יוצא מגוש דן: עיר דרומית שזוכה לפרויקט תמ"א 38 ראשון ומשמעותי

בזכות סל הטבות ממשלתי ייתכן וסוף כל סוף נראה התחדשות עירונית בקנה מידה גדול מחוץ לגדרה-חדרה
|
(1)
פינוי בינוי, צילום: בת חן גלילי
האם יוזמות תמ"א 38 יצליחו לקרום עור וגידים בדרום המדינה? החברה הכלכלית אשקלון יוצאת ביוזמה ראשונה בעיר, בשאיפה שיסתיים ב-2016. החברה הכלכלית יוצאת במכרז למציאת קבלן לפרויקט. המכרז יוצא לדרך בעקבות סל ההטבות הממשלתי לתמ"א 38 בפריפריה.

מדובר ב-42 יחידות דיור בבניינים ישנים מאוד, בהם ארבע קומות שנבנו בשנות ה-50, ברחוב אפרים צור בשכונת שמשון בעיר. כל חתימות הדיירים גויסו לצורך התחלת הפרויקט. במסגרת הפרויקט ייבנו עוד ארבע קומות ו-42 יחידות דיור נוספות. הלובי ישופץ ויותאם לסטנדרט של שנות האלפיים, כל דירה תקבל מרפסת והשדרוג המשמעותי: בכל דירה יהפוך אחד החדרים לממ"ד ממוגן.

מאז אושרה תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38), הגבולות שבהן היא יצאה מן הכוח אל הפועל היו בעיקר אזור גוש דן. הסיבה: הקבלן המבצע את החיזוקים למבנים מקבל אישור לבניית יחידות דיור נוספות שאותן יוכל למכור, והכדאיות הכלכלית של הפרויקט תלויה בשווי יחידות הדיור החדשות. בפריפריה, מטבע הדברים, קשה להגיע לכדאיות כלכלית, אלא שסל הטבות ממשלתי מיוחד לפריפריה, שאושר סופית, משנה את התמונה, ובימים אלה יוצא לפועל בפעם הראשונה פרויקט נדל"ני רחב היקף במסגרת תמ"א 38.

הפתרון - סיוע ממשלתי
בהמשך לבקשה לסיוע ממשלתי, שהוגשה על ידי עיריית אשקלון לפרויקט, ובמסגרת הסיוע הממשלתי שאושר הקבלן יקבל עד 90,000 שקל לדירה. בנוסף, נרשם תיקון 101 לחוק המאפשר לוועדה המקומית לאפשר לקבלן 'מסלול ירוק' בקבלת היתרים. התוכנית אף כוללת התייחסות לאפשרות שהעסקה לא תשתלם לקבלן מבחינת הכדאיות הכלכלית. במקרה כזה, על פי החלטה 1303 של מועצת מינהל מקרקעי ישראל, הקבלן יקבל כפיצוי קרקע משלימה, שתהפוך את תמ"א 38 באשקלון למשתלמת עבורו.

ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני: "פרויקטים מסוג זה נמצאים אצלנו בסדר עדיפות במטרה לקדם אותם בכל רחבי העיר, בדגש על השכונות הוותיקות. זו הדרך היחידה להבטיח התחדשות עירונית אמיתית באשקלון, דירות חדשות לאוכלוסייה הוותיקה, עם מעליות ומרחבים מוגנים, ומגורים בסביבה שתציע להם איכות חיים אחרת לגמרי".

מנכ"ל החברה הכלכלית לאשקלון גלעד אורן: "מדיניות ראש העירייה היא לקדם פרויקטים נדל"ניים במלוא המרץ, במטרה להגביר את איכות החיים של התושבים והמשך פיתוחה של אשקלון. יישום תמ"א 38 באשקלון בהחלט עומדת בקנה אחד עם מדיניות זו".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אשקלון מזמן לא פריפריה עיר של 130 אלף (ל"ת)
  חשבתי דימונה, עפולה. 19/01/2015 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות