בכל שנות המלחמה בסוריה - עבר למעשים בשטח ובכך שרטט קו אדום ברור וגם שלח מסר שהנוכחות הרוסית רחוקה מלהרתיע אותו. בתגובה, רוסיה ואירן פרסמו הודעת אזהרה בזו הלשון - "נגיב בעוצמה על כל תוקפנות. לא נאפשר לארה"ב להשיג הגמוניה ברחבי העולם". כלומר בעלות הברית של סוריה הזהירו את טראמפ שמתקפה נוספת מצידו לא תעבור ללא תגובה.

שיגור הטילים מצד ארה"ב גרר תנודה נקודתית וקצרה בשווקים, אבל התלקחות במזרח התיכון עלולה ליצור אפקט משמעותי, וגם הסוחרים בת"א מתחילים לנסות לתמחר את הסיכויים להסלמה בין ארה"ב לרוסיה, ואולי אף הישאבות של ישראל לתוך הקלחת.

בשיחה עם Bizportal התייחס ראש אמ"ן לשעבר, האלוף עמוס ידלין שמשמש כיום כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, לסיטואציה שנוצרה ולסיכויים שתתלקח מלחמה אזורית בהשתתפות ארה"ב ורוסיה.

ירי הטילים מצד טרמאפ היה אירוע שלא ראינו כמותו בכל תקופת אובמה, האם אפשר לדבר על קולות מלחמה בקנה מידה עולמי?
"אני חושב שלכל הצדדים יש אינטרס לא להסלים. עם זאת אנו יודעים שהסלמות בלתי מתוכננות קורות גם כאשר אף אחד מהצדדים לא מעוניין בהסלמה. כאשר אני מנתח את האינטרסים של כל השחקנים, אפשר להבחין מדוע אין לאף אחד מהצדדים אינטרס בהסלמה".

"טראמפ כבר השיג הרבה מאד הישגים במהלך התקיפה הממוקד והמתוחם, גם בזירת הפנים מול הקונגרס (בניגוד לאובמה, הוא לא התייעץ עם הקונגרס), גם בזירה הבינלאומית. ברמה הבינלאומית טראמפ למעשה העביר מסר לפיו אם רוסיה וסין משתקות בווטו את מועצת הביטחון, אני יודע לפעול בלי לשאול אותם'. טראמפ רשם הישגים גם בממד הצבאי, באסטרטגיה הכוללת (מה שאובמה ממש נמנע מזה)ו גם במסר לקוריאנים ולאיראנים: 'שימו לב יש שריף חדש בעיר, אל תיקחו כמובן מאליו שלא אגיב להפרות הסכמים שחתמתם או התגרויות בשיגור טילים'. טראמפ אפילו רשם הישג בהתייחס לחקירות הפנימיות על קשריו עם רוסיה, הוא משדר שהוא לא נתון לסחיטה מול פוטין. כלומר, טראמפ השיג פה הרבה מאד ההישגים. אין לו שום סיבה לתקוף שוב. התקיפה אגב היתה מאד זהירה, האמריקאים נתנו התראה מראש לרוסים, הלכו על בסיס אווירי אחד. מי שאמר שטראמפ עשה את התקיפה שאובמה הכין נגד כל המערך הכימי - טועה בגדול".

"בצד הרוסי, גם הם מעכלים את כללי המשחק החדשים. הם מבינים שהסורים לא יפעילו שוב נשק כימי ולכן הסיכוי שטראמפ יתקוף שוב הוא אינו גבוה, ולכן במשחק האיומים הם יכולים ללכת יחסית גבוה מתוך ידיעה שלא יאלצו באמת לממש את האיומים. אני לא רואה מצב בו הם יתקפו נושאת מטוסים אמריקאית. זו אסקלציה מטורפת ואני לא מאמין שזה יקרה. אני מתקשה לראות מהלך אמריקאי נוסף בסוריה. הנושא העיקרי שמטריד את האמריקאים עכשיו זה לא סוריה וזה אפילו לא אירן, אלא צפון קוריאה. שם יש נשק גרעיני, שם יש שליט שמאיים על ארה"ב ישירות. הרי אסד לא מאיים על ארה"ב. במידה מסוימת המהלך בסוריה מטרתו הייתה לאותת לצפון קוריאה שיש גבולות וקווים אדומים, אבל באותה מידה גם לשחרר אותם (את האמריקאים) מהצורך לעשות את המהלך הראשון ההתקפי בצפון קוריאה, ששם זה הרבה יותר מסובך. בסיכום: יש מסר מאד ברור שטראמפ העביר לכולם. מצד שני, אין פה מאסה קריטית של פעילויות כדי לשנות כיוונים ומגמות אסטרטגיות. לכן מנקודת ראות של החשש ממשבר (פיננסי בשוק ההון - ג.ב.ס) אני חושב שיש פה סבירות נמוכה".

יש תסריט בו ישראל נכנסת למשוואה הזו של סוריה-רוסיה-ארה"ב?
"אין שום היגיון לאף אחד לפעול נגד ישראל. ישראל הרי לא פעלה כנגד הבסיס הסורי. היא אמנם בת בריתה של ארה"ב אבל באופן פרדוקסלי יש לה הרבה יותר נכסים צבאיים במזה"ת מאשר לארה"ב והיא יכולה לגרום נזק אדיר לאסד. למה אסד לא מגיב לתקיפות שראש ממשלת ישראל לקח עליהם אחריות לפני שבועיים ועל פי העיתונות הבינלאומית הן מתרחשות כבר שנתיים לפחות? כי אסד לא רוצה את ישראל נגדו. יש לו את המורדים נגדו, את דעא"ש, ולכן זו תהיה התאבדות לפעול נגד ישראל, שלא נדבר שנשק כימי לא הופעל מעולם נגד מישהו חזק אלא רק נגד חסרי ישע, כמו הכורדים או התימנים. לכן בהיבט שלנו אני ממש לא חושב שאירוע התקיפה האמריקאי מעלה את הסיכוי להסלמה".

הייתה התייחסות של נתניהו בכל הקשור להקמת רצועת ביטחון בגבול עם סוריה, מה אתה אומר על זה?
"נתניהו מאד זהיר והוא לא זקוק לרצועת ביטחון. מה שכן אפשר לעשות באזורים הסונים הסמוכים לגבול ישראל, ושהתושבים שלהם פועלים נגד איראן, נגד אסד ונגד חיזבאללה - זה לעזור להם. חשוב שיזכרו מי היה לצידם בזמן שאסד ואיראן טבחו בהם. עושים את זה וצריך לעשות את זה יותר. לקרוא לזה רצועת ביטחון זה לא נכון. גם נתניהו וגם ליברמן, ובוודאי הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, הם אנשים זהירים שלא יסבכו אותנו במלחמה לא לנו. אבל להראות לסורים שאכפת לנו ואנו עוזרים הומניטרית לאנשים פצועים, לאנשים רעבים זה רעיון נכון שנתמך בכל הקשת הפוליטית".

ובכל זאת, עלולה להיווצר התלקחות בין ארה"ב לרוסיה, אתה יכול לחשוב על תסריט קיצון שנשק רוסי מופנה כנגד ישראל בהיותה בת ברית של ארה"ב?
בניגוד למלחמת ההתשה ב-1970 אז נלחמנו פיסית וטכנאים רוסים שיגרו טילים על מטוסי ישראלים, זה לא המצב היום. יש לנו יחסים דיפלומטים עם רוסיה. זו לא ברית אבל אין יריבות. יש הסכם של מניעת התנגשות. אם רוסיה רוצה לפגוע בארה"ב היא לא תעשה זאת דרך ישראל. המצב לא דומה למלחמה הקרה אז ניצב מחנה מול מחנה. יש פה המון קואליציות והרבה מאד ארגונים שנלחמים אחד בשני. בדאע"ש נלחמים כולם ביחד אבל הטורקים נלחמים נגד הכורדים, ולאסד יש מתח מול הסעודים... יש פה כל מני מערכים של בריתות והעובדה שרוסיה בפעילותה בסוריה קידמה את התבססת אירן וחיזבאללה אכן בעיה בשבילנו אבל הם עשו זאת כדי להציל את אסד ולא כנגדנו. הם מכחישים שהנשק שמגיע לחיזבאללה הוא שלהם. זה משחק מאד מורכב".

"בשורה התחתונה, לאף אחד אין סיבה להסלים, ודווקא בשל כך קל לאיים יותר לצרכי פוליטיקה פנימית. אבל צריך לבדוק כל הזמן שאף אחד לא עושה שגיאה. אתה זוכר את המלחמה של 2006? אף אחד לא רצה מלחמה. נסראללה הודה שאם הוא היה יודע מה הוא הולך לחטוף אז הוא לא היה חוטף את החיילים, ואולמרט אם היה יודע איך נגמרת המלחמה הזו, אז הוא היה נכנס אליה ביותר זהירות, ובכל זאת זה קרה. גם ב-2014 חמאס לא רצה את 'צוק איתן' וגם נתניהו ויעלון לא רצו. חמאס השיג אחרי 55 יום תנאים גרועים יותר מאשר היה משיג אחרי 6 ימים. היום כולם יותר זהירים. האם הם יכולים לעשות שגיאה? כן, אבל הייתי מתמחר את זה בסבירות נמוכה יחסית".
תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 18.
  ראיון
  דב 11/04/2017 21:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בקיצור - קשקוש בלבוש. במשפט אחד - חוסר הבנה בסיסי של המציאות הסורית המורכבת. בשני משפטים - לקרוא את דבריו ו"ניתוחיו" בעבר כדי להבין עד כמה הוא מנותק. תפישתו את אסד היא מעוותת וחסרת ערך כשהחלופה היא קטסטרופה. לסיכום - הבל הבלים אמר קוהלת.
  סגור
 • 17.
  ניתוח מעניין ומושכל
  נחמיאס ברוך 11/04/2017 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לדאבוני יש במצב היום חוסר היגיון ובחוסר היגיון כל מופרע חושב עצמאית. השילוב של כוח חיזבללה ובעל שליטתו אירן יכול להניב פרובוקציה שתגרור את ישראל למתקפה מוגבלת והשאלה אם הרוסים יבליגו. ובזה אין לדעת.
  סגור
 • 16.
  האם אסד בכלל שולט שליטה מלאה בכוחותיו?..ומה עם דעא"ש?
  יש היגיון בשגעון? 11/04/2017 02:24
  הגב לתגובה זו
  1 3
  בסוריה מסתובבות מאות כנופיות חמושות שעלולות להרוס כל ניבוי וכל תחזית, וכל ניתוח קר. ולכן אובמה נזהר מלדחוף את רגלו לקלחת המוטרפת הזאת.
  סגור
 • 15.
  יותר מידי כוחות, אינטרסים, אגואים ונשק...במדינה אחת! (ל"ת)
  יש היגיון בשגעון? 11/04/2017 02:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  התמונה הסורית מורכבת מידי כדי לנתח ולנבא "מה ילד יום"! (ל"ת)
  יש היגיון בשגעון? 11/04/2017 02:22
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 13.
  הפעם הניתוח שלך הגיוני ביותר.
  eby 10/04/2017 20:01
  הגב לתגובה זו
  1 4
  פוטין יודע לקרוא את המפה.הוא יודע שהתלקחות בינו לבין ארה"ב בהכרח תגרור אותנו למערכה.זה נכון שארה"ב הרבה יותר חזקה מרוסיה,אם כי עוצמתה לא מרוכזת כאן.אבל במקרה של טיל או שניים של באשר עלינו.תגרור אותנו בהכרח לתוך הקלחת ועם גיבוי טומהוקי ועוד.נוכל להראות לבאשר מה יש באמתחתינו.
  סגור
 • 12.
  האיש עם הבלורית מתקן את הטעויות של הכושי התחמן (ל"ת)
  מוטקה 10/04/2017 18:54
  הגב לתגובה זו
  10 0
  סגור
 • 11.
  יש מלחמות והבורסות עולות
  אברהם 10/04/2017 16:46
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לא מבין אם יש מלחמות הבורסות היו צריכים ליפול להתמוטט, ראה פלא ,הבורסות יום יום עולות, מי טועה
  סגור
 • 10.
  יש שריף חדש בעיר הכושי לא עשה כלום הכושי הלך ושלא יחזור (ל"ת)
  משה ראשל"צ 10/04/2017 15:00
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • אתה מעליב נשיא נבחר של מעצמה 1 , שמכף ידו אתה אוכל!
  משה אתה חוצפן! 11/04/2017 02:31
  הגב לתגובה זו
  2 7
  אתה יכול לחלוק על מדיניות של נשיא ארה"ב (למרות שהוא לא חייב לך כלום...ואתה חייב לו המון!), אבל לכנות אותו בשמות גנאי, זה רק אדם חסר תבונה שמרגיש שהוא עבדאי...יכול לעשות.
  סגור
 • אובמה נזהר מהסתבכות בזירה כל כך מורכבת ,ובהיגיון רב!
  הכל בדימיון שלך 11/04/2017 02:27
  הגב לתגובה זו
  0 5
  אובמה כמובן הבין שבזירה הסורית ישנם הרבה גורמים שלכל אחד מהם אינטרס משלו ואגו משלו...וכל פעולה לטובת צד אחד, תשנה את לוח השחמט. לכן העדיף את הזהירות על פני ה"אגו". קשה לדעת למשל, כדאי יגיבו מחר הרוסים ו....
  סגור
 • 9.
  טראמפ איש עסקים שמבין שמלחמה לא טובה לכלכלה ולעסקים שלו
  ממי 10/04/2017 14:11
  הגב לתגובה זו
  1 8
  הוא רק רצה להוכיח נקודה ונראה שהוא השיג זאת. גם פוטין לא יצא פרייאר וענה לו. הגיוני שכל אחד יישאר בפינה שלו. לפחות בסיבוב הזה...
  סגור
 • 8.
  ביזפורטל מוכנים לעשות מלחמה העיקר שהפוט
  אלי 10/04/2017 13:45
  הגב לתגובה זו
  10 1
  שלהם לא יהפוך קפוט! פשוט גועל.
  סגור
 • 7.
  הנביא עמוס. האם מדובר בתנ"ך בידלין
  פפפ 10/04/2017 13:44
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ן...
  סגור
 • 6.
  מי שמנסה לחזות את העתיד .סופו
  בא 10/04/2017 13:39
  הגב לתגובה זו
  8 0
  להיזכר כשוטה המדינה.
  סגור
 • 5.
  אני זוכר את ה"ניתוחים" שלו לקראת לבנון-2. לא שווה קריאה (ל"ת)
  123 10/04/2017 12:46
  הגב לתגובה זו
  14 5
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  לאט לאט אבל בטוח! מלחמת עולם 3,השאלה היכן יהיה ישראל הזהבעתהאירועהנל (ל"ת)
  חכו חכו 10/04/2017 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 10
  סגור
 • 3.
  האםם זה אותו "גאון"?
  המבין דבר 10/04/2017 10:01
  הגב לתגובה זו
  16 6
  שהמליץ לנו להתערב צבאית במלחמה בסוריה?
  סגור
 • הטוקבק הערמומי
  יועץ סתרים 10/04/2017 11:48
  הגב לתגובה זו
  2 11
  גם אתה היית אפסנאי ?
  סגור
 • אולי היה עדיף אם ידלין היה אפסנאי (ל"ת)
  123 10/04/2017 12:46
  הגב לתגובה זו
  9 2
  סגור
 • 2.
  טרמפ קיבל מחמאות על פעולה סמלית -לכן לא תהייה הסלמה
  לילי 10/04/2017 08:21
  הגב לתגובה זו
  8 0
  אין הצהרה על שינוי במדיניות טרמפ בסוריה . מעשית רוסיה , סוריה ,אירן ,וחיזבלה יכולים להמשיך כרגיל . השימוש בגז יפסק -סוריה מבינה שזה מביא נזק יותר מתועלת .
  סגור
 • 1.
  שלוש המילים בסוף הכתבה הן: סבירות נמוכה יחסית
  שאול 10/04/2017 05:27
  הגב לתגובה זו
  12 1
  אני מנסה להיזכר... איפה שמעתי את המושג הזה "סבירות נמוכה"? אה, נזכרתי, לפני מלחמת יום כיפור! כל "המומחים" הגדולים דיברו על סבירות נמוכה. היום כולנו כבר יודעים לאן אפשר לדחוף את הערכות "המומחים" האלה.
  סגור
 • מה אתה יודע על יום כיפור. נסה להבין
  בא 10/04/2017 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 12
  שהאמריקאים רצו להעביר את מצריים למחנה שלהם.תפעיל את המוח.....
  סגור
 • התנגשות צבאית בין יישות הציונית לערבים עולה יום יום (ל"ת)
  חכו חכו 10/04/2017 12:05
  הגב לתגובה זו
  2 7
  סגור
 • שמעת גם במלחמת המפרץ "אף טיל לא יפול על ישראל " (ל"ת)
  יוסף 10/04/2017 08:28
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור
 • חה.חה.....ח.........ה (ל"ת)
  ll0305 10/04/2017 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור