סיום תקופה באירופה: תוכנית הרכישות תסתיים בחודש הבא

הבנק המרכזי באירופה ממשיך לטעון הערב כי יסיים את תוכנית הרכישות בשוקי האג"ח בתחילת 2019. הבנק מוריד את תחזיות הצמיחה לאיחוד לשנתיים הקרובות. דראגי טוען כי לבנק יש כלים נוספים להתמודדות עם משבר בשעת הצורך
 | 
הבנק המרכזי האירופי, צילום: Istock

הבנק המרכזי באירופה (ECB) היום את החלטת הריבית לחודשים הקרובים. כפי שהיה צפוי, הבנק הותיר את ריבית הפיקדונות ברמה שלילית של מינוס 0.4%, אך הדגש הוא על תוכנית התמריצים בשוקי האג"ח. למרות ההידרדרות בנתוני המאקרו בחודשים האחרונים, הבנק ממשיך לצפות לסיום הרכישות כבר בחודש הבא.

מדובר בסיומה של תקופה: במהלך השנתיים האחרונות הזרים הבנק יותר מ-2.6 טריליון אירו לשווקים, וכעת מאזנו מסתכם ב-4.6 טריליון אירו, כ-41% מהתמ"ג של האיחוד האירופאי.
המאזן של הבנק ב-2 העשורים האחרונים
התמיכה של הבנק בשווקים צפויה להגיע מהרכישות החוזרות של אג"חים שיגיעו לפירעון. בנוסף, הבנק טוען הערב כי הריביות האפסיות בשוק האירופאי צפויות להימשך לפחות עד קיץ 2019.
ההחלטה של הבנק מגיעה בתקופה מאוד רגישה באיחוד האירופאי. נתוני המאקרו האחרונים שפורסמו בחודשים האחרונים מצביעים על האטה בפעילות הכלכלית, כאשר הכלכלה הגרמנית התכווצה לראשונה מזה כשנתיים במהלך הרבעון האחרון. נזכיר כי קצב הגידול בכמות הכסף באיחוד האירופאי מאותתת כי האיחוד האירופאי צפוי להיכנס למיתון לקראת הרבעון השני של 2019. 
קצב הגידול בכמות הכסף (M1) מול התמ"ג האירופאי: ללא תוכנית רכישות חדשה מצד הבנק, מיתון באירופה בתוך פחות מ-12 חודשים.
נציין כי יו"ר הבנק, מריו דראגי, טען כי הבנק מודע לסיכונים בשוק, והם נוטים כעת כלפי מטה.
בתוך כך, הבנק מוריד הערב את תחזיות הצמיחה ב-0.1% לשנתיים הקרובות. הבנק צופה צמיחה של 1.9% ב-2019, לעומת תחזית קודמת של 2%. לשנת 2019 צופה הבנק צמיחה של 1.7% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 1.8%. נציין כי כפי שניתן להבחין מאינדיקטור הכסף בשוק, גם תחזית זו נראית אופטימית במיוחד.
הבנק מעלה הערב את תחזיות האינפלציה לשנת 2018 ב-0.1%, והיא צפויה להסתכם כעת ב-1.8%. לשנת 2019 צופה הבנק אינפלציה של 1.6%.
ההצהרות המרכזיות של דראגי במהלך מסיבת העיתונאים:

* לבנק המרכזי יש עוד כלים להתמודדות עם הידרדרות כלכלית במידה ותתרחש.
* הבנק המרכזי עדיין לא דן על תזמון ספציפי לרכישות החזרות.
* בחלק מהאזורים בגוש האירו, תוכנית הרכישות (QE) הייתה הגורם היחידי להתאוששות הכלכלית.
* הבנק ממשיך לעקוב אחר השפעת הריביות על רווחי הבנקים.

 

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה